Ruch prawostronny na drogi wprowadził Napoleon

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2012 12:00
Jak to jest z pierwszeństwem na angielskich drogach, czemu na licznych skrzyżowaniach warto być uprzejmym sprawdziła Kasia Węsierska.
Audio

W kilku krajach na świecie mamy ruch lewostronny, jak się okazuje, kiedyś wszyscy tak jeździliśmy. Od początku istnienia ruchu drogowego wszyscy jeździliśmy po lewej stronie, także w Polsce. Tak było dopóki nie pojawił się Napoleon i nie zaczął podbijajać kolejnych terenów. To on wprowadził ruch, który dziś obowiązuje w większości krajów.

- Napoleon jak podbił pół Europy, to tam, gdzie wszedł wprowadzał różne swoje kodyfikacje, nie tylko dotyczące ruchu, ale wszelkich spraw. Na początku XIX wieku w większości krajów zarzucił ruch prawostronny - mówi Roman Dębecki, zastępca redaktora naczelnego tygodnika "Auto Świat".

W Stanach Zjednoczonych również kiedyś obowiązywał ruch lewostronny, a we Włoszech przez chwilę był ruch i prawo, i lewostronny - w zależności od miasta. W Czechosłowacji taki ruch istniał dopóki nie podbił tego państwa Hitler. Dopiero on zmienił zasady drogowe.

Roman Dębecki wyjaśnia, że ruch lewostronny nie jest wcale trudny do opanowania. - Jeździmy odwrotnie, ale pierwszeństwo mają Ci, którzy są z prawej strony - wyjaśnia. - Jedziemy po lewej stronie ulicy, skręcamy w lewo i jedziemy zgodnie z ruchem wskazówek zegara, więc Ci którzy są na rondzie mają pierwszeństwo - czyli ci wszyscy nadjeżdżający z prawej. Na zwykłych skrzyżowaniach to już tak nie działa - tam liczy się uprzejmość - posłuchaj audycji "W cztery oczy" i dowiedz się w jakich krajach obowiązuje ruch lewostronny. 

(pj)


Czytaj także

Tęcza, energia dźwięku i zabawy ciekłym azotem

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2012 12:00
Już w ten weekend XVI Piknik Naukowy Polskiego Radia. Tym razem, w Studiu Piknikowym Czwórki stworzyliśmy naszą własną… tęczę. Zobacz inne energetyczne doświadczenia związane ze światłem, dźwiękiem i temperaturą na własne oczy i przekonaj się, że fizyka może być ciekawa!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciach?

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2012 08:15
Duże, wielopokoleniowe rodziny odchodzą już do lamusa. Coraz rzadziej zdarza nam się spotykać przy jednym stole, z reguły nawet święta obchodzimy w zaciszu własnych domostw, życzenia przesyłając smsowo.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ukraińskie przygotowania do Euro

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2012 17:50
Euro 2012 już tuż, tuż... Sprawdziliśmy, jakie nadzieje wiążą z nim młodzi Ukraińcy i czy sprawa Julii Tymoszenko nie pokrzyżuje planów organizatorów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dieta wegetariańska zabija psy i koty

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2012 13:20
Wegetarianizm jest coraz bardziej popularny. Oprócz tego, że sami nie jemy mięsa, zdarza się, że w imię tej ideologii odmawiamy go naszym dzieciom. Są i tacy, którzy mięsa poskąpiliby nawet… psu, czy kotu. Niewielu zdaje sobie sprawę, że w ten sposób zabijemy zwierzę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Musisz podjąć ważną decyzję? Myśl w obcym języku!

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2012 19:00
Psychologowie z Uniwersytetu Chicagowskiego udowodnili, że jesteśmy bardziej racjonalni, gdy analizujemy problem w języku innym niż ojczysty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polsko-ukraińskie hity eksportowe!

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2012 12:00
Światełko do nieba Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy widzą nawet za Oceanem, a ukraińskie zboże jest nawet notowane na giełdzie w Chicago. Sprawdziliśmy w Czwórce czym oba kraje powinny się pochwalić w czasie Euro 2012.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mamy oko na...

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2012 14:21
Oko – narząd wzroku, dzięki któremu poznajemy świat. Ale czy tylko? Sprawdziliśmy z Agatą Hącią, językoznawcą.
rozwiń zwiń