Pierwszy dzień bez maseczek. Ekspert WHO: to bardzo niepokojące

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2022 20:00
- Covid jest wciąż z nami i będzie jeszcze przez bardzo, bardzo długi czas. Musimy zaakceptować rzeczywistość. Zniesienie obostrzeń jest niepokojące, a maseczki powinny pozostać obowiązkowe przynajmniej w takich przestrzeniach, jak przychodnie - ocenił dr Łukasz Durajski, pediatra i konsultant WHO.
- Zachowujmy się odpowiedzialnie, bo ciężkie powikłania pocowidowe nie omijają dzieci - ostrzega ekspert WHO w rozmowie z Czwórką.
- Zachowujmy się odpowiedzialnie, bo ciężkie powikłania pocowidowe nie omijają dzieci - ostrzega ekspert WHO w rozmowie z Czwórką. Foto: Studio Romantic/Shutterstock

Od poniedziałku 28 marca decyzją ministra zdrowia zniesiony został obowiązek noszenia maseczek w większości pomieszczeń zamkniętych. Wyjątek stanowią placówki medyczne. Założenie maseczki jest teraz dobrowolne i zależy od naszej osobistej oceny stopnia ryzyka. Niektórzy z nas po decyzji Ministerstwa Zdrowia odetchnęli, inni - wręcz przeciwnie, z niepokojem nabierają powietrza w zamkniętych przestrzeniach, jak środki transportu publicznego czy sklepy. 

- Mam obawy, jeśli chodzi o takie zupełne poluzowanie obostrzeń - podkreślał dr Łukasz Durajski, pediatra i konsultant WHO. - Covid jest wciąż z nami i będzie jeszcze przez bardzo, bardzo długi czas. Sytuacja nie jest w pełni ustabilizowana, a dodatkowo liczba uchodźców, którzy do nas napływają i sytuacja za naszą wschodnią granicą - to wszystko sprawa, że w kontekście pandemii jest poważna obawa o duży nawrót i boom choroby.

Jak podkreślał gość Czwórki, niestety wielu Polaków w środkach komunikacji miejskiej i sklepach nie zasłania nosa i ust i trudno wyegzekwować zmianę tych nawyków - Nie ma nakazu, jednak wszystko jest kwestią naszego rozsądku i odpowiedzialności. Ludzie, którzy noszą maseczki, mają na uwadze zdrowie innych. Maseczki pozostały obowiązkowe w podmiotach medycznych i przynajmniej tam powinny pozostać. Pacjenci przychodzą chorzy, więc maseczki powinny obowiązywać już zawsze. Niestety ciężko jest egzekwować taką odpowiedzialność w innych miejscach - tłumaczył dr Łukasz Durajski.

Jak podkreślał, w wielu krajach mamy dziś do czynienia z szóstą falą pandemii. - To dzieje się na całym świecie. Choć niektóre państwach Europy Zachodniej władze wychodzą z założenia, że potrzebna jest "odporność zbiorowa", ze względów etycznych i medycznych nie jestem w stanie się na to zgodzić. Koszty społeczne, liczby zachorowań są zbyt duże - mówił ekspert. 

Posłuchaj
11:25 _PR4_AAC 2022_03_28-15-18-16.mp3 Częściowe zniesienie obostrzeń kowidowych - co się zmieniło? (Czat Czwórki) 

Zniesiony został także obowiązek kwarantanny i izolacji. - To najbardziej drastyczna zmiana. Kuriozalny przykład: "mam COVID, ale idę do sklepu i będę stał w kolejce obok kobiety w ciąży" - to się może wydarzyć naprawdę. To jest przerażające i niedopuszczalne. O ile nowe warianty mają mniejszą "zjadliwość" i liczba zgonów jest mniejsza, ciężkie powikłania nie omijają pacjentów, a "obrywają" głównie pacjenci dziecięcy. To także gigantyczne obciążenie dla całej służby zdrowia. 

Zobacz także:

Jak tłumaczył ekspert, maseczki skutecznie pomagają w ograniczeniu ryzyka zakażenia. - Zwłaszcza maseczki z odpowiednimi filtrami. Choć nie redukują problemu do zera, skutecznie zmniejszają ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa - tłumaczył ekspert. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: dr Łukasz Durajski (pediatra i konsultant WHO)

Data emisji: 28.03.2022

Godzina emisji: 15.20

kd

Czytaj także

Miejskie ogrodnictwo, czyli jak uprawiać jedzenie w mieście?

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2022 16:40
Rośliny mają kojący wpływ na nasz układ nerwowy, a warzywa, które wyhodujemy na balkonie, smakują najlepiej. Dobrze o tym wiedzą Katarzyna Basiewicz i Dominika Krzych z portalu Inspekty.pl, które właśnie wydały książkę "Miejskie ogrodnictwo, czyli jak uprawiać jedzenie w mieście". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dni otwarte na uczelniach - jaki kierunek wybrać?

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2022 21:50
Już niedługo egzamin dojrzałości, a maturzyści staną przed pytaniem dotyczących ich dalszej edukacji. Uczelnie organizują dni otwarte, które odbywają się przez internet, ale także na żywo.
rozwiń zwiń