Polskie Radio

Polskie Radio Kierowców ma już rok!

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2021 06:00
Wyścig na torze kartingowym o Puchar Polskiego Radia Kierowców, symulatory dachowania, rozmowy z ekspertami, policyjne pokazy bezpieczeństwa i radio od kuchni. W ten sposób najmłodsza antena Polskiego Radia świętuje pierwsze urodziny!
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: Polskie Radio

Polskie Radio Kierowców ma już rok!

Dokładnie rok temu 16 października 2020 roku w eterze pojawiło się pierwsze w Polsce całodobowe radio dla kierowców.  Program jest dostępny poprzez aplikację w technologii DAB + oraz w Internecie.

To jedyna w kraju całodobowa stacja z programem przeznaczonym dla wszystkich uczestników ruchu drogowego: kierowców, motocyklistów, rowerzystów i pieszych.


Gokartowy Puchar Polskiego Radia Kierowców 

PRK 1200.jpg
Gokartowy Puchar Polskiego Radia Kierowców

A już w najbliższą sobotę w Starej Wsi koło Nadarzyna świętuje swoje urodziny. Od 10.00 do 12.00 odbędzie się wyścig o Gokartowy Puchar Polskiego Radia Kierowców, w turnieju wezmą udział słuchacze wyłonieni w konkursie antenowym.

Źródło: YouTube Polskie Radio 

Zawodnicy wezmą udział w wieloetapowych zmaganiach na torze, od przejazdów technicznych po jazdę na czas i pokonywanie odcinków specjalnych, na torze będzie tunel i most. Każdy z uczestników zmagań kartingowych po odpowiednim przeszkoleniu z zasad bezpieczeństwa otrzyma licencję zawodnika.  

Najlepsi otrzymają puchary, a wszyscy uczestnicy licencje zawodnika, medale i dyplomy, upominki. 

prk-1200.jpg
Urodziny Polskiego Radia Kierowców

Polskie Radio Kierowców w ten sposób chce przypomnieć o podstawowych zasadach bezpieczeństwa na drogach, bo wyścigi są możliwe tylko na specjalnych torach, a to także miejsce na doskonalenie własnych umiejętności. 

Dziennikarze Polskiego Radia Kierowców: Wiktoria Jurczewska, Patryk Kuniszewicz, Kuba Marcinowicz.
Dziennikarze Polskiego Radia Kierowców: Wiktoria Jurczewska, Patryk Kuniszewicz, Kuba Marcinowicz.

Bezpieczna jazda na drodze jesienią

Polskie Radio Kierowców chce zwrócić uwagę kierowcom na zmieniające się jesienią warunki jazdy, dlatego świętowanie łączy z edukacją i przypominaniem o zasadach bezpieczeństwa. Wszystko pod hasłem: Bądź bezpieczny na drodze jesienią. Dziennikarze opowiedzą jak ważne jest sprawdzenie reflektorów w aucie, odpowiednie oznakowanie pieszego, czy kamizelka odblaskowa dla rowerzysty.

We współpracy z Instytutem Transportu Samochodowego, ITD, policją i Wojskami Obrony Terytorialnej zorganizowane zostanie miasteczko bezpieczeństwa. Będą symulatory: dachowania, zderzeń a także pokazy wybuchu poduszki powietrznej, będzie sprzęt na którym kierowca sprawdzi swój refleks. ITD, WOT oraz policja zaprezentują sprzęt jaki jest wykorzystywany w pracy tych służb. 

Całodniowa akcja edukacyjna będzie relacjonowana na wszystkich antenach Polskiego Radia.

Sytuacja na drogach: raporty i ostrzeżenia pogodowe

Polskie Radio Kierowców to pierwsza w Polsce całodobowa stacja z programem skierowanym dla uczestników ruchu drogowego: kierowców, motocyklistów, rowerzystów i pieszych.

Źródło: YouTube Polskie Radio

PRK informuje w kompleksowy sposób o sytuacji drogowej w kraju, Raporty o utrudnieniach, korkach, wypadkach czy remontach aktualizowane są co kwadrans, są także alerty i ostrzeżenia pogodowe. 

W porannym, południowym i wieczornym paśmie są serwisy informacyjne w czterech językach, poza polskim także w angielskim, niemieckim i ukraińskim.

Przepisy drogowe, bezpieczeństwo jazdy i pierwsza pomoc

Polskie Radio Kierowców porusza tematy z zakresu bezpieczeństwa, pierwszej pomocy, stylu i kultury jazdy.

Stacja w swojej ofercie programowej poświęca wiele uwagi kierowcom zawodowym w tym kierowcom ciężarówek, którzy podróżują po Europie. To nie tylko informacje o zmianach w prawie transportowym, ostrzeżenia z głównych europejskich tras i granic, ale także porady, ciekawostki i rozrywka.

Stała pozycją programu jest czytanie przepisów Kodeksu Ruchu Drogowego, raz na godzinę prezentowany jest jeden z zapisów.

