Polskie Radio

Nowości literackie i kulturalne zaproszenia. Polskie Radio na środę

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2021 18:00
Czy kobiety spełniają zawodowe marzenia oraz jak radzą sobie w biznesie. Ośrodek dla niewidomych w Laskach - jak działa, co zapewnia i jak się rozwija? O smyczkowej orkiestrze kameralnej Baltic Neopolis Orchestra i o Bruno Schulz Festiwal, który trwa właśnie we Wrocławiu. Także o wyjątkowej wystawie "Lublin Julii Hartwig" i o konkursie Fundacji Identitas dla polskich humanistów. Zapraszamy! 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Polskie Radio
logo

19.00-20.00 - "Jedynka dzieciom" - zaprasza Agnieszka Kunikowska

Bałtyk jesienią. Bałtyk zwykle kojarzy nam się z zimną, nieprzejrzystą wodą, piaszczystymi plażami, flądrą z kutra i helskim fokarium. Ale wybrzeże bałtyckie i morze to także: zatopione wraki statków, focze żłobki oraz ciekawa kultura krajów, które mają do niego dostęp. Bałtyk to także morze, które czasem potrafi dymić, brzmi nie tylko szumem fal, często ma dość egzotycznych gości, jest domem krewetek, byczej babki i kura diabła. Gość Rafał Jankowski, autor książki "Bałtyk". 

20.00-22.00 - "Tu jest muzyka" / >> Wieczór z operą i operetką << - zaprasza Robert Kamyk

Była siostrą mleczną Luciana Pavarottiego. Oboje zasłynęli jako wyjątkowy duet w "Cyganerii" Pucinniego. Jej wielkim orędownikiem był Herbert von Karajan. Owacyjnie przyjmowana na całym świecie. Jej odejście w ubiegłym roku zamknęło pewien rozdział w historii śpiewu operowego. Bohaterką pierwszej godziny audycji będzie Mirella Freni. W drugiej godzinie - "Turandot" G. Pucciniego.

23.00-00.00 - "Wieczór z Jedynką" / >> Moje książki << - zaprasza Magda Mikołajczuk

Rozmowa ze Zbigniewem Rokitą, który za książkę "Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku" otrzymał kilka dni temu tegoroczną Nagrodę Literacką Nike (a także Nike Czytelników). Autor pisze tak: "przez większość życia uważałem Ślązaków za jaskiniowców z kilofem i roladą. Swoją śląskość wypierałem. W podstawówce pani Chmiel grała nam na akordeonie Rotę, a ja nie miałem pojęcia, że ów plujący w twarz Niemiec z pieśni był moim przodkiem. O swoich korzeniach wiedziałem mało. Moi antenaci byli jakby z innej planety, nosili jakieś niemożliwe imiona: Urban, Reinhold, Liselotte. Postanowiłem pokręcić się po okolicy, spróbować złożyć to w całość."

O powieści "Gdyby Nina wiedziała" izraelskiego pisarza Dawida Grosmana, laureata Nagrody Bookera za książkę "Wchodzi koń do baru", często wymienianego wśród tych, którzy zasługują na literackiego Nobla. "Gdyby Nina wiedziała" to oparta na prawdziwych wydarzeniach opowieść o trzech pokoleniach kobiet uwikłanych w wojny i traumy i o trudnych relacjach między matkami a córkami. Rozmowa z tłumaczką powieści Magdaleną Sommer. 


LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - "Doktor Murek" Tadeusza Dołęgi-Mostowicza z Romanem Wilhelmim w roli tytułowej.

21.45 "Lalka" Bolesława Prusa, w interpretacji Jarosława Gajewskiego (Radiobook).

