Wakacje w Polsce? O tym powinieneś wiedzieć

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2012 11:53
Do urlopu też trzeba się przygotować. Kleszcze, grypa, zapalenie wątroby... O czym należy pamiętać, by wakacje rzeczywiście były czasem relaksu, a nie pasmem nieszczęść?
Audio
  • Bezpieczne wakacje w Polsce - rozmowa z dr Joanną Jabłońską

Niezależnie od tego, czy wybieramy się na wakacje zagraniczne, czy planujemy spędzić urlop w polskich Bieszczadach, jest kilka uniwersalnych zasad, o których powinniśmy pamiętać i których bezwzględnie powinniśmy przestrzegać. - Po pierwsze należy brać ze sobą leki na "codzienne" dolegliwości, czyli te przeciwko uczuleniom albo bólom głowy - tłumaczy dr Joanna Jabłońska, lekarz chorób zakaźnych.

Warto także uaktualnić niektóre szczepionki, które przyjęliśmy jako dzieci, m. in. na wirusowe zapalenie wątroby typu A, a w niektórych sytuacjach także typu B. - Po 28. roku życia "do powtórki" są także tężec oraz błonica. – mówi dr Jabłońska. – Dlatego w niektórych przypadkach warto zasięgnąć porady lekarza.

Przygotowując się do wyjazdu zagranicznego, z reguły staramy się nie zapomnieć o niczym. Wyjazdy „wewnątrzkrajowe” sprawiają nam mniej problemów. Po prostu pakujemy rzeczy do walizki i wychodzimy z domu. - Tymczasem na przykład na tężec można zachorować nawet w Warszawie – tłumaczy dr Jabłońska. - Tą chorobą można zakazić się przy zwyczajnym skaleczeniu, więc jest to możliwe właściwie wszędzie.

Zdaniem gościa Czwórki w Polsce występuje wiele innych zagrożeń, których spodziewać się możemy na bieszczadzkim biwaku.

Dowiedz się więcej o tym, na co jeszcze należy uważać podczas wakacji w Polsce, i dlaczego przed wyjazdem warto zaszczepić się m.in. na grypę, słuchając całej rozmowy z czwórkowego "Poranka".

(kd)

Czytaj także

W wakacje wydasz więcej na paliwo

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2010 07:53
Kto już teraz planuje wydatki na wakacje, powinien liczyć się z tym, że paliwa do tego czasu nie stanieją, a nawet mogą nieco zdrożeć.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Urlop za granicą? Jedź tylko z dolarami lub euro

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2010 07:00
Kupowanie w polskich kantorach mniej popularnych walut jest nieopłacalne, więc na wakacje do Bułgarii czy Egiptu lepiej zabrać euro lub dolary - radzą eksperci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie wiesz, co zrobić z psem w wakacje? Zabierz go ze sobą!

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2012 15:54
Okres wakacyjny zbliża się wielkimi krokami. Zanim wyjedziesz zastanów się, co zrobić ze swoim zwierzakiem. Najgorszym wyjściem jest porzucenie psa bądź przywiązanie go do drzewa w lesie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pierwsza praca się opłaca

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2012 08:30
Warto w wakacje pomyśleć o pierwszej pracy. To czas kiedy firmy szukają przyszłych pracowników z potencjałem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Michał Żakowski: młodzi Egipcjanie to "pokolenie oporu"

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2012 11:30
Dotychczas Egipt większości Polaków zapewne kojarzył się głównie z wakacjami. Od pewnego czasu jednak sytuacja się zmieniła i mówiąc "Egipt", myślimy "rewolucja". - Młodzi ludzie to esencja tej rewolucji i wydarzeń, które obaliły Faraona, czyli dyktatora Mubaraka – mówi w Czwórce Michał Żakowski, dziennikarz Redakcji Międzynarodowej Polskiego Radia.
rozwiń zwiń