Nowe Technologie

Żegnaj kluczyku, witaj smartfonie!

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2021 11:00
Jak będzie wyglądać przyszłość motoryzacji? Za kilka lat znikną tradycyjne samochodowe kluczyki, ale nie ujedziemy nawet metra bez smartfona. Czy rzeczywiście jest na co czekać?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne/Foto: metamorworks/shutterstock

Bez telefonu ani rusz!

Niebawem samochód będziemy obsługiwać za pomocą smartfona. Częściowo przyszłość staje się teraźniejszością – już teraz telefon potrzebny jest w tzw. carsharingu, czyli samochodach na wynajem - wyjaśnia Leszek Leśniak, dyrektor projektu w firmie Panek Carsharing.

Posłuchaj
00:29 Leszek Leśniak_nie będzie problemu.mp3 Carsharing w Polsce (Wysokie Obroty/PRK)

Dla Polaków ta ewolucja nie powinna być problemem, bo jako społeczeństwo jesteśmy raczej otwarci na nowinki.

Korporacje łączą siły aby tworzyć, coraz bardziej zaawansowane systemy. Bosch i Microsoft pracują nad gigantycznym projektem, który zmieni obsługę pojazdów. Takie, po prostu będą nasze samochody - przekonuje Łukasz Kałucki z Bosch Polska.

Posłuchaj
00:24 Łukasz Kałucki_chmury obliczeniowe.mp3 Integracja z chmurą obliczeniową (Wysokie Obroty/PRK)

Warunek jest jeden – trzeba będzie cały czas być on-line. Zapewni to sieć 5G i szerokopasmowa transmisja danych w czasie rzeczywistym. Aktualizacje zachodzić będą kompletnie bez naszej wiedzy. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, jak to będzie działać - przekonuje nasz rozmówca.

Posłuchaj
00:22 Łukasz Kałucki_aktualizacja oprogramowania.mp3 Aktualizacja oprogramowania (Wysokie Obroty/PRK)

Wszystko po to aby było lepiej, łatwiej, przyjemniej, bezpiecznie i bardziej komfortowo. A czy tak zaawansowane usługi mogą spowodować, że odejdziemy od tradycyjnego sposobu serwisowania pojazdów? Oleju i opon nie da się przecież zmienić wirtualnie.

-

Posłuchaj
00:22 Łukasz Kałucki_serwisy nie znikną.mp3 Koniec serwisów? (Wysokie Obroty/PRK)

Ten nowoczesny projekt jest przedsięwzięciem globalnym. Jedna firma dostarcza jednostki sterujące oraz architekturę elektroniczną i elektrotechniczną. Druga natomiast daje od siebie know-how w dziedzinie inżynierii oprogramowania i chmur obliczeniowych. Współpraca wielkich przedsiębiorstw daje korzyści mniejszym podmiotom gospodarczym i konsumentom - przekonuje Leszek Leśniak z Panek Carsharing.

Posłuchaj
00:19 Leszek Leśniak_to będzie powszechne.mp3 Smartfon dla auta będzie powszechny (Wysokie Obroty/PRK)

Czy samochód sterowany telefonem jest bezpieczny?

Tak, jeśli konstruktorzy i programiści uporają się z opanowaniem ryzyka związanego z cyfrowymi atakami. Hakerzy mogą unieruchamiać samochody na drogach, przyspieszać albo wyłączać określone systemy bezpieczeństwa – powiedział Polskiemu radiu Kierowców Paweł Terczyński.

Posłuchaj
01:45 smart5.mp3 Haker w aucie! (Wysokie Obroty/PRK)

 

Przyszłość motoryzacji zmierza w stronę komputeryzacji i trudno będzie tego uniknąć. Kiedy w pełni będziemy obsługiwać samochód za pomocą aplikacji i smartfona? Wydaje się, że prędzej, niż później!

Ł.Siudak/R.Kilen

CZYTAJ TAKŻE:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Nowa Tesla z polskim akcentem. "Wiedźmin" w najszybszym elektryku

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2021 15:30
Elon Musk zaprezentował światu nowe modele Tesli – niemal 630 km zasięgu na baterii, 2 sekundy do setki i możliwość grania na wielkim wyświetlaczu w "Wiedźmina 3". Czego więcej potrzeba?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kiedyś to było, czyli "nie od razu SUV-a zbudowano"

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2021 05:00
Jaki samochód jest - każdy widzi. Różnią się kolorem, silnikiem, wyposażeniem, ale co do zasady są stosunkowo podobne. Nie zawsze tak było! Dzięki rozwojowi technologicznemu, dzisiejszy samochód niemal w niczym nie przypomina tego sprzed 100 lat. Co się zmieniło? Jak szybko jeździły pierwsze samochody? Kto i kiedy wpadł na pomysł wycieraczek, kierunkowskazów i lusterek? Dziś o polskim i światowym rozwoju motoryzacji!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak działa napęd hybrydowy?

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2021 15:30
Niemal każdy koncern ma dziś w swojej ofercie samochód z napędem hybrydowym. Na polskich drogach widzimy coraz więcej samochodów, które wspierane są energią elektryczną. Jak działa napęd hybrydowy? Jakie są jego rodzaje? Czy inwestycja w samochód z takim napędem jest opłacalna? 
rozwiń zwiń