23.50 - "622 upadki Bunga" Witkacego w interpretacji Marcina Hycnara.

logo

00.00-01.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Piotr Metz

00.55-01.00 - Przypadki słowa: Dante Alighieri w siedemsetną rocznicę śmierci - aud. Doroty Gacek

01.00-07.00 - Konkurs Chopinowski - przesłuchania (powtórka) - prowadzi Krzysztof Dziuba

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek

Gościem będzie Jarosław Szubrycht - autor książki "Życie, bierz mnie. Biografia Andrzeja Zauchy". O swjej książce mówi: "Nie szukałem sensacji, ale prawdy. Nie piszę o tragicznej, głośnej śmierci Zauchy, lecz o jego barwnym życiu, na przekór peerelowskiej szarzyźnie. O tym, skąd wziął się ten muzyczny diament, jakie wydarzenia go szlifowały i dlaczego nigdy nie zaświecił pełnym blaskiem". Autor pierwszej kompletnej biografii artysty będzie gościem o godz. 9.30. Godzinę wcześniej połączymy się z Danielem Stabrawą - wieloletnim koncertmistrzem Filharmoników Wiedeńskich. Porozmawiamy o niedzielnym koncercie Wieniawski - Prolog. Ponadto w audycji podamy wyniki II etapu Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina. Opowiemy także o Festiwalu PERSONA. To wydarzenie poświęcone kobietom artystkom i przybliżające wybitne kobiece osobowości ze świata sztuki.

10.00-13.00 - Transmisja z Filharmonii Narodowej - podsumowania II etapu XVIII  Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego (streaming) - prowadzą Andrzej Sułek, Marcin Majchrowski i Róża Światczyńska

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Ewa Szczecińska

16.00-18.00 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

Baltic Neopolis Orchestra to smyczkowa orkiestra kameralna, która powstała z inicjatywy młodych artystów. Na jej trzynastoletni dorobek artystyczny składa się m.in. 900 koncertów w Polsce i za granicą, Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za całokształt działalności czy statuetka Fryderyka w kategorii Album Roku Muzyka Kameralna. Dziełem Orkiestry jest też festiwal muzyki klasycznej Szczecin Classic, projekt Na Okrągło Orkiestra czy Baltic Neopolis Festival. O działalności i planach Baltic Neopolis Orchestra opowie jej założycielka i dyrektor, altowiolistka -Emilia Goch Salvador. W audycji przeniesiemy się też do Wrocławia, gdzie trwa Bruno Schulz Festiwal oraz na lubelski plac Litewski, by zobaczyć wyjątkową wystawę  "Lublin Julii Hartwig", zorganizowaną z okazji 100. rocznicy urodzin Poetki. Zajrzymy również do Teatru Żydowskiego, w którym premierę miał właśnie spektakl "Chaplin". Nie zabraknie także relacji z Warszawskiego Festiwalu Filmowego.

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" / >> Doktor Anna - spotkanie z Ałbeną Grabowską << - aut. Jakub Kukla

18.00-19.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Tomasz Szachowski

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Krzysztof Dziuba

Koncert zespołu Gaechinger Cantorey (Kościół św. Tomasza, Lipsk, 15.06.2021)

Jan Sebastian Bach, Kantata Lobet Gott in seinen Reichen BWV 11;  Kantata O ewiges Feuer, o Ursprung der Liebe BWV 34; Kantata Wer mich liebet, der wird mein Wort halten BWV 74, Kantata Herr Jesu Christ, wahr´ Mensch und Gott BWV 127

Wyk. Dorothee Mields - sopran, Alex Potter - alt, Benedikt Kristjánsson - tenor, Ulrich Noethen - narrator, Gaechinger Cantorey, dyr. Hans-Christoph Rademann

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / >> Norwid i Chopin << - aud. Doroty Gacek

22.00-00.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Rafał Księżyk 

LITERATURA W DWÓJCE: 

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Stanisław Lem "Solaris", czyta Piotr Fronczewski.


logo

00.00-02.00 - "Trójka pod księżycem" - Dariusz Urbanowicz i Krzysztof Łoniewski 

Pasmo kulturalne - o teatrze, filmie i zjawiskach popkulturowych. 

02.00-03.00 - "Apteka nocna" - Jędrzej Kodymowski 

Paleta dźwięków wywodzących się z subkulturowego tygla artystycznego, związanego głównie z Nową Falą od przełomu lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego wieku, aż po czasy współczesne. Premiery nowych płyt, promocja młodych artystów i wydarzeń muzycznych. W audycji także muzyka progresywna.

