Polskie Radio

Życie Aliny Szapocznikow - wojna, romanse, sztuka

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2015 11:00
Książka "Ferwor. Życie Aliny Szapocznikow" jest pierwszą biografią tej wybitnej XX-wiecznej artystki. To opowieść o sztuce, burzliwych związkach i naznaczeniu wojenną traumą.
Audio
  • Marek Beylin o swojej książce "Ferwor. Życie Aliny Szapocznikow" (Pani tomu/Czwórka)
Fragment okładki książki Marka Beylina pt. Ferwor. Życie Aliny Szapocznikow, Wydawnictwo Karakter oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
Fragment okładki książki Marka Beylina pt. "Ferwor. Życie Aliny Szapocznikow", Wydawnictwo Karakter oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej w WarszawieFoto: Materiały prasowe

Alina Szapocznikow pochodziła ze zasymilowanej rodziny żydowskiej, a w czasie II wojny światowej wraz z matką przeszła przez łódzkie getto.

Okładka książki Okładka książki

- W końcu je rozdzielono, a na samym końcu wojny Alina znalazła się w obozie na terenie byłej Czechosłowacji i tam wyszła na wolność. Ponieważ sądziła, że nikt z jej rodziny nie przeżył, uznała, że nic nie łączy jej już z Polską i... postanowiła zostać Czeszką - mówił autor książki Marek Beylin.

Gość Czwórki wyjaśnił, w jaki sposób ostatecznie matka i córka się odnalazły, co dało artystce impuls do ponownego odkrywania polskości. Beylin mówił też o komunistycznych fascynacjach Szapocznikow oraz o tym, w jaki sposób artystka emanowała erotyzmem zarówno w swojej sztuce, jak i w życiu.

***

Tytuł audycji: Pani tomu

Prowadzi: Iwona Wyciechowska

Gość: Marek Beylin (dziennikarz, publicysta, autor książki "Ferwor. Życie Aliny Szapocznikow")

Data emisji: 16.09.2015

Godzina emisji: 19.00

mg/jp

Czytaj także

Młodzi nie mają czasu ani pieniędzy na kulturę?

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2015 17:00
Większość młodych ludzi rzadko uczestniczy w ambitnych wydarzeniach artystycznych, a do teatrów, filharmonii i galerii chodzą nieliczni pasjonaci. Dlaczego tak się dzieje?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Łebki od szpilki" - trudne macierzyństwo i radość życia

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2015 10:50
Agnieszka Szpila w swojej autobiografii pisze o toksycznym związku, samotnym wychowaniu niepełnosprawnych bliźniaczek i poszukiwaniu szczęścia mimo przeciwności losu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

EXPO 2015. Stół polski w Mediolanie

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2015 14:00
"Wyżywienie planety, energia dla życia" to hasło EXPO 2015 w Mediolanie. - Jednym z elementów ekspozycji w naszym pawilonie jest wystawa "Stół polski", na której prezentujemy designerskie zastawy - mówi kuratorka ekspozycji.
rozwiń zwiń