Słodkie uzależnienie. Jak uwolnić się od cukru?

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2019 20:11
Cukrowy detoks to nie jest łatwa sprawa. Nasz organizm po prostu kocha wszystko co słodkie a to dlatego, że cukier uzależnia. Uruchamia w mózgu ośrodki nagrody, te same, które pobudzają się przy silnych narkotykach. 
Audio
  • Czy podatek od cukru zatrzyma falę otyłości? (Czat Czwórki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/Nitikorn Poonsiri

Warto czytać etykiety i sprawdzać zawartość cukru. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z kaloryczności przekąsek, które spożywamy prof. Krzysztof Strojek

Bilans spożycia cukru przez dorosłą osobę jest alarmujący. Rocznie spożywamy aż o 12 kg cukru więcej niż jeszcze dziesięć lat temu. Zwiększenie ilości cukru w diecie jest, jak mówiła dr Joanna Ryciak z Zakładu Dietetyki SGGW jednym z czynników rozwijania się tzw. chorób cywilizacyjnych.

Współcześnie aż 20% polskich nastolatków walczy z nadmierną otyłością. Zdaniem prof. Krzysztofa Strojka, konsultanta krajowego w dziedzinie diabetologii każda metoda ograniczająca ilość kalorii w naszym organizmie jest dobra. - Plaga otyłości dotyka coraz młodszych, a wystarczy wprowadzić w życie banalną zasadę - ograniczyć ilość kalorii i więcej się ruszać - przekonywał. 

Cukier jest nam w diecie potrzebny. To jego nadmiar nam szkodzi. Warto zachować zdrowy rozsądek prof. Iwona Wawer, WUM


- Polaków trzeba nie tyle zniechęcać do cukru, ile zachęcać do zdrowego stylu życia - dodawał Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Izby Producentów Żywności. - Jest bardzo ważnym składnikiem dostarczającym nam energię. Powinniśmy zadbać o balans między ilością kalorii, które wchłaniamy z jedzeniem, tym, ile energii wydatkujemy - mówił.

Czym zastąpić cukier i czy w ogóle powinniśmy to robić? Jak stworzyć zbilansowaną dietę i nauczyć się zdrowych nawyków żywieniowych? Czy podatek od cukru rozwiąże problem otyłości? Więcej na ten temat w nagraniu. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Mateusz Kulik

Goście: dr Joanna Ryciak (Zakład Dietetyki SGGW), Andrzej Gantner (dyrektor generalny Polskiej Izby Producentów Żywności)

Data emisji: 25.09.2019

Godzina emisji: 15.09

ac

Czytaj także

Brzydki, śmierdzący papieros - wchodzi w życie dyrektywa UE

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2016 18:57
- Im papieros będzie mniej atrakcyjny, tym mniej osób będzie po nie sięgało - mówią ekspertki w studiu Czwórki. - Dziś kolorowe opakowanie ukrywa to, że papierosy są śmiercionośne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tłuszcz, cukier... czy grozi nam fala otyłości?

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2017 19:00
Wnioski z badań przeprowadzonych w Polsce przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) są alarmujące - aż 31 procent ośmiolatków ma nadwagę, z kolei wśród dzieci w wieku 11 i 12 lat aż 20 procent cierpi na otyłość. Dlaczego polskie dzieci tyją?  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Canicross. Biegi przełajowe z czworonogiem

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2019 15:43
Canicross to biegi przełajowe, w których startuje się z pupilem. Udział w takiej aktywności bierze Amelia razem z suczką Ellą i zachęcają do wspólnych treningów innych właścicieli psów i ich podopiecznych. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie masz dzieci - czy powinieneś płacić na tych, którzy mają?

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2019 19:40
Kontrowersyjny pomysł o wprowadzeniu kolejnych opłat, tzw. bykowego już upadł, ale dyskusje o dyskryminacji osób, które z różnych przyczyn nie chcą, bądź nie mogą mieć dzieci wciąż budzą wiele emocji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Recykling i Upcykling. Gadżety z odzysku

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2019 22:00
Wokół nas jest mnóstwo rzeczy, którym można dać drugie życie. Nie muszą wcale lądować w koszu, zastępowane wciąż nowymi przedmiotami.
rozwiń zwiń