Student w czasie epidemii. Jak sobie radzi?

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2020 07:32
W Polsce uczy się ponad milion studentów. Na czas pandemii zajęcia zostały przeniesione do trybu zdalnego, inne zawieszone. Niezależne Zrzeszenie Studentów przygotowało raport dot. sytuacji studentów w czasie epidemii koronawirusa. Sprawdziliśmy, z czym żacy mają problemy.
Audio
  • Jak studenci radzą sobie w czasie pandemii? (Czat Czwórki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/Matteo Corner

zmiana czas letni zimowy zegarek wskazówki 1200.jpg
Jak radzi sobie nasz zegar biologiczny w czasie izolacji?

Raport Niezależnego Stowarzyszenia Studentów: nie każdy radzi sobie z izolacją

Według danych raportu: prawie jedna czwarta studentów mieszkających w domach studenckich miała problemy związane z dostępem do pozostawionych w akademiku rzeczy po ogłoszeniu epidemii koronawirusa. Co czwarty badany stwierdził, że skorzystałby z bezpłatnego wsparcia psychologicznego, gdyby miał możliwość. Ankieta miała na celu zweryfikowanie, jak w sytuacji pandemii funkcjonują i organizują naukę zdalną studenci, a także: czy polskie uczelnie są do nich odpowiednio przygotowane. Jak się okazuje - nie każda z nich, z różnych przyczyn, jest w stanie prowadzić zajęcia w nieprzerwanym trybie. 

Na naszych uczelniach nikogo nie wyrzucono z akademików. Wyprowadzili się Ci, którzy mogli zapewnić sobie inny kwaterunek Agnieszka Szamreto; Kamil Bonas

"Najgorsze były pierwsze dni"

Jak mówili przedstawiciele samorządów studenckich Uniwersytetu Gdańskiego i Uniwersytetu Warszawskiego największym wyzwaniem było przestawienie się na całkowicie zdalny tryb nauczania. Nie wpłynęło to jednak, jak przekonywali, na jakość przekazywanej wiedzy. Co zatem się zmieniło? - Przede wszystkim brak poczucia studenckiej wspólnoty. Jesteśmy zamknięci w domach z dala od akademickich ośrodków, nauka wygląda teraz zupełnie inaczej. Przywykliśmy do takiej formuły nauki, ale brakuje nam kontaktu z drugim człowiekiem - mówili.

zakupy1200.jpg
Czy pandemia przekona nas do minimalizmu?

Na potrzebujących czeka wsparcie psychologiczne

Problemem nie były też kwestie organizacyjne. Uczelnie, które reprezentują goście Czwórki, zareagowały bardzo szybko. - Niezależnie od tego, czy formuła pracy zdalnej była wcześniej praktykowana, czy nie władze szkół błyskawicznie wprowadziły zajęcia e-learningowe. Niektóre z nich mają przygotowane aplikacje, za pomocą których odbywają się wszystkie zajęcia. Gorzej z zajęciami terenowymi i laboratoryjnymi, które zostały zawieszone do odwołania - dodawali.

Co ze studentami, którzy potrzebują wsparcia psychologa? Na uczeniach działają bezpłatne infolinie, w których codziennie dyżurują specjaliści. - Każdy student może zwrócić się tam po pomoc.

Więcej o tym, jak studenci radzą sobie w czasie pandemii w rozmowie Czwórki.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Stefania Zdral (rzeczniczka prasowa Niezależnego Zrzeszenia Studentów); Agnieszka Szamreto (przewodnicząca Niezależnego Zrzeszenia Studentów UG); Kamil Bonas (przewodniczący Samorządu Studentów UW)

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 7.05.2020

Godz. emisji: 15.05

ac/kul

Czytaj także

Koronawirus. Czy jesteśmy solidarni w czasach kryzysu?

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2020 15:05
Według naszej dzisiejszej wiedzy Włosi dość późno zareagowali na zagrożenie. Podeszli także do koronawirusa bardzo niefrasobliwie. Gdy zamknięto szkoły i uczelnie, młodzi ludzie przenieśli się do knajp i kawiarni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Studenci uczniom. Żacy ruszyli na pomoc

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2020 08:35
Studenci postanowili wziąć sprawy edukacji w swoje ręce i sprawdzić się w roli nauczycieli. Zapoczątkowali akcję "Studenci uczniom", w ramach której łączą się zdalnie z tymi, którzy chcą powtórzyć materiał szkolny. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pandemia w studenckiej kieszeni. Na co mogą liczyć żacy?

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2020 11:20
Akademiki świecą pustkami. Większość studentów z powodu pandemii musiała je opuścić i wrócić do domu. Co w tej sytuacji z opłatą za akademik, co ze stypendium socjalnym i co z powtarzaniem przedmiotu? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego wierzymy w teorie spiskowe?

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2020 18:58
Niektórzy mają do nich skłonność bez względu na czasy i okoliczności. Nieufność mają zakodowaną w sposobie myślenia. W sytuacji, której nie jesteśmy w stanie kontrolować, nasza podejrzliwość i skłonność do katastroficznego myślenia wzrastają. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polak pomaga w Tajlandii. Jak wesprzeć najbardziej potrzebujących?

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2020 21:59
Amadeusz Sarnecki na tajskiej wyspie Phuket pomaga lokalnym mieszkańcom. Wielu z nich straciło źródło utrzymania - bo turystów brak. Razem ze swoją dziewczyną przygotowuje i wydaje posiłki potrzebującym.
rozwiń zwiń