03.00-05.00 - "Między dniem a dniem" - Witold Lazar 

Audycja publicystyczno-edukacyjna, składająca się z wybranych, najważniejszych i najciekawszych wydarzeń poprzedniego dnia na antenie PR 3. 

05.00-06.00 - "Trójka budzi" - Małgorzata Łukowska

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Piotr Firan 

Największe rośliny, inteligentne kosze na śmieci i legenda dawnych polskich szos - ikarus! O tym m.in. powiemy w audycji. Będzie też o Dniu Sceptyków i o Dniu Porażki, o lisach fenkach w Polsce, najpopularniejszych kierunkach studiów oraz o walce z pustostanami. 

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz

Gościem - Jarosław Sellin, wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu.

09.00-12.00 - "Trójka przed południem" - Marta Piasecka  

W audycji m.in. Trójkowy felieton kulturalny, "Fajny film", czytana powieść i łączenie ze studiem Konkursu Chopinowskiego. 

12.00-13.00 - "Nasza tonacja" - Tomasz Żąda 

13.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Mateusz Drozda 

15.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Piotr Łodej  

19.00-20.00 - "W tonacji Trójki" - Piotr Baron

20.00-21.00 - "Polski express" - Tomasz Żąda 

21.00-22.00 - "Klub Trójki" - Monika Małkowska 

Spojrzymy na dorobek Fryderyka Chopina z innej perspektywy. Kiedy stał się nie tylko kompozytorem narodowym, lecz także powszechnym dobrem pop-kultury? Jakimi to szło drogami, trybami, transkrypcjami? Gość - prof. Maria Szreder, kompozytorka, muzykolog, od lat pracująca z dziećmi i młodzieżą. 

22.00-23.00 - "Noc harmonia" - Julia Sawicka 

23.00-00.00 - "Czy już Państwo słyszeli?" - Justyna Grabarz 

LITERATURA W TRÓJCE: 

10.45 - "Powieść w Trójce" / "Rowerem przez II RP. Niezwykła podróż po kraju, którego już nie ma. Reportaż z 1934 roku" Bernarda Newmana. Przekład - Ewa Kochanowska, czyta - Rafał Zawierucha, przygotowała - Barbara Marcinik.

logo


22.06 - "Posłowie" - zapraszają Piotr Gociek i Łukasz Orbitowski 

Skrajnie różne osobowości literackie zrecenzują książkę Lawrence'a Wrighta "Szatan w naszym domu", opowiadającą o sprawie Paula Ingrama, którego córki oskarżyły o napaść seksualną. Mężczyzna spędził w więzieniu kilkanaście lat, jednak jego sprawa nadal budzi wątpliwości. Gociek i Orbitowski wezmą też pod lupę fascynujący thriller science fiction Lavie Tidhara "Ziemia nieświęta", który opowiada alternatywną historię świata, w którym udało się uniknąć Holokaustu.

23.35 - "Miedzy nami kobietami" - zaprasza Anna Popek

Czy kobiety boją się spełniać zawodowe marzenia? Jak radzą sobie w biznesie? Jak się zmotywować? Skąd biorą się bariery i jak je pokonywać? Gościem będzie Ksenia Apern, motywatowka, personalny choach kariery zawodowej i biznesu.​


logo


06.00-09.00 - "Pierwsze słyszę" - Kamil Jasieński

Powiemy o konkursie Fundacji Identitas dla polskich humanistów, pisarzy, filozofów, historyków i o wystawie "NAWIJAJ" w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu, gdzie będzie można zobaczyć ponad 300 kaset magnetofonowych z kolekcji Rap Tapes by Grędziu Jakuba Grędy. Przejrzymy też nowe kierunki studiów na AWF-ie i Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach oraz Politechnice Śląskiej Gliwice.

10.00-12.00 - "Stacja Kultura" - Kasia Dydo

Chopin współcześnie - spotkanie tym razem  z Krzysztofem Iwaneczką, znanym wokalistą, zwycięzcą 6. The Voice of Poland, który ukończył Szkołę Muzyczną im. Artura Malawskiego w Przemyślu w klasie fortepianu. Czym jest dla niego muzyka Fryderyka Chopina?

