Polskie Radio

Nagrody Mediów Publicznych 2021. Józef Skrzek nominowany w kategorii "Muzyka"

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2021 16:43
Józef Skrzek - pionier polskiego rocka progresywnego i elektronicznego otrzymał nominację do Nagród Mediów Publicznych w kategorii "Muzyka". Nagrodę w tej dziedzinie przyzna Polskie Radio. - Zawsze to jest tak, że wybierasz to, co lubisz. Całe szczęście, że nas jeszcze lubią - mówił w Polskim Radiu o swojej twórczości Józef Skrzek.
Józef Skrzek - nominowany do Nagrody Mediów Publicznych 2021 w kategorii Muzyka.
Józef Skrzek - nominowany do Nagrody Mediów Publicznych 2021 w kategorii Muzyka. Foto: Polskie Radio

nagrody 1200.jpg
Znamy nominacje do Nagród Mediów Publicznych 2021

Kapituła w kategorii "Muzyka" wybierze tegorocznego laureata Nagród Mediów Publicznych spośród trzech znanych i cenionych artystów - Agnieszki Budzińskiej-Bennett, Leszka Możdżera i Józefa Skrzeka. W jej skład weszli: muzyk jazzowy i kompozytor Jan Ptaszyn Wróblewski, światowej sławy śpiewak operowy Piotr Beczała, piosenkarka Halina Frąckowiak, muzyk, kompozytor oraz producent muzyczny Wojciech Trzciński i lider zespołu Trebunie-Tutki Krzysztof Trebunia-Tutka.

Laureata poznamy pod koniec listopada. Zwycięzca otrzyma statuetkę oraz 100 tysięcy złotych. Nad wydarzeniem honorowy patronat objęła Rada Mediów Narodowych.

Źródło: Polskie Radio/Józef Skrzek nominowany do Nagród Mediów Publicznych w kategorii "Muzyka"

Od najmłodszych lata grał na fortepianie 

Józef Skrzek to jeden z czołowych przedstawicieli polskiego rocka progresywnego i elektronicznego, basista, multiinstrumentalista, kompozytor. Urodził się 2 lipca 1948 roku w Siemianowicach Śląskich-Michałkowicach. Od najmłodszych lat uczył się gry na fortepianie. W 1967 roku ukończył renomowaną szkołę średnią im. Mieczysława Karłowicza w Katowicach w klasie fortepianu.

sbb skrzek trójka 1200.jpg
Józek Skrzek. Odmienił polską scenę muzyczną 

Źródło: Polskie Radio/Koncert Józefa Skrzeka na scenie studia im. Agnieszki Osieckiej w Programie 3 Polskiego Radia podczas gali rozdania Mateuszy Trójki 2017

Breakout i Grupa Niemen 

Budzińska-Bennett.jpg
Nagrody Mediów Publicznych 2021. Agnieszka Budzińska-Bennett nominowana w kategorii "Muzyka"

W 1969 roku rozpoczął współpracę z formacją Mariolaine & Swinging Soul Corporation oraz Ślężanie i Ametysty. W 1970 roku został członkiem zespołu Breakout, w którym stawiał pierwsze kroki jako pianista i basista. Z grupą Breakout zagrał kilkadziesiąt koncertów oraz nagrał płytę "70a". Po rocznej współpracy z grupą Breakout w 1971 roku założył zespół Silesian Blues Band (od 1973 roku jako SBB), w którym grał z Apostolisem Anthimosem i Jerzym Piotrowskim.

W latach 1972-1973 trio współpracowało z Czesławem Niemenem pod nazwą Grupa Niemen. Zespół w pierwszych dziewięciu latach swojej działalności nagrał kilkanaście albumów w wielu krajach oraz sprzedał kilka milionów płyt, umacniając swoją pozycję jako jednego z najciekawszych i najbardziej oryginalnych zespołów polskiego rocka progresywnego. Grupa SBB zawiesiła swoją działalność w 1980 roku, by reaktywować się w 2000 roku.

Obecnie Józef Skrzek występuje również solo w autorskich projektach łączące brzmienia akustyczne z elektroniką. Komponuje muzykę teatralną, telewizyjną oraz filmową. Przez lata dał się poznać ze swojej wszechstronności muzycznej. - To jest ciągłe natchnienie, które istnieje w przestrzeni. To są dary, które pojawiają się, a ja próbuję je zagrać, zaśpiewać i zakomponować. Zmieniają się nastroje, często też zmienia się stylistyka - mówił w "Muzycznej Jedynce" Józef Skrzek.

Wielokrotnie nagradzany 

Leszek_Możdzer.jpg
Nagrody Mediów Publicznych 2021. Leszek Możdżer nominowany w kategorii "Muzyka"

W 2005 roku został laureatem Nagrody im. Wojciecha Korfantego, a w 2008 roku Cegły Janoscha - za rozsławianie Górnego Śląska. W 2013 roku otrzymał nagrodę Złotego Fryderyka za całokształt osiągnieć artystycznych. W sierpniu 2017 roku otrzymał - wraz z Jarosławem Pijarowskim - nagrodę FENIKS im. Tadeusza Micińskiego. W październiku 2017 roku przyznano mu złoty medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis, w grudniu 2018 został odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości, a w 2019 roku Krzyżem Wolności i Solidarności.

Czytaj także:

O wszystkich nominowanych w kategorii Muzyka - przeczytasz TUTAJ

DS

Zobacz więcej na temat: Józef Skrzek W POLSKIM RADIU

Czytaj także

Muzyczne fascynacje Józefa Skrzeka

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2017 20:00
Gościem audycji "Przeboje przyjaciół radiowej Jedynki" był multiinstrumentalista, wokalista i kompozytor Józef Skrzek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Józef Skrzek na scenie studia im. A. Osieckiej

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2017 20:00
Jednym z koncertów towarzyszących gali rozdania Mateuszy Trójki 2017 był występ Józefa Skrzeka na scenie studia im. Agnieszki Osieckiej w Programie III Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof "Puma" Piasecki: staram się być kolorowy

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2018 14:09
"Stories", to tytuł wspólnej podwójnej płyty Krzysztofa "Pumy" Piaseckiego i Józefa Skrzeka. - Tak się rozpędziliśmy, że nagraliśmy dwie płyty – powiedział Krzysztof "Puma" Piasecki w rozmowie z Marcinem Kusym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To jest naprawdę trudny moment". Piotr Beczała o pracy w czasie pandemii

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2020 07:00
- Zostać na szczycie jest już dużo bardziej trudno i skomplikowanie, ponieważ trzeba potwierdzać się z każdym spektaklem, z każdym występem to już jest dużo trudniejsze niż samo wyskoczenie na ten poziom - powiedział na antenie PR24 Piotr Beczała, tenor liryczny, laureat tegorocznej Nagrody Mediów Narodowych w kategorii Muzyka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nagrody Mediów Publicznych. Uroczysta gala

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2020 15:00
Laureatami tegorocznych Nagród Mediów Publicznych zostali: w kategorii Słowo - Andrzej Nowak, w kategorii Obraz - Mirosław Bork, w kategorii Muzyka - doceniono zaś Piotra Beczałę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

SBB i NOSPR. "To spełnienie marzeń"

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2021 18:30
- To odbyło się w wielkiej symbiozie, jest dla nas bardzo istotne, że orkiestracja i nasza aranżacja zadziałały pięknie - mówił w Dwójce Józef Skrzek, lider grupy SBB, która wydała właśnie album "Z miłości jestem - live", nagrany wspólnie z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia.
rozwiń zwiń