Rak szyjki macicy. Tu ważna jest profilaktyka 

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2021 12:00
Trwa Europejski Tydzień Walki z Rakiem Szyjki Macicy. To tydzień akcji edukacyjnych dotyczących tej choroby, kiedy dużo się mówi o konieczności wykonywania regularnych badań i wpływie intensywnego trybu życia na nasze zdolności prokreacyjne. Znakiem solidarności z walczącymi z rakiem szyjki macicy kobietami są różowe usta.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ Africa Studio
lekarze smutek diagnoza 1200.jpg
Nowotwory. Kiedy usłyszysz diagnozę - co robić?

- Tak naprawdę nowotwory układu rozrodczego na wczesnym etapie wykrycia są nawet w 90% możliwe do wyleczenia - mówi Ogólnopolska Koordynatorka ds. Planowania Rodziny Ewa Majcherek. - Jako młodzi ludzie nie zdajemy sobie sprawy, że wykrywanie chorób na wczesnym etapie jest kluczowe do tego, żebyśmy byli jak najdłużej zdrowi, żeby nie było już za późno. W Polsce śmiertelność raka szyjki macicy jest większa nawet o 70% niż w Unii Europejskiej. 


Posłuchaj

04:28 Czwórka/ Czat Czwórki - Europejski Tydzień Walki z Rakiem Szyjki Macicy 20.01.2021.mp3 W audycji mówimy o Europejskim Tygodniu Walki z Rakiem Szyjki Macicy (Czat Czwórki /Czwórka)

O zmianę tych niepokojących statystyk starają się członkowie Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny, którzy wraz z Organizacją Kwiat Kobiecości namawiają do profilaktyki.
- Gdy zakładałam organizację, to naprawdę bardzo mało się mówiło na temat raka szyjki macicy - mówi Ida Karpińska, Prezes Ogólnopolskiej Organizacji Kwiat Kobiecości. - Sama też chorowałam i wtedy szukałam informacji na temat tej choroby oraz instytucji pomagającej kobietom, które się z nią zmagają. Niestety wtedy nic takiego nie znalazłam, tak więc narodził się Kwiat Kobiecości.

Celem organizacji jest wspieranie pacjentek, które chorują na raka szyjki macicy, tam również zgłaszają się kobiety, którym udało się pokonać chorobę i chcą zrobić coś dobrego dla innych.

 Czytaj także:


Najbardziej narażone na zachorowania są młode kobiety. - Najmłodsza dziewczyna, która dotarła do nas z rakiem szyjki macicy, miała 16 lat. W tej chwili mamy  dziewczyny po 20-25 lat, które walczą z tą chorobą i wirusem HPV - opowiada Ida Karpińska. 

W edukacji ważne jest przekonanie zarówno młodych, jak i starszych kobiet, żeby nie czuły wstydu przed udaniem się do lekarza. Istotne jest, żeby kontrolować nawet drobne zmiany i dolegliwości bólowe.

Czytaj także:

Ważna jest świadomość, ale też profilaktyka. - Pod tym pojęciem rozumiemy raz do roku cytologię, szczepienia przeciw wirusowi HPV i ogólny przegląd organizmu - wyjaśnia prezes Kwiatu Kobiecości. 

Wizytom w lekarskich gabinetach nie sprzyja konieczność ograniczania kontaktów, ale mimo to medycy apelują, żeby nie czekać na objawy i koniec pandemii. W walce z rakiem liczy się każdy dzień.
Jeżeli zamierzamy wybrać się na badania, to trudno o lepszy moment. Na profilu akcji Pink Lips pojawiają się między innymi informacje o możliwości wykonania darmowych badań.

Lekarze zaś podkreślają, że cytologię powinny robić wszystkie kobiety, które rozpoczęły życie seksualne. Co ważne, refundowane badanie można bez skierowania wykonać w każdym gabinecie ginekologicznym, który ma podpisaną umowę z NFZ.


*** 

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotował: Szymon Majchrzak

Data emisji: 20.01.2021

Godzina emisji: 15.45

aw

Czytaj także

Czy grozi nam pandemia otyłości?

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2021 21:41
Zmniejszona aktywność fizyczna, brak motywacji do ćwiczeń, spędzanie czasu w domu, zajadanie stresu, częste posiłki - wszystko to sprzyja nadmiarowym kilogramom. Sytuacja, w jakiej się znaleźliśmy, sprzyja rozwojowi zaburzeń odżywiania - jedzeniu kompulsywnemu i nałogowemu. Czy po pandemii koronawirusa czeka nas pandemia otyłości? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dieta wegańska. Zdrowie i oszczędność?

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 08:00
Według badań weganie wydają na jedzenie o 40 proc. mniej niż mięsożercy. - Jeśli sami nauczymy się komponować potrawy, zamiast kupować gotowe dania, zaoszczędzimy przechodząc na dietę bezmięsną - mówi dietetyk Hanna Stolińska. 
rozwiń zwiń