Polskie Radio
Section05

Podróże Czejarka. Wielki mistrz z kłopotami oraz Matejko, który nakłamał czyli kulisy Hołdu Pruskiego. Kraków i Malbork

Matejko nakłamał na obrazie. Wielki Mistrz miał problemy bo kilku kompanów powiedziało głośno nie i nie chciało się podporządkować. Ale odwrotu już nie było. W poniedziałek 10 kwietnia 1525 roku na krakowskim Rynku Wielki Mistrz Zakonu Krzyżackiego położył rękę na Ewangelii i przysiągł wierność Królowi Zygmuntowi Staremu. Od Hołdu Pruskiego minęło równo 500 lat. Czas na kulisy! Podcast Podróże Czejarka nr 201. Malbork i Kraków.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek turystyka podróże

Duda reist zur Beerdigung von Papst Franziskus – Nationaler Trauertag in Polen

Der polnische Präsident Andrzej Duda wird gemeinsam mit First Lady Agata Kornhauser-Duda an der Beisetzung von Papst Franziskus teilnehmen. Wie das Präsidialamt am Dienstag mitteilte, wird die Trauerfeier am kommenden Samstag (26. April) um 10 Uhr auf dem Petersplatz im Vatikan beginnen. Im Anschluss soll der Leichnam des verstorbenen Pontifex in die römische Basilika Santa Maria Maggiore überführt und dort beigesetzt werden.
Zobacz więcej na temat: 

Moskau zu Kompromiss im Ukraine-Krieg bereit? USA prüfen mögliche Friedensgespräche

Der russische Präsident Wladimir Putin zeigt sich nach Informationen der Financial Times offen für einen möglichen Waffenstillstand entlang der derzeitigen Frontlinien in der Ukraine. Moskau sei demnach bereit, auf Ansprüche auf von Kiew kontrollierte Teile der Regionen Donezk, Luhansk, Cherson und Saporischschja zu verzichten, sollten die USA im Gegenzug die Annexion der Krim durch Russland anerkennen und einen NATO-Beitritt der Ukraine dauerhaft ausschließen.
Zobacz więcej na temat: 

"Deszczówka dla łosia" - reportaż Antoniego Rokickiego

Maciej Szajowski, pracownik Kampinoskiego Parku Narodowego, w przydomowym ogrodzie w Izabelinie stawia garnki, wiadra i balie. Po zgromadzoną w nich deszczówkę codziennie przychodzą spragnione zwierzęta z lasu – łosie, borsuki czy wiewiórki. Powracająca susza to prawdziwe utrapienie dla ludzi, zwierząt oraz roślin. Bohater reportażu zabiera nas na spacer po Puszczy Kampinoskiej, by pokazać, jak niski stan wód wpływa na tamtejszy ekosystem. O zmianach klimatycznych opowiada również dr. hab. Artur Magnuszewski z Zakładu Hydrologii na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych UW.
Zobacz więcej na temat: 

https://rozewicz.polskieradio.pl/

Dźwiękowa opowieść o najważniejszych punktach życia i twórczości Tadeusza Różewicza. Tym, który przedstawia tę złożoną i fascynującą opowieść, jest przede wszystkim sam poeta wysłuchamy kilkadziesiąt fragmentów wywiadów (wspomnień, anegdot, refleksji), które Tadeusz Różewicz udzielił na przestrzeni wielu lat Polskiemu Radiu. 
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Różewicz osobowości serwisy specjalne polecany Serwisy specjalne - literatura

Dawny kościół, Chiny i Harry Potter. Najpiękniejsze księgarnie świata

Księgarnie to nie tylko zwykłe "sklepy z książkami", lecz także miejsca, w których dzięki szczególnemu asortymentowi może czasem dziać się magia. Zwłaszcza kiedy przestrzenią dla uginających się półek jest niepowtarzalna architektura. W Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich zajrzyjmy do kilku takich miejsc.
Zobacz więcej na temat:  KSIĄŻKA Maastricht Buenos Aires Porto Chiny literatura architektura

Początek niejasności

23 kwietnia 1810 r. wikary parafii brochowskiej, ksiądz Józef Morawski, wypisał po łacinie metrykę chrztu Fryderyka Franciszka Chopina, która w przekładzie polskim brzmiała: „Ja, jak wyżej, spełniłem obrzędy nad niemowlęciem ochrzczonym z wody, dwojga imion Fryderykiem Franciszkiem, urodzonym dnia 22 lutego z Wielmożnego Mikołaja Choppen, Francuza i Justyny z Krzyżanowskich, ślubnych małżonków. Rodzice chrzestni – Wielmożny Franciszek Grembecki ze wsi Ciepliny z Wielmożną panną Anną Skarbkówną, hrabianką z Żelazowej Woli”. W tym akcie urzędowym, oprócz błędnej pisowni nazwiska ojca ochrzczonego dziecka, mylnie też zapisana została data jego urodzin. W listach matki Fryderyka podawana była zawsze data 1 marca. On sam również tę datę uważał za zgodną z prawdą. Franciszek Grembecki [wymieniony w akcie], w rodzinie Chopinów nie był uważany za ojca chrzestnego. Był nim hr. Fryderyk Skarbek, pierworodny syn hr. Ludwiki Skarbkowej, ulubiony wychowanek Mikołaja Chopina, późniejszy profesor ekonomii na Królewskim Uniwersytecie Warszawskim. (md)
Zobacz więcej na temat: 

Polski Instytut Sztuki Filmowej ma 20 lat. O tym czym PISF jest dla filmowców opowiadają jego władze w rozmowie z Jakubem Kuklą

- Proces tworzenia filmu jest bardzo trudny i kosztowny. Dzięki Instytutowi okazało się, że możemy stworzyć pewne ramy, w których każdy reżyser, każdy producent może starać się o systemowe dofinansowanie swoich projektów - mówiła w Dwójce Kamila Dorbach, zastępca dyrektora PISF, instytucji świętującej 20-lecie istnienia.
Zobacz więcej na temat: