Polskie Radio
Section05
Władimir Putin

Brytyjski rząd reaguje na próbę zabójstwa Skripala. Komentarze

Przedstawiciel brytyjskiego rządu poinformował, że decyzja o usunięciu 23 rosyjskich dyplomatów z Wielkiej Brytanii jest najpoważniejszym posunięciem tego typu od momentu zakończenia zimnej wojny. Po morderstwie Aleksandra Litwinienki w 2006 roku z kraju wydalono zaledwie cztery osoby. O próbie zabójstwa byłego pułkownika GRU i brytyjskiego agenta Siergieja Skripala rozmawiali w Debacie Poranka dr Sebastian Gajewski (Centrum Daszyńskiego) i Michał Rachoń (Gazeta Polska).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja Wielka Brytania Siergiej Skripal Theresa May Władimir Putin

Spada poparcie dla Putina. "Będzie mu coraz trudniej"

W styczniu i lutym notowania prezydenta Rosji Władimira Putina spadły w Moskwie i Petersburgu – poinformował dziennik „Wiedomosti”, powołując się na badanie opinii publicznej. Wynika z niego, że rośnie liczba niezdecydowanych wyborców. W audycji 7 Dni: Wschód rozmowa z dr Agnieszką Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i drem Pawłem Kowalem z Polskiej Akademii Nauk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Władimir Putin Rosja Bogumił Husejnow wybory w Rosji Agnieszka Bryc Paweł Kowal

Putin chwali się pracą w sowieckim KGB. To wiele o nim mówi

Prezydent Rosji Władimir Putin chwali się przed wyborami przeszłością agenta KGB - oznajmił, że bardzo lubił swoją pracę i jego ulubionym zajęciem było werbowanie. Wspomniał o tym, opowiadając o swoim pobycie na szczycie G-20 w lecie 2017 roku. To kolejne potwierdzenie dla tych, którzy wskazują, że prezydent Rosji niestety do tej pory zachował mentalność czekisty.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja wojsko Władimir Putin

Otrucie byłego rosyjskiego szpiega w Wielkiej Brytanii. Komentarz ekspertki

„Niedzielna zapaść byłego rosyjskiego agenta Siergieja Skripala i jego córki były następstwem próby zamordowania obojga przy użyciu środka paralityczno-drgawkowego” - poinformowała w środę komisarz londyńskiej policji Mark Rowley. O zamachu na Skripala mówiła w audycji Światowa Szachownica dr Beata Gałek z Zakładu Bezpieczeństwa Międzynarodowego i Studiów Strategicznych Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach.
Zobacz więcej na temat:  Rosja FSB służby specjalne Kreml Władimir Putin Moskwa

Groźby Putina. "Pomysły Rosji są dla nas groźne"

Sojusz Północno-Atlantycki oświadczył, że rosyjskie groźby pod adresem jego członków są „nie do zaakceptowania i mają efekt odwrotny do zamierzonego”. To reakcja na czwartkową prezentację rosyjskiej broni hipersonicznej, którą prezydent Władimir Putin nazwał „nie do pokonania”. O orędziu prezydenta Rosji i reakcji NATO mówił w audycji Północ-Południe ekspert ds. międzynarodowych Jarosław Guzy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jarosław Guzy Rosja wojsko NATO USA Władimir Putin

TYLKO U NAS Puste ręce Putina. Na wybory ma dla Rosji tylko broń jądrową

Orędzie prezydenta dowodzi, że Władimir Putin nie może niczego dać Rosjanom, z wyjątkiem wyścigu zbrojeń i różnego rodzaju militariów - mówi portalowi PolskieRadio.pl Łukasz Jasina, ekspert PISM. Widać, że Zachód będzie musiał nadal koncentrować się na powstrzymywaniu ewentualnego konfliktu z Moskwą – dodał nasz rozmówca.
Zobacz więcej na temat:  Rosja TYLKO U NAS Władimir Putin wojsko Łukasz Jasina Polski Instytut Spraw Międzynarodowych

Po orędziu Putina. Nowy wyścig zbrojeń?

Władimir Putin oświadczył, że rosyjska armia dysponuje uzbrojeniem, które jest niedostępne innym państwom. W orędziu do Zgromadzenia Federalnego prezydent Rosji podkreślił, że rozwój broni tego typu jest odpowiedzią Moskwy na rozbudowę amerykańskiej tarczy antyrakietowej – w tym na terytorium Rumunii i Polski. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli Artur Wróblewski, amerykanista, a także Grzegorz Ślubowski, były korespondent w Moskwie.
Zobacz więcej na temat:  Władimir Putin Rosja wojsko Artur Wróblewski Grzegorz Ślubowski

Orędzie Putina. "W jakiś sposób trzeba ożywić społeczeństwo"

- To przemówienie było bardzo ostre, nawet jak na rosyjskie warunki. Z jednej strony to się wpisuje w logikę kampanii wyborczej, które jak wiadomo są rozstrzygnięte, ale w jakiś sposób trzeba ożywić społeczeństwo, które ma po raz czwarty wybrać Putina na prezydenta - mówił na antenie radiowej Jedynki Szymon Kardaś (Ośrodek Studiów Wschodnich). 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Grzegorz Ślubowski Władimir Putin Rosja Wojna w Syrii Stany Zjednoczone Donald Trump Węgry Viktor Orban Fidesz Szymon Kardaś Jarosław Guzy

Putin grozi światu "cud-rakietami". "Teraz posłuchajcie"

Podczas orędzia do obu izb parlamentu Zgromadzenia Federalnego, w którym prezydent Rosji Władimir Putin przedstawić miał swój program wyborczy, sporo miejsca zajęła prezentacja rosyjskiego uzbrojenia. Putin chwalił się m.in. testami nowej rakiety międzykontynentalnej i bronią ponaddźwiękową, twierdził, że Rosja pracuje nad takimi systemami rakietowymi, którym nie sprosta obrona przeciwrakietowa. Podczas przemówienia prezydenta Rosji Władimira Putina prezentowano filmy i zdjęcia pokazujące rosyjską broń, m.in. wideo 3D, przedstawiające wystrzelenie rakiety balistycznej Sarmat (w nazewnictwie NATO - Satan-2).   
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja wojsko Władimir Putin