X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio

Raport AI: w Republice Środkowoafrykańskiej dochodzi do czystek etnicznych

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2014 07:39
Międzynarodowe siły pokojowe nie są w stanie zapobiec tej sytuacji - alarmuje w swoim raporcie Amnesty International.
Walki w Republice Środkowoafrykańskiej
Walki w Republice ŚrodkowoafrykańskiejFoto: World NEWS CHANNEL/youtube

Zdaniem tej organizacji, do czystki etniczne występują na najgęściej zaludnionym wschodzie kraju, przy granicy z Czadem i narasta od początku stycznia tego roku.
Amnesty International ma udokumentowanych co najmniej 200 przypadków mordów na tle etnicznym na muzułmanach dokonanych przez chrześcijańskie grupy militarystyczne, zwane anty-balaka, co znaczy "przeciw maczetom". Trwają one od marca 2013 roku, czyli od zamachu stanu dokonanego przez muzułmańskich rebeliantów z koalicji Seleka.

>>> Konflikt w Republice Środkowej Afryki. Wstrząsająca relacja polskiego zakonnika >>>
TVN24/x-news

Zdaniem Amnesty International, ataki na muzułmanów są dokonywane "z intencją przymusowego wyparcia tej społeczności z kraju", a "wielu członków grup anty-balaka uważa Muzułmanów za obcokrajowców, którzy powinni opuścić Republikę Środkowoafrykańską lub zginąć".
Ten jeden z najbiedniejszych krajów świata jest od marca ubiegłego roku pogrążony w chaosie, po tym jak muzułmańscy rebelianci obalili rząd. W związku z wojną domową ponad milion z 4 milionów 600 tysięcy obywateli tego kraju musiało porzucić swe domy, by ratować życie.

>>> Międzynarodowe śledztwo ws. zbrodni w Republice Środowoafrykańskiej >>>
Amnesty International wzywa międzynarodowe siły pokojowe do jak najszybszego przerwania kontroli militarystycznych grup chrześcijańskich nad drogami w tym kraju oraz do rozmieszczenia wojsk w miastach, gdzie muzułmanie są zagrożeni.
W Republice Środkowoafrykańskiej jest obecnie 5 300 żołnierzy Unii Afrykańskiej działających zgodnie z mandatem ONZ, w marcu ma być ich 6 tysięcy, Francja wysłała tam 1600 żołnierzy, na początku przyszłego miesiąca przyleci kolejnych 500 z Unii Europejskiej. Do międzynarodowej misji dołączy wkrótce także kilkudziesięciu polskich żołnierzy. Pomoc logistyczną obiecały Stany Zjednoczone.

W Ngaoundaye przy granicy z Czadem przebywają polscy misjonarze i siostry ze Zgromadzenia Służebnic Matki Dobrego Pasterza.

>>> Ewakuacja misji w Republice Środkowoafrykańskiej? Przygotowywane są plany  >>>
Francuski minister obrony poinformował w ubiegłym miesiącu, że obecność wojsk jego kraju wprowadziła kruchy spokój w stolicy- Bangi, ale w innych częściach kraju sytuacja się nie poprawia.
pp/IAR

''

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Radosław Sikorski apeluje do misjonarzy o ewakuację

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2014 13:24
W ocenie ministra spraw zagranicznych, sytuacja w Republice Środkowoafrykańskiej jest dramatyczna. Ale duchowni zamiast myśleć o powrocie do kraju, apelują o zapewnienie bezpieczeństwa ich misji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

RŚA na granicy ludobójstwa

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2014 11:33
W "Więcej świata" o nienawiści na niespotykaną skalę, która prowadzi do wyjątkowo okrutnych mordów w Republice Środkowoafrykańskiej, powie korespondent PR Michał Strzałkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konflikt w RŚA nie jest wojną religijną

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2014 16:36
- Islamscy rebelianci atakują chrześcijan, w tym polskich duchownych, ale robią to głównie z powodów ekonomicznych, a nie religijnych - tłumaczy kapucyn Tomasz Grabiec. Bywa, że napastnicy to ludzie, którzy wcześniej korzystali z pomocy misji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Republika Środkowoafrykańska. Czy będzie powtórka z Rwandy?

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2014 18:09
- Mówimy o tym kraju, bo boimy się powtórzenia wydarzeń z Rwandy. Boimy się tego, że państwo upadłe stanie się obszarem, gdzie dochodzi do ludobójstwa - mówi o sytuacji w Republice Środkowoafrykańskiej dr Błażej Popławski, afrykanista z portalu kulturaliberalna.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier i szef MSZ namawiają polskich misjonarzy do wyjazdu z RŚA

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2014 21:08
Donald Tusk deklaruje, że Polska jest w stanie ewakuować duchownych, potrzebna jest jednak ich zgoda. Radosław Sikorski znowu wzywa do wyjazdu i tworzy w MSZ zespół monitorujący sytuację.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ewakuacja misji w Republice Środkowoafrykańskiej? Przygotowywane są plany

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2014 16:01
Rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski powiedział, że ważne jest aby każda misja miała plan działania na wypadek zaostrzenia się sytuacji i aby nawet w przypadku utraty łączności było wiadomo, gdzie będą przebywać polscy obywatele.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Międzynarodowe śledztwo ws. zbrodni w Republice Środowoafrykańskiej

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2014 20:24
Wstępne dochodzenie w sprawie zbrodni, do których dochodzi w czasie wojny domowej w Republice Środkowoafrykańskiej, wszczął Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konflikt w Republice Środkowej Afryki. Wstrząsająca relacja polskiego zakonnika

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2014 08:04
- Kto nie zdążył uciec, został bezlitośnie zabity - opowiada ojciec Benedykt Pączka, który odwiedził wioskę Nzakoun, w której trzy dni wcześniej doszło do masakry. Zginęły 22 osoby.
rozwiń zwiń