Dlaczego coraz częściej wyprowadzamy się z dużych miast?

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2022 22:10
Rośnie liczba mieszkańców wsi, spada populacja miast. Coraz chętniej żegnamy metropolie, by zaszyć się na przedmieściach i mieszkać blisko natury. Czemu tak jest?
Najchętniej wybieramy okolice miast, bo jesteśmy bliżej natury, ale także mamy bliski dystans do rozrywek, restauracji, rodziny i znajomych
Najchętniej wybieramy okolice miast, bo jesteśmy bliżej natury, ale także mamy bliski dystans do rozrywek, restauracji, rodziny i znajomychFoto: shuterstock/Travelpixs

W ostatnich 10 latach w Polsce o 3 procent spadła liczba mieszkańców miast, natomiast liczba ludności wsi zwiększyła się o 1 procent - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego z Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021.


Polacy przeprowadzają się na przedmieścia

- Przede wszystkim trzeba powiedzieć, że to nie jest tylko trend polski i pandemiczny czy postpandemiczny. Od XIX wieku "miejskość" jest fundamentem stylu życia. "Miejskość" to jest splendor, wygoda i jakość życia - mówi socjolog dr Bartosz Łukaszewski, socjolog z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. - Jednak z racji przeludnienia miast, kwestii migracyjnych, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, w latach 60. i 70. obserwowaliśmy trend przenoszenia się ludności miast na przedmieścia. Polska jest krajem rozwijającym się coraz szybciej arealnie. Zaliczana jest do kategorii krajów rozwiniętych, dlatego Polacy też przeprowadzają się na przedmieścia.

Najchętniej wybieramy okolice miast, bo jesteśmy bliżej natury, ale także mamy blisko do rozrywek, restauracji, rodziny i znajomych. - Możemy spędzić czas tak, jak chcemy, a jednocześnie żyć spokojniej. Dlatego, że miasto to także tempo życia, to tempo życia galopujące. Wpływa bardzo często na różnego rodzaju zaburzenia w zachowaniu, także na zaburzenia osobowościowe czy depresyjne - tłumaczy specjalista. - Jest to próba ochrony swojego stylu życia, ale tego bardziej w zakresie czasu wolnego, przed niewątpliwie galopującym tempem życia i pracą, która bywa wszechogarniająca w środowisku miejskim. Natomiast wieś nigdy się z tym nie kojarzyła i rzeczywiście jest to zupełnie inny rytm egzystencji.


Zobacz także:


Migracje z miast - zagrożenia

Migracja na tereny podmiejskie niesie jednak za sobą pewne zagrożenia. Powołując się na przykład miast USA, dr Bartosz Łukaszewski zauważa, że kiedy bogaci Amerykanie wyprowadzali się z centrów metropolii, miasta - zubożone o tkankę inteligencką i przedsiębiorczą - zaczęły stanowić siedliska i centra problemów społecznych. - Istnieje niestety ryzyko. Kiedy ci najbardziej produktywni i przedsiębiorczy wyemigrują na tereny podmiejskie, to rzeczywiście może mieć zgubny wpływ na możliwości rozwojowe miast - wyjaśnia gość Czwórki. - Kiedy popatrzymy na takie ośrodki jak np. Lublin czy Kielce, to te problemy, które są tam już zauważalne, mogą być dostrzegalne w jeszcze większej skali.


Brak poczucia bezpieczeństwa

Coraz więcej osób porzuca duże miasta na rzecz mniejszych miejscowości podmiejskich również dlatego, że w miastach brakuje nam poczucia bezpieczeństwa mentalnego.

- Jeśli styl życia miejski jest stylem coraz bardziej konsumpcyjnym, to naturalna jest rywalizacja. To oznacza, że sąsiad będzie patrzył na mnie jak na rywala i porównywał swój status majątkowy z moim - zauważa rozmówca Piotra Firana. - Jeśli ludność miejska jest ludnością przemieszaną, to w naturalny sposób pogłębia kwestię rywalizacyjną. Gdybyśmy rozmawiali nawet o społeczeństwie polskim jeszcze z lat 60. czy 70., to wszyscy by się zdziwili. Przecież ta sąsiedzkość lokalność była rozwinięta, dzisiaj zdecydowanie nie jest. Jednym słowem warto w miastach rozwijać programy, które będą budować i animować więzi na poziomie społeczności lokalnych.


Posłuchaj
13:13 Czwórka/Czat Czwórki - dlaczego wybieramy wies? 06.07.2022.mp3 Dr Bartosz Łukaszewski, socjolog, opowiada o przyczynach i konsekwencjach wyprowadzki z dużych miast (Czat Czwórki/Czwórka)

 

Taki dystans budują między innymi osiedla zamknięte, które - jak zauważa ekspert - stanowią separację przestrzenną, która wypiera możliwość budowania zaawansowanych relacji. Na podmiejskich terenach ludziom łatwiej się zintegrować, czują się tam bardziej swojsko.


***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: dr Bartosz Łukaszewski (socjolog, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie)

Data emisji: 6.07.2022

Godzina emisji: 15.39

aw/pj

Czytaj także

Przeprowadzki Polaków. Dlaczego porzucamy miasta na rzecz wsi?

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2018 16:00
Demografowie prognozują, że tylko pięć polskich miast wojewódzkich zwiększy w ciągu najbliższych lat liczbę ludności. Liczebność pozostałych będzie coraz mniejsza. To proces bezpośrednio związany ze starzeniem się społeczeństwa, ale nie tylko.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Byle dalej od metropolii - miasto, miasteczko czy wieś?

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2021 12:37
Ekswarszawiacy Artur Sójka, trener i moderator sesji networkingowych, oraz jego żona Aldona Bochen, bizneswoman, zamienili Warszawę na mniejsze miasto i tam znaleźli upragnioną harmonię.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Idealne dla starszych i młodszych. Jak będą wyglądać miasta przyszłości?

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2022 16:00
Kwestie związane z klimatem, technologią, komunikacją i dostępnością. Miasta muszą przejść pewne zmiany, które wymusiła na nich pandemia. Wiele z nich już się dopasowuje do nowych norm - stają się obszarami bardziej przyjaznymi i integracyjnymi. Sprawdzamy, jakie według ekspertów powinny być miasta przyszłości. 
rozwiń zwiń