Spaceruj, bo warto - może to przedłuży Twoje życie

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2022 13:30
To, że aktywność fizyczna ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie, wie już chyba każdy. Doniesienia z USA potwierdzają, że krótki, nawet 10-minutowy spacer może przynieść korzyści zdrowotne.
Spacer to zdrowie. Wystarczy nawet 10 minut dziennie, żeby zadbać o dobre samopoczucie
Spacer to zdrowie. Wystarczy nawet 10 minut dziennie, żeby zadbać o dobre samopoczucieFoto: shutterstock/Prochkailo

Krótki, nawet 10-minutowy spacer może na nas wpływać zaskakująco pozytywne i przynieść duże korzyści zdrowotne. Amerykańscy naukowcy udowodnili, że w USA można byłoby uniknąć 110 tys. zgonów rocznie, gdyby osoby powyżej 40. roku życia poświęcały 10 minut dziennie na aktywność fizyczną. Jakie jeszcze korzyści płyną z takiego spacerowania?


Spacer poprawia nie tylko nastrój

- Przede wszystkim spacer poprawia nasze samopoczucie i nastrój - mówi Bartosz Rogacki, trener personalny, dietetyk i promotor zdrowego stylu życia. - Dlatego warto jechać do lasu pochodzić sobie i poprzebywać z naturą. Przede wszystkim jednak jest to dobre dla naszego zdrowia, bo dzięki chodzeniu poprawia się sprawność naszych stawów i krążenie, a to zapobiega zmianom miażdżycowym.

Jak przekonuje trener, spacer to doskonały trening na spalanie tkanki tłuszczowej. Pokonując 10 tys. kroków, możemy spalić do 500 kalorii. Spacer lub bieżnia to jeden z najlepszych i zarazem najprostszych sposobów na wprowadzenie stałej aktywności fizycznej do swojego życia. Nie trzeba jednak wychodzić specjalnie na wieczorny spacer, żeby zażyć ruchu. - Jeżeli jedziemy do pracy autobusem, możemy wysiąść wcześniej dwa przystanki i pozostały dystans przejść na piechotę. Tak samo można zrobić w drodze powrotnej - radzi Bartosz Rogacki. - Jeżeli jeździmy samochodem, możemy zaparkować odpowiednio wcześniej, też po to, żeby się przespacerować.


Ruch w biurze

Możliwości jest więcej. Będąc w pracy, gdy rozmawiamy przez telefon, nie siedźmy za biurkiem, pochodźmy trochę po biurze. - Zamiast pisać informację do kolegi lub koleżanki, przejdźmy się do ich pokoju i przekażmy ją osobiście - mówi trener. - Tak też róbmy, jeżeli ich lokalizacja jest na innym piętrze. Przejdźmy się schodami i nie korzystajmy z windy. Mamy podwójną korzyść, bo nieco pospacerujemy i podtrzymamy koleżeńską relację.

Zobacz także:


Aktywność w domu 

Jeśli ktoś nie lubi spacerowania, to również nic straconego. W domowym zaciszu jest wiele sposobów, aby dodać te 10 minut aktywności do swojego dnia - możemy ćwiczyć, praktykować jogę, tańczyć lub wymyślić coś, co nam najbardziej pasuje. Wystarczy uruchomić kreatywność. W aktywności fizycznej mogą pomóc też, zdawałoby się, drobnostki dnia codziennego.

- Zamiast używać pilota do telewizora, możemy po prostu wstawać i przełączać go ręcznie. Gdy pijemy wodę, możemy szklankę postawić kilka metrów od siebie - tak, żeby po nią sięgnąć i zrobić przy tym kilka kroków - radzi Bartosz Rogacki. - Dobrze zostawiać pewne przedmioty nie pod ręką, ale w innych miejscach, tylko po to, żebyśmy musieli się po nie ruszyć. To też już się liczy.


Posłuchaj
03:27 Czwórka/Pierwsze Słyszę - ruch spacer 02.02.2022.mp3 Trener personalny Bartosz Rogacki radzi, jak zadbać o aktywność fizyczną (Pierwsze Słyszę/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Marta Zinkiewicz

Data emisji: 02.02.2022

Godzina emisji: 6.15

aw

Czytaj także

Zdrowie w podróży - znajdź czas na trochę ruchu!

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2021 05:00
Wielogodzinna podróż potrafi być męcząca – oprócz nieodpowiedniej pozycji i braku ruchu, kierowcom daje się we znaki upalna, saharyjska pogoda. Jak zadbać o zdrowie podczas dłuższej podróży?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ferie w górach. Przewodnik czy instruktor - kogo wybrać?

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2022 14:50
Są piękne, majestatyczne i groźne. Jak cieszyć się nimi zimą? - Bez przygotowania i słuchania poleceń prawdziwych ekspertów nie ryzykuj wyjścia w góry - apelują przewodnicy, ratownicy i instruktorzy.
rozwiń zwiń