15.00-17.00 - "Czat Czwórki" - Piotr Firan

Jak odnaleźć się na kolejnym roku nauki, kiedy - tak naprawdę - wszyscy są pierwszakami? Po półtorarocznej przerwie w nauce stacjonarnej powrót na uczelnie nie dla wszystkich jest łatwy. Studenci znają się często już nawet nie z widzenia, ale ze słyszenia - o ile zabierali głos podczas zajęć online.

17.00-19.00 - "TOP- trochę optymizmu popołudniem" - Janek Olejniczak

Jak wygląda proces tworzenia rozkładu jazdy dla miejskiej komunikacji i czy jest to proste?

19.00-20.00 - "RAUdycja" / Retransmisja koncertu - Tomasz Rałowski "RAU"

W RAUdycji wrócimy wspomnieniami na Czwartą Scenę Czwórki na festiwalu Up To Date i posłuchamy fragmentu setu dj-skiego, który RAU zagrał na Stadionie Miejskim w Białymstoku. Wybuchowa mieszanka rapu, elektroniki i techno!

LITERATURA W CZWÓRCE:

10.45 - "Lektura w Czwórce" - Jarosław Iwaszkiewicz "Panny z Wilka". Czyta Justyna Kowalska - laureatka nagrody Arete za najlepszy debiut aktorski w Teatrze Polskiego Radia w 2019 roku.


logo

07.00-10.00 - "Poranek w PRD" - Nie możemy bez niej żyć. Stykamy się z nią codziennie. Jak powstała woda? Jakie ma właściwości i co z nich wynika. Dowiemy się ile wody znajduje się w człowieku, jaką postać może przybierać woda (stany skupienia) i jak z wody zrobić prąd.

10.00-11.00 - "Muzyczne podróże" - Małe Mazurki to cykliczny festiwal rodzinny, organizowany przez Fundację Wszystkie Mazurki Świata we współpracy z Muzeum dla Dzieci. Tegoroczna edycja odbędzie się pod hasłem "Wędrujemy na kraj świata". Powędrujemy wyobraźnią, tam gdzie trudno jest dotrzeć osobiście. Przewodnikami będą wędrowni muzykanci, obieżyświaty, którzy nie jedno słyszeli i nie jedno zagrali. O festiwalu opowie jego organizatorka - Kaja Prusinowska.​

15.00-17.00 - "Popołudnik w PRD" - 13 października przypada Światowy Dzień Ratownictwa Medycznego. Z tej okazji dowiemy się czym taki ratownik się zajmuje i przypomnimy podstawy pierwszej pomocy.

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" - Ośrodek dla niewidomych w Laskach - jak działa, jakie dzieci mogą się w nim uczyć, co zapewnia i jak rozwija się to miejsce. Goście: Grażyna Siedlecka - siostra Julitta - dyrektor Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka Niewidomego i Przedszkola dla Dzieci Niewidomych w Laskach, Dorota Gronowska - dyrektor Szkoły Podstawowej dla Niewidomych w Laskach i Elżbieta Szczepkowska - dyrektor Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych im. Róży Czackiej w Laskach.

LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM: 

14.00 - Słuchowisko "Mała księżniczka" na podstawie książki France Hodgson Burnett, w adaptacji Doroty Kawęckiej, w reżyserii Andrzeja Jarskiego.

Teatr Polskiego Radia, 1994 r. Wystąpili: Joanna Wizmur, Małgorzata Kożuchowska​, Hanna Tomaszewska, Aleksandra Rojewska, Beata Głowacka, Mirosława Dubrawska, Ewa Domańska, Barbara Bursztynowicz, Ryszard Barycz, Piotr Bajor.​ 

. 
17.00 - "Chopin i świat literatury" - Iwona Puchalska

W czwartej audycji z cyklu - zanurzymy się w listach Chopina. Przyjrzymy się jego stylowi prowadzenia korespondencji, jego niechęci do konwencji epistolarnych i pomysłowości w ich odświeżaniu. Zastanowimy się także nad dziewiętnastowiecznym pojęciem prywatności oraz przekonamy się, z jakimi niebezpieczeństwami mógł się wiązać brak dyskrecji adresatów listów. 

