Toksoplazmoza. Choroba zwierząt zagrażająca zdrowiu ludzi

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2018 15:33
Słysząc o toksoplazmie większość z nas zaczyna się bać. Ten niewielki pasożyt może stać się ogromnym zagrożeniem, ale pod pewnymi warunkami. 
Audio
  • Fakty i mity o toksoplazmozie (Dajesz radę/Czwórka)
  • W cyklu "Kacper i jego zwierzak": żuraw (Dajesz radę/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Pixabay.com

- Toksoplazmą mogą zarazić się wszystkie zwierzęta stałocieplne, czyli ssaki i ptaki, ale największe niebezpieczeństwo stanowi dla człowieka, szczególnie dla kobiet w ciąży - mówił dr wet. Dawid Jańczak, parazytolog z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny.

- Tak naprawdę większość z nas przechodzi zarażenie pasożytem bezobjawowo, objawy choroby mogą też przypominać grypę. Rzadko spotykana jest jej ostra, kliniczna odmiana. Zdarza się to w przypadku osób, które mają silnie osłabiony układ odpornościowy. Takie jak kobiety w ciąży lub osoby z AIDS - wyjaśniał ekspert.

Czy należy się bać choroby? Co zrobić, żeby nie zarazić? Jaka jest rola kotów w przenoszeniu pasożyta na ludzi? Na te pytania odpowiadał gość lek. wet. Dawid Jańczak, parazytolog z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny. Zapraszamy do wysłuchania nagrania.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Gość: dr wet. Dawid Jańczak, parazytolog z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny

Data emisji: 19.03.2018

Godzina emisji: 14.20

ac

Czytaj także

AIDS wciąż stanowi realne zagrożenie?

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2017 16:39
Jak wynika z danych Państwowego Zakładu Higieny, w ostatnich latach wzrost liczby zakażeń wirusem jest stały. - Około 80 proc. młodzieży w Polsce uważa, że wirusa HIV przenoszą m.in.… komary. To fenomen - mówiła Magdalena Ankierstein-Bartczak z Fundacji Edukacji Społecznej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Życie z HIV. "Wygląda tak samo, jak przed diagnozą"

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2017 10:44
Z badań przeprowadzonych przez Sieć Plus, czyli Ogólnopolską Sieć Osób żyjących z HIV/AIDS wynika, że co dziesiąty zakażony nie ma zaufanej osoby, do której mógłby zwrócić się ze swoimi osobistymi problemami. - Ludzie nie przyznają się do tego, bo boją się odrzucenia i dyskrymiacji - tłumaczyli Maciej Nazarewicz i Michał Pawlęga ze Społecznego Komitetu ds. AIDS.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Psy i koty na gigancie - co czują zaginione zwierzęta?

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2018 10:00
Gdy domowe czworonogi, przez lata przystosowane do życia z człowiekiem, nagle znajdą się poza ciepłym domem swoich właścicieli, panikują. Co zrobić, gdy znajdziemy takiego zwierzaka, a gdzie szukać zaginionych czworonogów?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szkodliwe skutki hałasu. Jak się przed nimi uchronić?

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2018 17:16
Jednostajny zgiełk ulicy, huk przelatujących samolotów, ciągły szum pracujących w biurach komputerów, szkolne korytarze w czasie przerwy. Każdego dnia atakuje groźny dla naszego zdrowia hałas. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pasożyty czworonoga. Na co narażony jest nasz pupil?

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2018 16:00
Chociaż w kalendarzu zima, to wychodząc na spacer z psem, można się przekonać, że w przyrodzie wiosna. Zwłaszcza wtedy, gdy spuścimy czworonoga ze smyczy, a ten pobiegnie w najbliższe zarośla i w sierści przyniesie kleszcza.
rozwiń zwiń