Polskie Radio
Section05
Władimir Putin

Ekspert: Rosja to państwo pirackie

Stosunki Polski z Unią Europejską śledzą nie tylko zachodnie media, ale również rosyjskie, które próbują przewidzieć ewentualne zbliżenie na linii Warszawa-Moskwa. O stosunkach polsko-rosyjskich w kontekście wojny hybrydowej i relacji z UE mówili w audycji Spojrzenie na wschód: Ernest Wyciszkiewicz szef Polsko-Rosyjskiego Centrum Dialogu i Porozumienia oraz Piotr Maciążek z Defence 24.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja Władimir Putin

"To są poziomy cynizmu dla nas nieosiągalne"

Władimir Putin powiedział, że na pokładzie polskiego Tu-154M, który rozbił się w 2010 roku pod Smoleńskiem, nie doszło do wybuchów. Prezydent Rosji odniósł się do sprawy podczas dorocznej konferencji prasowej dla mediów rosyjskich i zagranicznych. – To cyniczna wypowiedź – oceniał w Polskim Radiu 24 Jacek Karnowski z Sieci. Na naszej antenie również komentarz dra Adama Lelonka z portalu CyberDefence24.pl.
Zobacz więcej na temat:  Władimir Putin Smoleńsk Rosja katastrofa w Smoleńsku katastrofa smoleńska

Szef MON: warto by Putin spojrzał prawdzie w oczy

- Warto by pan Putin, który przecież w tamtym czasie jako premier był przewodniczącym komisji badającej tragedię smoleńską spojrzał wreszcie prawdzie w oczy - powiedział w Polskim Radiu 24 szef Ministerstwa Obrony Narodowej Antoni Macierewicz. Minister odniósł się do wypowiedzi prezydenta Rosji, który oświadczył w czwartek w Moskwie, że na pokładzie polskiego Tu-154M, który rozbił się w 2010 roku pod Smoleńskiem, nie doszło do wybuchów.
Zobacz więcej na temat:  katastrofa smoleńska katastrofa w Smoleńsku Antoni Macierewicz Ministerstwo Obrony Narodowej Władimir Putin jerzy miller POLSKA

Terlecki ws. katastrofy w Smoleńsku: nie wierzę w przypadki

 Nie wierzę w przypadki; nie wierzę w katastrofę, która stała się w wyniku złej pogody czy nieprzygotowania lotniska. Wszystko wskazuje na to, że jednak coś zaszło - tak wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki skomentował w Polskim Radiu 24 słowa prezydenta Rosji Władimira Putina o katastrofie smoleńskiej.
Zobacz więcej na temat:  Adrian Klarenbach Polskie Radio 24 Ryszard Terlecki Prawo i Sprawiedliwość Platforma Obywatelska sondaże katastrofa w Smoleńsku Władimir Putin Rosja

Cyniczna gra mocarstw na Bliskim Wschodzie

Prezydent Putin zapowiedział, że rosyjskie wojska wycofają się z Syrii. Mają tam zostać jedynie, tzw. ochotnicy, czyli de facto żołnierze najemni. Jednocześnie okazuje się, że jedna z francuskich firm finansowała Państwo Islamskie w zamian za możliwość korzystania z fabryk na zajętym przez nie terenie. Jak rysuje się przyszłość Syrii?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Michał Żakowski Syria konflikty międzynarodowe Bliski Wschód Rosja Francja Władimir Putin

Ekspert: Władimir Putin Syrii nie zostawi

Rosja ogranicza liczebność swoich wojsk w Syrii. Rozkaz powrotu do kraju dla części jednostek wydał osobiście Władimir Putin. Prezydent Rosji odwiedził bazę lotniczą Hmejmim, gdzie spotkał się ze stacjonującymi tam rosyjskimi żołnierzami. W Polskim Radiu 24 komentarz prof. Daniela Boćkowskiego, eksperta ds. bezpieczeństwa z Uniwersytetu w Białymstoku.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja Syria Wojna w Syrii Baszar al-Assad Władimir Putin ISIS Państwo Islamskie

TYLKO U NAS Żanna Niemcowa: Putin blokuje śledztwo ws. śmierci ojca

Władze blokują śledztwo – to zapewne wskazuje, że ktoś z grona ważnych urzędników czy działaczy państwowych ma związek z tym zabójstwem. Jak można to inaczej interpretować? – pytała Żanna Niemcowa. W sprawie śmierci Borysa Niemcowa powinni być przesłuchani m.in. Ramzan Kadyrow, były szef wojsk wewnętrznych MSW Wiktor Zołotow i inne osoby – uważa córka zamordowanego.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Żanna Niemcowa Władimir Putin Borys Niemcow TYLKO U NAS opozycja demokratyczna Ramzan Kadyrow Czeczenia Europa

Rosjanie wykluczeni z igrzysk. „Ta decyzja zabolała”

W Rosji nie milkną echa decyzji MKOl o niedopuszczeniu jej reprezentacji do igrzysk w Pjongczangu; oburzenie wyrażają sportowcy i politycy. Kreml ocenił, że nie należy ulegać emocjom, a ewentualne konsekwencje wobec urzędników nie są teraz priorytetem. O wykluczeniu rosyjskich sportowców z igrzysk mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Jastrzębski, korespondent Polskiego Radia w Moskwie.
Zobacz więcej na temat:  PjongCzang 2018 igrzyska olimpijskie Władimir Putin Rosja MKOl

„Putin uważa, że rząd w Polsce jest słaby i izolowany"

- Rosja ma ambicje światowe i próbuje je realizować. Rywalizuje z UE i Polską o to, kto będzie miał wpływy na Wschodzie. Jako polscy dyplomaci troszczymy się o nasze dziedzictwo i rodaków na Wschodzie, a także zabezpieczamy tam polskie interesy gospodarcze i polityczne. Dyplomacja ma rozwiązywać problemy, ale by to robić, potrzebna jest rozmowa. Z Rosją rozmowa jest trudna – mówił Polskim Radiu 24 Jan Parys, szef gabinetu politycznego ministra spraw zagranicznych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jan Parys Porozumienie Centrum Witold Waszczykowski Ministerstwo Spraw Zagranicznych Władimir Putin Moskwa Litwa