Głogówek. Małe miasto wielkich historii

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2016 16:20
Głogówek na Opolszczyźnie kusi turystów historią i architekturą. - Tutaj znajdują się oberża, w której gościł Kmicic, kościół będący kopią Domu Maryjnego z Nazaretu oraz nowoczesne obserwatorium astronomiczne - mówi dyrektor Muzeum Regionalnego.
Audio
  • Dyrektor Muzeum Regionalnego w Głogówku, Aleksander Devosges Cuber opowiada o historii miasta i najciekawszych zabytkach (Hotspot/Czwórka)
  • Zespół Szkół w Głogówku - kuźnia dziennikarskich talentów (Hotspot/Czwórka)
  • Jakie tajemnice kryje strzelnica w Głogówku? (Hotspot/Czwórka)
Zamek Oppersdorffów w Głogówku z XVI-XX w. Obecnie znajduje się tu Muzeum Regionalne
Zamek Oppersdorffów w Głogówku z XVI-XX w. Obecnie znajduje się tu Muzeum RegionalneFoto: Sławomir Milejski/wikimedia/CC BY SA 4.0

Czytaj także
2015.11.23 łódź 1200.jpg
Nieoczywiste piękno Bałut. Folklor i wspólnota

Głogówek, jak każde miasto, posiada swoje tajemnice i historie ludzi, którzy są związani z tym miejscem. - Gościł tutaj Ludwig van Beethoven, który mieszkającemu tu hrabiemu Franzowi von Oppersdorffowi zadedykował symfonię - opowiada Aleksander Devosges Cuber. - Stąd pochodzi wspaniały malarz kolorysta Jan Cybis oraz rodzina amerykańskiego polityka Johna Kerry’ego.

Mówi się także, że podczas potopu szwedzkiego Głogówek stał się stolicą Polski - na dwa miesiące i jeden dzień. Wszystko za sprawą króla Jana Kazimierza. Natomiast Dzwon Ósmej Godziny z kościoła klasztornego w Głogówku stał się inspiracją do powstania jednego z najwybitniejszych dzieł muzyki poważnej.

***

Tytuł audycji: "Hotspot"

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Przygotował: Łukasz Pietrzyk

Data emisji: 30.01.2016

Godzina emisji: 13.00

kul/jp

Czytaj także

Szlak św. Jakuba na Pomorzu - trasa nie tylko dla pielgrzymów

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2016 17:00
Tym razem zabraliśmy Was na pomorską drogę św. Jakuba. To polska część jednej z najważniejszych tras pielgrzymkowych na świecie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Okolice Lublina - idealne na każą porę roku

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2016 16:00
Stok narciarski niemal w centrum miasta, leśne ścieżki dla rowerzystów i rolkarzy, jazda konna, a do tego spływy kajakowe organizowane nawet w okresie zimowym. To sportowe atrakcje Lubelszczyzny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nieoczywiste piękno Bałut. Folklor i wspólnota

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2016 13:00
- Idźmy na ulicę Żytnią. Tam czas się zatrzymał - mówi Justyna Tomaszewska z Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. - Jest bruk, wąskie chodniki, piękne ogródki, trochę zaniedbane bramy. Jest bardzo bałucko.
rozwiń zwiń