20.00 - "Na jazzowo" - Andrzej Zieliński

Bohaterem audycji będzie japoński pianista jazzowy Makoto Ozone. W programie usłyszymy m.in. Preludium e-moll op. 28 nr 4 oraz Mazurek a-moll op. 17 nr 4 Chopina z płyty wydanej przez Polskie Radio w 2017 roku (japońskiemu pianiście towarzyszy Tomasz Stańko). 

22.00 - Studio PR Chopin - XVIII Konkurs Chopinowski [na żywo]

Zapraszamy na studia na żywo PR Chopin, w których redaktorzy Małgorzata Pęcińska, Kamila Stępień-Kutera, Jakub Puchalski, Marek Bracha oraz prof. Andrzej Ratusiński będą komentowali przebieg XVIII Konkursu Chopinowskiego. 

Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU

Czytaj także

"Żniwo na sierpie: powieść o Norwidzie" Hanny Malewskiej

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2021 19:00
W roku Cypriana Kamila Norwida ustanowionym w 200. rocznicę urodzin poety w cyklu "Książka do słuchania" premiera! Fragmenty książki "Żniwo na sierpie" Hanny Malewskiej, powieści biograficznej o Norwidzie, czytał Grzegorz Damięcki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konkurs Chopinowski w Polskim Radiu - transmisje i serwis multimedialny

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2021 07:29
W Warszawie trwa XVIII Międzynarodowy Konkurs Chopinowski. Polskie Radio, patron medialny wydarzenia, zaprasza na relacje, wywiady oraz na bezpośrednie transmisje z przesłuchań oraz koncertów specjalnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Życia rysy – Agnieszka Osiecka. Wieczór wspomnień poetki [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2021 11:50
9 października przypada 85. rocznica urodzin "poetki doskonałej" – Agnieszki Osieckiej. Z tej okazji w zaprosiliśmy na specjalną audycję słowno-muzyczną z udziałem znakomitych artystów, którzy śpiewali jej piosenki, ale także opowiadali o znaczeniu jej tekstów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gokartowy Puchar Polskiego Radia Kierowców

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 18:30
Wystartował wielki konkurs Polskiego Radia Kierowców. Nagrodą dla słuchaczy jest udział w wyścigu na torze kartingowym. Turniej odbędzie się w sobotę, 16 października, kiedy to Polskie Radio Kierowców będzie obchodzić swoje pierwsze urodziny! 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premierowy serwis specjalny Polskiego Radia z okazji setnej rocznicy urodzin Tadeusza Różewicza

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2021 09:20
W sobotę 9 października wystartował multimedialny serwis internetowy przygotowany przez Polskie Radio w setną rocznicę urodzin Stanisława Różewicza – wybitnego poety, dramaturga, prozaika, ale również żołnierza Armii Krajowej. Pod adresem rozewicz.polskieradio.pl znaleźć można archiwalne nagrania rozmów z artystą, ale też wspomnienia bliskich i przyjaciół o Różewiczu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Siła polskiej muzyki. "Nasza tonacja" debiutuje na antenie Trójki

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2021 13:00
Czesław Niemen, Dildo Baggins i Pull The Wire – to tylko niektórzy z wykonawców, jacy pojawili się w pierwszym wydaniu nowej audycji Trójki, prezentującej zarówno całkiem świeże, jak i te starsze dokonania polskich artystów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piąte urodziny "Będzie głośno!". "To satysfakcja, ale i wyzwanie"

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2021 13:26
Czwórkowa audycja "Będzie głośno!", która w tym roku obchodzi pięciolecie, doczekała się pierwszego własnego krążka na winylu. - To jest niesamowita przyjemność, a jednocześnie ogromne wyzwanie - podkreślał pomysłodawca tego projektu Damian Sikorski. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koncert na bis: Brinsley Forde Aswad Experience

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2021 16:50
Powracamy do najlepszych brzmień letnich festiwali muzycznych. 18 października przywołamy pozytywne wibracje Ostróda Reggae Festival i przypomnimy Wam koncert Brinsley Forde Aswad Experience­.
rozwiń zwiń