Od Ujścia do Źródła. Wielki finał nad Wisłą w Krakowie!

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2017 12:21
Tego lata z okazji Roku Rzeki Wisły Czwórka zapraszała swoich słuchaczy na plenerowe audycje i koncerty pod hasłem "Od Ujścia do Źródła". Ostatni przystanek - u źródła - miał miejsce 14 sierpnia w Krakowie.
Audio
  • "Od Ujścia do Źródła" - co się działo w Krakowie nad Wisłą? Część pierwsza (Od Ujścia do Źródła/Czwórka)
  • "Od Ujścia do Źródła" - co się działo w Krakowie nad Wisłą? Część druga (Od Ujścia do Źródła/Czwórka)
  • Koncert formacji Vavamuffin w Krakowie nad Wisłą (Od Ujścia do Źródła/Czwórka)
Czwórkowa scena nad Wisłą w Krakowie
Czwórkowa scena nad Wisłą w KrakowieFoto: Czwórka

Finałowa odsłona "Od Ujścia do Źródła" odbyła się 14 sierpnia - w krakowskim Klubie Forum Przestrzenie. Goście specjalnej audycji w rozmowie z Patrykiem Kuniszewiczem opowiadali o Wiśle jako szlaku transportowym, miejscu rekreacji, złożonym ekosystemie, a także inspiracji dla samych mieszkańców Krakowa. Na "happy end" zagrała formacja Vavamuffin, a także Czwórkowi DJ’e.

"Od Ujścia do Źródła" to plenerowa impreza dla młodych mieszkańców Krakowa. Pokazujemy, jak miasto "wraca" nad rzekę. W ramach audycji ukazujemy lokalne inicjatywy edukacyjne, kulturalne, sportowe i ekologiczne. Na finał przygotowaliśmy koncert Vavamuffin oraz afterparty, poprowadzone przez naszych Czwórkowych DJ’ów: Berta i Harpera - zachęcała Hanna Dołęgowska, dyrektor-redaktor naczelna Czwórki.

Sprawdź też:
od ujścia do źródła 2 grafika Warszawa 1200x660.jpg
Rok Rzeki Wisły. Tak bawiliśmy się w Warszawie

Gościem plenerowej audycji Czwórki z Krakowa była, między innymi, Karolina Kwiecień, koordynatorka międzynarodowej, trwającej od 22 do 30 sierpnia wymiany młodzieży "Drop of Europe - River in the City". W ramach projektu młodzież z Polski, Finlandii i Wysp Kanaryjskich będzie poznawała Wisłę w przestrzeni miejskiej Krakowa. Zaproszenie do audycji przyjęła również Katarzyna Przyjemska-Grzesik, kierowniczka zespołu "Kraków w zieleni" w Zarządzie Zieleni Miejskiej w Krakowie, która opowiedziała słuchaczom o projekcie "Przystań na Plaży" oraz akcji "Zatrać się w zieleni". Dziennikarze Czwórki wybrali się również na krótki rejs tramwajem wodnym oraz kajakiem. Więcej informacji na temat wodnych rekreacji przedstawił Robert Tomalski, który w zeszłym roku przepłynął Wisłę pod prąd, a obecnie w ten sam sposób pokonuje Wołgę. Natomiast nurkowie z klubu Humbak przybliżyli warunki nurkowania w Wiśle, a także opowiedzieli o stanie dna rzeki.

Posłuchaj też:
wisła 1200.jpg
Rok Rzeki Wisły. Za nami pierwszy przystanek w Gdańsku

Gwoździem programu wielkiego finału "Od Ujścia do Źródła" był koncert Vavamuffin. Zespół powstał 14 lat temu na warszawskich Siekierkach. Grupę tworzyli zarówno debiutanci, jak i utytułowani już artyści polskiej sceny reggae. Obecnie w skład zespołu wchodzą: Gorg ("niskie dźwięki mikrofonowe"), Reggaenerator ("piękne dźwięki mikrofonowe"), Pablopavo ("awanturnicze dźwięki mikrofonowe"), Rafi Kazan (gitara), Patison (klawisze), Emilli Jones (bas), U-Ras ("stukoty i rytmizacje"), Dubbist ("drapanie i odgłosy") oraz Barton ("dub master").

Zapraszamy do wysłuchania nagrań wielkiego finału "Od Ujścia do Źródła" znad Wisły w Krakowie.

***

"Od Ujścia do Źródła" to letni cykl audycji i koncertów plenerowych Czwórki organizowany z okazji Roku Rzeki Wisły. Celem inicjatywy jest promocja naturalnego i turystycznego obszaru Królowej Polskich Rzek oraz miast wykorzystujących jej dziedzictwo. W ramach akcji "Od Ujścia do Źródła" Czwórka odwiedziła: Gdańsk (9.06. - Moloteka), Warszawę (7.07. - Cud nad Wisłą) oraz Kraków (14.08. - Forum Przestrzenie). Projekt jest współfinansowany przez Filmotekę Narodową - Instytut Audiowizualny (FINA).

***

Tytuł audycji: Od Ujścia do Źródła

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz, Kuba Marcinowicz

Goście: Karolina Kwiecień ("Drop of Europe - River in the City"), Piotr Kempf (dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie), Katarzyna Przyjemska-Grzesik (kierowniczka zespołu "Kraków w zieleni" w Zarządzie Zieleni Miejskiej w Krakowie), Robert Tomalski (podróżnik), nurkowie z klubu Humbak

Data emisji: 14.08.2017

Godzina emisji: 18.05

mat. prasowe/kul/jsz

Czytaj także

Zalew Włocławski. Wymarzony akwen dla żeglarzy

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2017 13:00
- Nawet we Włocławku sporo ludzi nie wie, jaki atut mają za zaporą. Kilka jezior mazurskich może się tu zmieścić - mówi w Czwórce Borys Celmer, który w rozmowie z Hanną Dołęgowską opowiada m.in. o finiszującym 18 czerwca Włocławskim Tygodniu Żeglarskim. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kajakiem po Wiśle - od źródeł do ujścia

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2017 16:33
- Mój pomysł związany jest z obchodami Roku Rzeki Wisły. Pochodzę z powiatu otwockiego obok Warszawy i chcę promować zarówno powiat, jak i moją gminę Karczew - mówił w Czwórce Piotr Gajgier, nauczyciel historii, który 25 czerwca rusza na spływ królową polskich rzek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bezpiecznie kajakiem po Wiśle. Trzeba czytać wodę

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2017 16:28
- "Czytać wodę" to znaczy zwracać uwagę na widoczne na jej powierzchni pofałdowania i wiry - tłumaczył w rozmowie z Patrykiem Kuniszewiczem Piotr Gajgier, nauczyciel historii z Otwocka, który z okazji Roku Rzeki Wisły samotnie pokonuje kajakiem wodny szlak Królowej Polskich Rzek. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rok Rzeki Wisły. Tak bawiliśmy się w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2017 20:30
Tego lata z okazji Roku Rzeki Wisły Czwórka zaprasza na plenerowe audycje i koncerty pod hasłem "Od Ujścia do Źródła". - W Cudzie nad Wisłą w Warszawie odkrywamy tajemnice Królowej Polskich Rzek - zapowiada Patryk Kuniszewicz.
rozwiń zwiń