Polskie Radio
Section05
obrona konieczna

Od dziś szersze granice obrony koniecznej. Co się zmienia?

Rozszerzenie granic obrony koniecznej przy odpieraniu napaści na mieszkanie, dom, lokal, czy ogrodzony teren jest celem dodanego do Kodeksu karnego przepisu, który w piątek wszedł w życie. W grudniu ubiegłego roku Sejm uchwalił zmianę zdecydowaną większością głosów. O sprawie mówił w Polskim Radiu 24 karnista i adwokat prof. Piotr Kruszyński.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 prawo obrona konieczna Ministerstwo Sprawiedliwości

Obrona konieczna rozszerzona. "To napastnik ma się bać"

Na dzisiejszym posiedzeniu Sejmu przyjęto ustawę, poszerzającą granicę obrony koniecznej. Nie może być tak, że osoba powstrzymująca agresora, chroniąca swoje mienie, a przede wszystkim życie i zdrowie, własne i biskich, naraża się na odpowiedzialność karną - tłumaczy zmiany Ministerstwo Sprawiedliwości. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA obrona konieczna Ministerstwo Sprawiedliwości Sejm parlament w Polsce Zbigniew Ziobro

Zmiany w obronie koniecznej. "Mój dom, moja twierdza"

Prawo nie może ustępować przed bezprawiem – mówił minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, przedstawiając rządowy projekt rozszerzający zakres obrony koniecznej. Według propozycji, osoba broniąca się w swoim mieszkaniu lub na własnej posesji nie byłaby karana za przekroczenie jej granic. – To szansa w starciu praworządni obywatele kontra przestępcy – oceniał na naszej antenie dr Łukasz Urbański, prawnik. W Polskim Radiu 24 także komentarz Macieja Cholewińskiego z Fundacji Prawo dla Obywatela.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Zbigniew Ziobro obrona konieczna Sejm prawo kodeks karny

Prawo do obrony koniecznej. Komentarze polityków

Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro przekonuje, że państwo powinno stawać po stronie osób napadanych, nie napastników. W Sejmie rozpoczęło się pierwsze czytanie projektu poszerzającego w kodeksie karnym granice obrony koniecznej. Szef resortu sprawiedliwości mówił, że zmiany byłyby dobre dla osób napadanych, którzy broniliby się we własnych domach. O obronie koniecznej oraz transparentności życia publicznego mówili w audycji Rozmowa PR24 Mirosław Pampuch (Nowoczesna) i Agnieszka Ścigaj (Kukiz’15).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 obrona konieczna Zbigniew Ziobro Ministerstwo Sprawiedliwości Kukiz'15 Nowoczesna Adrian Klarenbach Agnieszka Ścigaj

Granice obrony koniecznej. Debata Sejmu ws. nowelizacji KK

Sejm zajął się rządowym projektem nowelizacji Kodeksu karnego, rozszerzającym granice obrony koniecznej przy odpieraniu napaści na mieszkanie, dom, lokal czy ogrodzony teren. O projekcie i granicach obrony koniecznej rozmawiali w Polskim Radiu 24 ekspert ds. bezpieczeństwa dr Łukasz Kister i Marcin Gomoła ze Stowarzyszenia Fair Play.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 obrona konieczna Sejm Zbigniew Ziobro kodeks karny Łukasz Kister