Polskie Radio
Section05
Włodek Pawlik

Włodek Pawlik i "Night in Calisia". Koncert 10 lat po Grammy Awards

- Byłem zszokowany już samym faktem, że zostałem nominowany. To było w grudniu rano - zima, Warszawa, śnieg. Zadzwonił do mnie krytyk muzyczny wtedy pracujący dla Rzeczpospolitej Marek Dusza i mówi, że jestem nominowany do Grammy. Myślałem, że śnię - mówił w Dwójce Włodek Pawlik. Właśnie mija 10 lat, odkąd jego płyta "Night in Calisia" otrzymała prestiżową amerykańską nagrodę.
Zobacz więcej na temat:  Włodek Pawlik Kalisz Grammy Awards Jazz Jakub Kukla Dwójka Randy Brecker płyta Podlasie

"Pawlik & Pawlik Duo" - wspólny projekt Włodka i Łukasza Pawlików

Od wydarzenia online w duecie do wspólnej płyty - tak można opisać okoliczności powstania albumu "Pawlik & Pawlik Duo", który Włodek Pawlik nagrał w Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej ze swoim synem Łukaszem. - Ten duet jest pod wieloma względami wyjątkowy - podkreśla w Programie 1 Polskiego Radia kompozytor i pianista.
Zobacz więcej na temat:  muzyka rozrywkowa Jazz Paweł Sztompke Włodek Pawlik Łukasz Pawlik Studio im. Agnieszki Osieckiej

Włodek Pawlik ku pamięci Baczyńskiego. "Jego twórczość to coś niebywałego"

- Był genialnym poetą, ale też żołnierzem Armii Krajowej, który zginął z karabinem w ręku czwartego dnia powstania na placu Teatralnym - Włodek Pawlik wspomina w Programie 1 Polskiego Radia Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Laureat Grammy zaprasza na koncert w Teatrze Polskim w Warszawie poświęcony Baczyńskiemu.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Sztompke MUZYKA Włodek Pawlik Krzysztof Kamil Baczyński

Włodek Pawlik: "Irena" opowiada o heroicznej odwadze Sendlerowej

Na deskach Teatru Muzycznego w Poznaniu, 26 sierpnia, miała miejsce światowa prapremiera "Ireny" - musicalu o losach Ireny Sendlerowej, Sprawiedliwej Wśród Narodów Świata. - Historia jest typowym dramatem, opowiadającym o uwikłaniach i wspaniałej postawie. O heroicznej odwadze Ireny Sendlerowej - mówi Włodek Pawlik, odpowiedzialny za muzykę do produkcji.
Zobacz więcej na temat:  Włodek Pawlik Paweł Sztompke musical Irena Sendlerowa sprawiedliwi wśród narodów świata historia Polski

"Gabinet powtórzeń" Ewy Szumańskiej ponownie w Trójce [POSŁUCHAJ]

W 2018 roku słuchowisko "Gabinet powtórzeń" rozpoczynało nową erę w historii Teatrzyku Zielone Oko. Odnalezione w archiwum przez Krzysztofa Sielickiego – kierownika literackiego Teatru Polskiego Radia – zostało zrealizowane na nowo i, jako remake, zaprezentowane premierowo na żywo podczas festiwalu "Dwa Teatry".
Zobacz więcej na temat:  Scena Teatralna Trójki Ewa Szumańska Włodek Pawlik Dorota Landowska Marcin Troński Andrzej Mastalerz Marcin Hycnar Barbara Marcinik

Włodek Pawlik o musicalu "Irena" i tworzeniu muzyki

- Osoby zajmujące się moją twórczością są raczej zgodne, że łączę gatunki. Mam nadzieję, że w sposób naturalny. (...) Mówi się, że muzyka zaczyna się tam, gdzie kończą się słowa. Chciałbym do końca mieć tę swoją wrażliwość jako drogowskaz przy pisaniu muzyki, a nie zastanawiać się, co teraz wypada, a co nie, bo to dla mnie sprawa trzeciorzędna - mówi Włodek Pawlik na antenie Programu 1 Polskiego Radia. Kompozytor, zdobywca nagrody Grammy, napisał muzykę do mającego wkrótce premierę dramatu "Irena".
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Włodek Pawlik MUZYKA kompozytor komponowanie spektakl musical

"To mój debiut musicalowy". Włodek Pawlik o dramacie muzycznym "Irena. Historia Ireny Sendlerowej"

- Tekst do piosenek w tym dramacie muzycznym napisał laureat Grammy i Pulitzera Mark Campbell. Jest to autorytet, jeżeli chodzi o tę branżę, czyli pisanie tekstów do oper, jak i musicali. Jest to człowiek z najwyższej półki w Ameryce - powiedział w Polskim Radiu 24 Włodek Pawlik. Gościem audycji była również Jolanta Pszczółkowska-Pawlik. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA KULTURA musical Włodek Pawlik TEATR

Włodek Pawlik i muzyka dedykowana Ukrainie

- Tę płytę dedykujemy wszyscy Ukrainie, która walczy o swoją wolność i niepodległość. O podstawowe aspekty godności ludzkiej, bez której nasze życie nie ma kompletnie sensu - gościem audycji "Wybieram Dwójkę" był Włodek Pawlik, kompozytor, pianista jazzowy i laureat Grammy. Artysta skomponował muzykę do wybranych wierszy poety pokolenia Kolumbów Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Płyta ukazała się właśnie na rynku.
Zobacz więcej na temat:  Włodek Pawlik Krzysztof Kamil Baczyński pisarze i poeci II wojna światowa poezja śpiewana Powstanie Warszawskie Jakub Kukla Dwójka MUZYKA