Polskie Radio

Narodowe Czytanie 2020 za nami. Czytaliśmy "Balladynę" Juliusza Słowackiego

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2020 11:08
- Ufam, że każdy odkryje swoją "Balladynę", oddając się refleksji nad uniwersalnym przesłaniem tego utworu, który obnaża ludzkie słabości i wady, a zarazem opowiada się po stronie zgody, porozumienia i ukazuje zwycięstwo dobra nad złem - tak o tegorocznej lekturze mówił prezydent Andrzej Duda. Para Prezydencka, jak co roku, objęła Narodowe Czytanie swoim patronatem.  
Narodowe Czytanie odbyło się pod patronatem honorowym Pary Prezydenckiej
Narodowe Czytanie odbyło się pod patronatem honorowym Pary PrezydenckiejFoto: Radek Pietruszka/PAP

1200x660_nar-czytanie-20_01a.jpg
Narodowe Czytanie 2020

Prezydent Andrzej Duda, zachęcając do wzięcia udziału w przedsięwzięciu, podkreślił, że "to wyjątkowy utwór, którego inscenizacje trwale zapisały się w historii polskiego teatru".

Tegoroczny finał akcji odbył się w Ogrodzie Saskim w Warszawie. Na dwóch scenach wystąpiło ponad 60 aktorów, m.in. Ewa Dałkowska, Halina Łabonarska, Stanisław Brudny, Andrzej Mastalerz i Rafał Zawierucha.

W przyszłym roku czytać będziemy "Moralność Pani Dulskiej" autorstwa Gabrieli Zapolskiej. A tu, zapis wideo finału tegorocznego Narodowego Czytania:

Polskie Radio partnerem akcji Narodowe Czytanie 2020

- Od lat Narodowe Czytanie ma stałe miejsce w kalendarzu najważniejszych wydarzeń Polskiego Radia, partnera tego wydarzenia – mówi prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska.

– Dbałość o język polski i prezentowanie najważniejszych dzieł literackich w najlepszych interpretacjach należą do priorytetowych zadań publicznego nadawcy. Naturalnym jest więc zaangażowanie Polskiego Radia w tę cieszącą się ogromnym zainteresowaniem Polaków w kraju i za granicą akcję – dodaje prezes Kamińska.


Od lewek: Agata Kornhauser-Duda, Andrzej Duda, Piotr Gliński, Agnieszka Kamińska Od lewej: Prezydentowa Agata Kornhauser-Duda, Prezydent Andrzej Duda, wicepremier Piotr Gliński, Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska, fot: Cezary Piwowarski
***

"Balladyna" to jedno z najwybitniejszych dzieł polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów.

Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach - Balladynie i Alinie - stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Juliusz Słowacki (1809-1849) - poeta, przedstawiciel romantyzmu, dramaturg i epistolograf. Obok Adama Mickiewicza i Zygmunta Krasińskiego określany jako jeden z Wieszczów Narodowych. Uznawany za jednego z największych przedstawicieli polskiego romantyzmu.

Utwory Słowackiego, zgodnie z duchem epoki i ówczesną sytuacją narodu polskiego, podejmowały istotne problemy związane z walką narodowowyzwoleńczą, z przeszłością narodu i przyczynami niewoli, ale także poruszały uniwersalne tematy egzystencjalne. Jego twórczość wyróżniała się mistycyzmem, wspaniałym bogactwem wyobraźni, poetyckich przenośni i języka. 

Wywarł ogromny wpływ na późniejszych poetów Młodej Polski i dwudziestolecia międzywojennego, m.in. Antoniego Langego, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Jana Lechonia. 

W przyszłym roku czytać będziemy "Moralność Pani Dulskiej" autorstwa Gabrieli Zapolskiej. 

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez prezydenta od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz "Lalkę" Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego.


Czytaj także

"Balladyna w teatrze". Wystawa w Kordegardzie

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2020 13:30
Od 20 sierpnia do 13 września 2020 w warszawskiej Kordegardzie prezentowana jest wystawa "Balladyna w teatrze", która została zorganizowana przez Instytut Teatralny, Narodowe Centrum Kultury i Muzeum Teatralne w związku ze zbliżającym się Narodowym Czytaniem dramatu Juliusza Słowackiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Balladyna" jako inspiracja dla współczesnych autorów

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2020 13:30
Alina wzorowana na popularnej polskiej aktorce, szemrana aplikacja o nazwie Balladyna 2.0., Grabiec jako poczciwy blokers, Balladyna i Alina jako androidy... czyli "Balladyna" Juliusza Słowackiego jako inspiracja dla współczesnych pisarzy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Słowacki i jego podróż z "Balladyną" przez świat

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2020 16:40
"Słowacki. Encyklopedia", życie Słowackiego złożone z krótkich esejów. Portret jednego z najwybitniejszych polskich poetów zebrany w opracowaniu poety, literaturoznawcy, laureata Nagrody Literackiej Nike Jarosława Marka Rymkiewicza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Narodowe Czytanie 2020. Janusz Kukuła: szykujemy niezwykłe przeżycie artystyczne

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2020 10:00
- "Balladyna" ma pięć aktów. Każdy akt wyreżyseruje inna osoba, każdy akt to będzie inna obsada. To jest wyzwanie. Udało się nam zaprosić, pozyskać do współpracy 61 artystów - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Narodowe Czytanie 2020. Wojciech Kolarski: literatura to coś, co łączy nas wszystkich

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2020 11:23
- Akcja Narodowego Czytania została zorganizowana po raz pierwszy w 2012 roku i jedną z pierwszych decyzji prezydenta Andrzeja Dudy była decyzja o jej kontynuacji. W ostatnich latach akcja została jeszcze rozwinięta - mówił w "Poranku Dwójki" Wojciech Kolarski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP. W najbliższą sobotę (5.09) Narodowe Czytanie odbędzie się już po raz 9.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odbyło się Narodowe Czytanie 2020 - "Balladyna"

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2020 14:47
Lekturą akcji Narodowe Czytanie 2020 jest "Balladyna" Juliusza Słowackiego. Zdradzamy, jak wygląda interpretacja tego wybitnego dzieła romantyzmu w mediach społecznościowych.
rozwiń zwiń