Polskie Radio
Section05
Władimir Putin

"Spirala negatywu niesie ryzyko". Prezydent Niemiec w Rosji

Prezydent Niemiec Frank Walter Steinmeier rozpoczął wizytę w Moskwie. Po południu spotka się z prezydentem Władimirem Putinem. Wizyta ma związek m.in. ze zwrotem moskiewskiej świątyni Piotra i Pawła rosyjskiemu kościołowi ewangelicko - luterańskiemu. Prezydent Niemiec deklaruje, że będzie rozmawiał z Putinem o przyszłości relacji z Unią Europejską i o sprawie Ukrainy i Krymu.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Rosja ŚWIAT Frank-Walter Steinmeier Władimir Putin

Prezydent Niemiec z wizytą w Moskwie

Niemiecki prezydent Frank-Walter Steinmeier przebywa z wizytą w Moskwie. Powodem jest zwrot Kościołowi ewangelicko-luterańskiemu w Rosji katedry Piotra i Pawła, o co Steinmeier przez lata zabiegał. O wizycie niemieckiego prezydenta w Rosji i relacjach niemiecko-rosyjskich mówiła w Polskim Radiu 24 dr Aleksandra Gasztold z Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Frank-Walter Steinmeier Władimir Putin Rosja Niemcy Michaił Gorbaczow

„Rosyjska wojna hybrydowa - wpływy rosyjskiej propagandy"

- Mamy świetnie zidentyfikowane źródła i cele rosyjskiej polityki zagranicznej wobec nas i rosyjskiej propagandy i dezinformacji. Możemy skutecznie, choć nie całkowicie, starać się minimalizować te wpływy w naszym kraju, ale musimy zwiększać świadomość społeczeństwa polskiego (...) – tłumaczyła Marta Kowalska podczas transmitowanej przez Polskie Radio debaty „Rosyjska Wojna hybrydowa - wpływy rosyjskiej propagandy”. Uczestniczyli w niej także Katarzyna Chimiak (Za wolną Rosję) oraz Piotr Pogorzelski (Polskie Radio).
Zobacz więcej na temat:  Kreml Rosja propaganda wojna hybrydowa Ministerstwo Spraw Zagranicznych Witold Waszczykowski Władimir Putin Polskie Radio 24

„Rosji zależy na podsycaniu kryzysu migracyjnego”

- Federacji Rosyjskiej zależy na niepokoju w Europie i na tym, by podsycać kryzys migracyjny, by Europa była zajęta sobą i nie patrzyła w stronę wschodniej flanki NATO – powiedział w audycji 24 Pytania szef sejmowej komisji ds. służb specjalnych Marek Opioła z PiS. Gość mówił także m.in. o wydaleniu z Polski na wniosek ABW Rosjanina Dmitryia K.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja Zapad 2017 ABW Marek Opioła Prawo i Sprawiedliwość Władimir Putin Kreml

Od cara do "cara". Rosja żyje "trzecim Rzymem"

- Współczesna polityka historyczna Rosji paradoksalnie niewiele różni się od tej z okresu sowieckiego. Pewne wątki i zachowania są na tyle typowe, że można mówić o ciągłości tej polityki, od cara Iwana III Srogiego do "cara" Władimira Putina – powiedział w audycji 7 Dni Wschód prof. Wojciech Materski z Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk, autor książki „Od cara, do »cara «”.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Władimir Putin polityka historyczna ZSRR

Rosja: zatrzymania zwolenników Aleksieja Nawalnego

W Rosji odbywają się demonstracje, których uczestnicy domagają się dopuszczenia opozycyjnego polityka Aleksieja Nawalnego do przyszłorocznych wyborów prezydenckich. W niektórych miastach manifestacje nie uzyskały zezwolenia i doszło do zatrzymań. W Polskim Radiu 24 sytuację skomentował Maciej Jastrzębski, korespondent Polskiego Radia w Moskwie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja Aleksiej Nawalny Władimir Putin demonstracje

Król Arabii Saudyjskiej w Rosji. "To przełom"

Do Rosji przyleciał król Arabii Saudyjskiej Salmana ibn Abd al-Aziza-Sauda. Głównym tematem rozmów ma być współpraca między tymi państwami. Największe poruszenie wywołuje jednak kwestia zbrojeniowa. Rosja od 10 lat próbowała dostać się na rynek Arabii Saudyjskiej by móc sprzedawać tam broń. - Dziś słyszymy, że podpisane jest memorandum na zakup rosyjskiej broni przez Arabię Saudyjska - mówił w audycji Północ-Południe Bogumił Husejnow z Naczelnej Redakcji Publicystyki Międzynarodowej Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Arabia Saudyjska Rosja Władimir Putin handel bronią broń

Hiszpańskie media: Rosja sprzyja separatyzmom w UE

Zdaniem hiszpańskich mediów Rosja - która sprzyja separatyzmom wewnątrz Unii Europejskiej i w Stanach Zjednoczonych - sama surowo traktuje mieszkające na jej terytorium grupy narodowościowe i etniczne. Rozmawiali o tym w audycji Świat w Powiększeniu korespondent Polskiego Radia w Moskwie Maciej Jastrzębski i prof. Artur Nowak-Far ze Szkoły Głównej Handlowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Hiszpania katalonia Rosja Władimir Putin

"Rosjanie próbują wpływać na ruchy separatystyczne"

„Nie ukrywam, że jesteśmy bardzo zaniepokojeni sytuacją w Hiszpanii” – powiedział Władimir Putin, przyjmując na Kremlu list uwierzytelniający od nowego hiszpańskiego ambasadora w Moskwie. Od kilku dni w hiszpańskich mediach pojawiają się doniesienia o zaangażowaniu Rosji w kampanię niepodległościową Katalonii. O sprawie z perspektywy Rosji mówił korespondent Polskiego Radia w Moskwie Maciej Jastrzębski.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Władimir Putin Moskwa Kreml katalonia