Festiwal Radio Azja. Tradycje przepuszczone przez filtr współczesności

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2019 13:32
Pulsująca elektronika, tajemnicze pieśni Himalajów, szamańskie rytuały, hipnotyzujący minimalizm, a nawet japoński dub, czekają na poszukujących unikatowych muzycznych brzmień.
Audio
  • Festiwal Radio Azja. "Muzyka bez łatek" (Stacja kultura/Czwórka)
plakat festiwalu
plakat festiwaluFoto: materiały prasowe

shutterstock Billie Eilish 1200.jpg
Billie Eilish rozdaje bilety fanom, którzy dbają o środowisko

Mowa o festiwalu Radio Azja, który jest jedyną imprezą w Europie dedykowaną nowej muzyce azjatyckiej. Trzecia odsłona wydarzenia odbędzie się między 4 a 8 grudnia w dwóch miejscach - warszawskim Teatrze Rozmaitości i klubie 999. Co sprawia, że festiwal jest wyjątkowy na tle podobnych wydarzeń muzycznych? Jedna z autorek projektu, goszcząca w Czwórce Anna Mamińska przekonywała, że jego największą zaletą jest autentyczność.

Ten festiwal ma w sobie szczerość. Przedstawiamy muzykę, która posiada tożsamość miejsca, z którego się wywodzi Anna Mamińska


- Nowa muzyka azjatycka to brzmienia, które powstają współcześnie. Nasz festiwal nie promuje folkloru, tylko lokalność - mówiła kuratorka projektu. - W tej muzyce to słychać. Wiemy, że pochodzi właśnie stamtąd. Nie interesują nas kopie anglosaskich projektów, tworzymy coś zupełnie oryginalnego.

Azja to muzyczna różnorodność. Nie ograniczamy się do jednego gatunku. Pokazujemy to, co ciekawe i prawdziwe Anna Mamińska

Wybór artystów, którzy pojawią się w ramach trzeciej odsłony festiwalu, jest wynikiem długich poszukiwań najbardziej oryginalnych brzmień. Najciekawszych autorzy festiwalu pozukiwali w najdalszych zakątkach Azji. A repertuar jest imponujący.

W Warszawie pojawią się muzycy z Tajwanu, Japonii, Nepalu i Korei. Skąd u Nepalczyków fascynacja muzyką metalową? Kto rekonstruuje instrumenty muzyczne w Himalajach? Jak brzmi japoński jungle-dub? I czy da się go połączyć z muzyką transową, afrykańską i dźwiękami z gier komputerowych? O tym w nagraniu.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Anna Mamińska (kuratorka projektu)

Data emisji: 26.11.2019

Godzina emisji: 10.10

ac/kd

Czytaj także

Różnorodność i powrót do korzeni na Wschód Kultury/Inny Wymiar w Białymstoku

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2018 15:59
"Wschód Kultury/Inny Wymiar" opowiada historię Podlasia. O żyjącej obok siebie mieszance kultur. Organizatorzy robią to poprzez muzykę, sztukę, film, społeczności, teatr i modę - na te segmenty została podzielona tegoroczna odsłona imprezy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Vienio: muzyką chcę ruszyć czaszki ludzi

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2019 17:00
- Mam ten przywilej, że jako artysta zajmujący się rapem, kiedy naprawdę mnie coś zdenerwuje, mogę o tym napisać piosenkę - opowiada Vienio i przyznaje, że ostatnio dużo jest takich rzeczy.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Wonderful things": baśniowy świat Tima Walkera na wystawie w V&A Museum

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2019 14:39
Ekscentryczny, błyskotliwy, wyrazisty. Nazywają go wizjonerem i "Piotrusiem Panem współczesnej fotografii". Tim Walker fotografuje największe gwiazdy muzyki i kina, a jego prace pojawiają się na łamach takich czasopism jak "Vogue", "W Magazine", "Elle", "Harper's Bazaar" czy "Vanity Fair". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zoë Kravitz zagra Catwoman w nowej ekranizacji "Batmana"

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2019 16:44
Amerykańska aktorka zagra u boku Roberta Pattinsona w nowej odsłonie filmu "Batman". Córka muzyka Lenny'ego Kravitza i aktorki Lisy Bonet wcieli się w rolę Seliny Kyle, komiksowej Catwoman.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Jak oni pracują II". Ta książka obala mit twórcy-freelancera

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2019 18:59
Na półki sklepowe trafiła kolejna część "Jak oni pracują 2" Agaty Napiórskiej. W której autorka i jej bohaterowie opowiadają o tym, jak przestrzeń, w której pracują, motywuje ich do twórczych działań.  
rozwiń zwiń