Program podzielony jest na pasma: poranny ROZRUSZNIK w godzinach 5.00-11.00, WYSOKIE OBROTY 11.00-17.00, NA LUZIE 17.00-23.00 i AUTOMAT od 23.00 do 5.00.  NOCNA ZMIANA, to czterogodzinna audycja terapeutyczna dla nocnych Marków i tych co podróżują nocą.  Audycje realizowane są z udziałem słuchaczy i terapeutów poruszamy tematy ważne społecznie, rozmawiamy o depresji, stresie, samotności w trasie czy tęsknocie za rodziną. Rozmowy terapeutyczne zawsze między 22.00 a 2.00 od poniedziałku do piątku..

Kilkadziesiąt lat tradycji Radia Kierowców w radiowej Jedynce

Uruchamiając cyfrowy kanał PRK, Polskie Radio nawiązało do 46 letniej tradycji audycji Radia Kierowców realizowanej w Programie Pierwszym Polskiego Radia.

Po raz pierwszy 7 minutowy program piętnujący brawurę na drogach pojawił się na antenie Jedynki 4 lutego w 1974 roku. Dziś Radio Kierowców to stały element programu Jedynki, a rozszerzeniem oferty dla użytkowników dróg jest cyfrowe, nowoczesne i dynamiczne Polskie Radio Kierowców, które jest dostępne w bezpłatnej aplikacji, w systemie DAB + oraz w internecie.

Źródło: YouTube Polskie Radio

PRK w ciągu roku ukształtowało indywidualny  i niepowtarzalny na polskim rynku medialnym styl i charakter.

Szybkość i profesjonalizm. Serwis drogowy co kwadrans

Antenę tworzy dynamiczny i młody zespół składający się z ponad 30-osobowej grupy dziennikarzy, prowadzących i wydawców, który czerpiąc z tradycji Polskiego Radia kształtują nowoczesnego, wrażliwego oraz inteligentnego  odbiorcę.  PRK w założeniu, ale i w realizacji zadań programowych jest stacją z misją, a najważniejszym zadaniem jest kształtowanie świadomego uczestnika ruchu drogowego.


Patryk Kuniszewicz, Wiktoria Jurczewska Patryk Kuniszewicz, Wiktoria Jurczewska

Polskie Radio Kierowców ofertę programową komponuje mając na uwadze potrzeby kierowców w tym kierowców zawodowych, rowerzystów, pieszych ale też użytkowników hulajnóg i motocykli.

Od pierwszych tygodni emisji programu PRK charakteryzuje: szybkość i profesjonalizm. Odbiorcy programu otrzymają w każdej godzinie 4 serwisy drogowe, to nie tylko ostrzeżenia o utrudnieniach w kraju, ale także w Europie, informacje z przejść granicznych i alerty pogodowe.

Polskie Radio Kierowców liderem na rynku radiowym 

To sprawia, że Polskie Radio Kierowców jest niekwestionowanym liderem na rynku radiowym.

Dynamicznie rozwijająca się antena stawia nowe wymagania, tworzy nowoczesny sposób realizacji programów. Dziennikarze PRK są i będą obecni na najważniejszych wydarzeniach związanych z branżą motoryzacyjną - targach, wyścigach, turniejach, wystawach, zlotach, imprezach organizowanych przez pasjonatów motoryzacji. 

1300x150_PRK-baner_02.3.jpg

PRK aktywnie działa także w mediach społecznościowych na Facebooku, Twitterze czy Instagramie. W przyszłości planowane jest uruchomienie kanału na youtubie.


 

Czytaj także

"To realizacja zadań misyjnych". Przewodniczący KRRiT o Polskim Radiu Kierowców

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2020 13:19
- Zawsze gorąco wspieram tego typu inicjatywy. Uważam, że to jest po prostu realizacja zadań misyjnych, do których nadawca publiczny jest powołany - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski komentując start nowego projektu Polskiego Radia. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Bezpieczeństwo drogowe jest naszym wspólnym dobrem". Agnieszka Kamińska o Polskim Radiu Kierowców

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2020 19:50
- Bardzo wielu słuchaczy korzysta z radia w samochodach, informacja drogowa, pogodowa jest niezmiernie ważna. Do tego dodajemy mnóstwo dobrej muzyki, specjalnie dostosowanej do potrzeb użytkowników dróg - mówiła w Polskim Radiu 24 Agnieszka Kamińska, prezes Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie Radio Kierowców. "Informacje na bieżąco i dobra muzyka"

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2020 10:20
Wystartowała nowa całodobowa stacja Polskiego Radia - Polskie Radio Kierowców. To innowacyjny projekt, pierwsza w naszym kraju rozgłośnia, która powstała w całości z myślą o wszystkich zmotoryzowanych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie Radio Kierowców obchodzi jubileusz. Adamczyk: cenna inicjatywa, która podnosi bezpieczeństwo na drogach

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2021 08:43
- Polskie Radio Kierowców to niezmiernie ważna i cenna inicjatywa, potrzebna wszystkim Polakom - mówił w Programie 1 Polskiego Radia minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
rozwiń zwiń