Nowe Technologie

Microsoft zainwestuje w cyfryzację Polski. Miliard dolarów na nowoczesne technologie

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2020 12:00
Microsoft zainwestuje w Polsce miliard dolarów. Pieniądze będą przeznaczone na transformację cyfrową w naszym kraju, przyspieszenie innowacji, a także rozwój Polskiej Doliny Cyfrowej.
Audio
  • Premier Mateusz Morawiecki: nowoczesne technologie są dziś jednym z najważniejszych kierunków rozwoju dla firm i dla administracji, powoli stają się też naszą codziennością (IAR)
  • Premier Mateusz Morawiecki: kolejny globalny gracz wybrał Polskę (IAR)
  • Mark Loughran: Polska ma szansę być w cyfrowym sercu Europy (IAR)
  • Dariusz Śliwowski: jesteśmy świadkami cyfrowej rewolucji (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Volodymyr Kyrylyuk
  • Microsoft zacieśnia współpracę z Chmurą Krajową
  • Amerykański gigant zbuduje w Polsce m.in. centrum przetwarzania danych, zainwestuje też w edukację pracowników
  • Łączna kwota inwestycji może sięgnąć miliarda dolarów

Firma podpisała z Operatorem Chmury Krajowej strategiczną umowę partnerską. Zakłada ona między innymi powstanie w Polsce data center Microsoft, czyli centrum przetwarzania danych, a także działania edukacyjne, w tym na przykład podnoszenie umiejętności cyfrowych około 150 tysięcy pracowników, specjalistów IT, nauczycieli, studentów.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że "inwestycja Microsoft w Polsce będzie ważna dla przedsiębiorstw, instytucji publicznych i systemu edukacji oraz umożliwi im cyfrową transformację i wdrożenie nowych standardów pracy".

1200_kobieta_laptop_shutterstock.jpg
Udogodnienie na czas pandemii. Zobacz, jak założyć tymczasowy profil zaufany

Cyfrowe serce Europy

Dyrektor generalny Microsoft w Polsce Mark Loughran powiedział w czasie wideokonferencji, że Polska ma szansę być w cyfrowym sercu Europy. Wiceprezes Operatora Chmury Krajowej Dariusz Śliwowski zwrócił uwagę, że jesteśmy świadkami swego rodzaju rewolucji.

- Okazało się, że to, co kiedyś było tylko prototypem - jak na przykład zdalne nauczanie czy praca z domu - nie jest już tylko uzupełnieniem działalności różnych instytucji, ale stało się równoprawnym, a często lepszym rozwiązaniem dla naszego życia gospodarczego i społecznego - dodał Dariusz Śliwowski.

Chmura pomoże w cyfryzacji

Chmurę Krajową powołały w październiku 2018 roku PKO Bank Polski i Polski Fundusz Rozwoju. Prezes PFR Paweł Borys powiedział, że współpraca między Chmurą Krajową a Microsoft to szansa na przyspieszenie cyfryzacji polskiej gospodarki, szczególnie dla małych i średnich firm. Dodał, że to dla nich możliwość zwiększenia konkurencyjności, łatwiejsze przyspieszenie wzrostu, rozwoju na nowych rynkach.

- Inwestycja Microsoft w Polsce to także szansa na duże przyspieszenie, w sytuacji kiedy polska gospodarka będzie wychodziła z kryzysu związanego z koronawirusem - uzupełnił Paweł Borys.

Prezes PKO Banku Polskiego Zbigniew Jagiełło podkreślił, że Chmura Krajowa zaledwie w półtora roku od powstania "stworzyła solidne fundamenty do głębokiej transformacji polskich przedsiębiorstw i administracji".

Microsoft jest obecny w Polsce od blisko 30 lat.

PolskieRadio24.pl, IAR, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

"Kultura cyfrowa" dostępna dla wszystkich. Wsparcie MKIDN dla wielu projektów

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2020 10:57
Baza filmów z audiodeskrypcją, wirtualna galeria sztuki z tłumaczeniem na polski język migowy, platforma z bezpłatnymi audiobookami dla osób niewidomych i dyslektyków - to niektóre z projektów włączających osoby ze szczególnymi potrzebami w kulturę dostępną online, realizowanych dzięki wsparciu MKiDN.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Michał Dworczyk: ponad 180 mln zł na komputery i oprogramowanie do zdalnego nauczania

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2020 22:14
W skali kraju przekażemy 186 mln zł na sprzęt komputerowy dla uczniów i nauczycieli, potrzebny do kształcenia na odległość - oświadczył szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Udogodnienie na czas pandemii. Zobacz, jak założyć tymczasowy profil zaufany

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2020 12:15
Można już założyć całkowicie online i bez konta internetowego w banku tymczasowy - ważny 3 miesiące - profil zaufany do załatwiania spraw w urzędzie przez internet - poinformował resort cyfryzacji. Ma to stanowić ułatwienie dla obywateli w związku z pandemią koronawirusa i utrudnionym dostępem do niektórych urzędów i instytucji.
rozwiń zwiń