Języki obce. Jak uczyć się ich skutecznie?

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2024 22:55
Wielu z nas szuka skutecznych metod nauki języka obcego. W Czwórce swoimi doświadczeniami dzieli się Zuzanna Wojtukiewicz, studentka piątego roku lingwistyki stosowanej na UW. - Ważne jest, żeby wybrać kurs i lektora, który nam odpowiada - tłumaczy. - Otoczmy się językiem, którego chcemy się nauczyć. Przestawmy opcje językowe w telefonie czy komputerze tak, żebyśmy jak najczęściej mieli kontakt z wybranym językiem obcym.
Zuzanna Wojtukiewicz
Zuzanna WojtukiewiczFoto: Czwórka
  • Znajomość języków obcych otwiera wiele możliwości. Pomaga w pracy i życiu prywatnym. 
  • Nowego języka obcego warto uczyć się w sposób praktyczny - całymi wyrażeniami.
  • W Czwórce podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze szkoły językowej, lektora i metod nauki. 

Języki obce - czym kierować się przy wyborze kursu języków obcych? 

W wielu szkołach nauka języka angielskiego to podstawa. Z czasem wprowadzany jest dodatkowy język obcy. Wielu z nas szuka możliwości nauki również poza szkołą. Jak jednak wybrać tę najlepszą dla nas opcję?

- Wszystko zależy od preferencji. Warto jednak przed wybraniem placówki zrobić mały wywiad, bo czasem wszystko dobrze wygląda, ale tylko na zewnątrz - tłumaczy gość Czwórki. - Gdy już wybierzemy szkołę, radziłabym wybrać kurs choćby o pół poziomu wyżej od naszych umiejętności. Tak, żeby był to jakiś challenge.


Lepiej w grupach czy indywidualnie - jak się uczyć języków obcych?

Jak podkreśla lingwistka, wszystko zależy od metodyki przyjętej przez szkołę, ale i lektora. - Uważam, że efektywniejsze są mniejsze grupy, jeżeli wybieramy zajęcia grupowe. Wszystko jednak zależy od metodologii i specyfiki kursu - tłumaczy. - Istotny jest też dobrze merytorycznie przygotowany lektor, który będzie nam pasował. Jednak to, co najważniejsze, to po prostu wiedzieć, czego się chce, i tego wymagać od szkoły. Szkoła wówczas powinna dopasować kurs do naszych potrzeb. W dobie rozwijającej się techniki metod nauki jest wiele.

Zobacz także:

 

Jak podkreśla rozmówczyni Weroniki Puszkar, ważne jest, żeby na co dzień mieć kontakt z językiem obcym. - Dobrą metodą jest oglądanie filmu w danym języku i np. po jakimś czasie zamienienie podpisów z języka polskiego na ten, który słyszymy w tle - radzi Zuzanna Wojtukiewicz. - Wtedy nie tylko słyszymy wymowę, ale także czytamy, i to bardziej się utrwala. 

 


Posłuchaj
19:59 CZWORKA/Czwórka do piątej - języki obce 09.04.2024.mp3 O nauce języków obcych mówi Zuzanna Wojtukiewicz, studentka lingwistyki stosowanej na Uniwersytecie Warszawskim (Czwórka do piątej/Czwórka)

 

Pomocne nowe technologie

Z pomocą przychodzą także nowe technologie i aplikacje. Dzięki nim mamy wiele możliwości, a nauka języków obcych może okazać się rozrywką. - Są programy, które dają naprawdę wiele możliwości. Są aplikacje, które tworzą dla nas gry ze słówkami, które chcemy przyswoić. Dodatkowo uzyskujemy za to punkty, więc to nas cieszy, bo system nagród jest motywujący - zauważa gość Czwórki. - Mamy także możliwość połączenia się i porozmawiania z kimś z innego kraju. Takie konwersacje na różne tematy to najlepsza praktyka. No i powtarzajmy to, czego się nauczyliśmy. Zauważyłam, że dobrze jest wrócić do materiału do 24 godzin po lekcji, wtedy skuteczniej go utrwalamy.

***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Weronika Puszkar

Gość: Zuzanna Wojtukiewicz (studentka piątego roku lingwistyki stosowanej na Uniwersytecie Warszawskim) 

Data emisji: 09.04.2024

Godzina emisji: 14.15

aw/wmkor

Czytaj także

Inkubator UW. "Tutaj marzenia przekształcają się w realne biznesy"

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2023 12:50
Pod skrzydłami Inkubatora UW młodzi ludzie mają szansę na inicjowanie przedsiębiorczości.  To miejsce, w którym studenci, doktoranci i pracownicy UW przekształcają swoje pomysły i marzenia w realne biznesy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Po jakich kierunkach studiów zarobimy najwięcej?

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2024 11:47
Wybór studiów nie jest łatwy - niektórzy podążają za swoją pasją, inni za obietnicą dobrych zarobków. Dane OECD wskazują, że na najwyższe zarobki mają szansę absolwenci kierunków związanych z technologiami i zdrowiem. 
rozwiń zwiń