Polskie Radio

Kto z Polski na Eurowizję? Jest krótka lista nazwisk

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2022 11:15
Nie tylko eksperci, ale także widzowie telewizyjnego koncertu zdecydują o tym, kto będzie reprezentował Polskę na tegorocznej Eurowizji. Telewizja Polska - polski organizator preselekcji - ogłosiła listę dziesięciu wokalistów. Niektórzy fani liczą, że szansę ma także muzyk spoza dziesiątki, bo TVP podawała wcześniej, że może wręczyć również tak zwaną "dziką kartę". A to bardzo pobudza fanów Dody. 
Telewizja Polska organizowała już specjalne koncerty, podczas których również widzowie decydowali o ty, kto będzie reprezentował Polskę w Konkursie Piosenki Eurowizja. Tu koncert eliminacyjny z marca 2018 roku.
Telewizja Polska organizowała już specjalne koncerty, podczas których również widzowie decydowali o ty, kto będzie reprezentował Polskę w Konkursie Piosenki Eurowizja. Tu koncert eliminacyjny z marca 2018 roku. Foto: Krystian Maj / Forum
  • Dziesiątkę kandydatów wyłoniło jury ze 150 zgłoszeń nadesłanych do TVP.
  • 19 lutego podczas specjalnego koncertu - zarówno widzowie, jak i jury, wyłonią polskiego reprezentanta na Eurowizję 2022 we włoskim Turynie. 
  • Większość polskich kandydatów to przedstawiciele młodego pokolenia, którzy próbowali wcześniej swoich sił w programach telewizyjnych dla wokalistów. 
  • Na liście jest też Kolumbijka oraz zespół, który tworzą osoby głuche.  
  • 66 Konkurs Piosenki Eurowizji zostanie rozegrany w 10, 12 i 14 maja 2022 w hali PalaOlimpico w Turynie. Koncerty zorganizuje Europejska Unia Nadawców oraz włoski nadawca publiczny Radiotelevisione italiana (Rai). Będzie to trzeci konkurs, który odbędzie się we Włoszech.

Spośród 150 zgłoszeń, które spłynęły do Telewizji Polskiej - wybrano dziesięcioro wykonawców. Komisja konkursowa, w której skład weszli przedstawiciele TVP, radia, branży muzycznej oraz członek Związku Zawodowego Muzyków RP - przyznawała punkty wszystkim artystom i dziesiątka z największą notą wykona swoje utwory w eliminacyjnym koncercie. O tych nazwiskach można było już przeczytać na stronach Polskiego Radia

TVP zaczęła przyjmować zgłoszenia potencjalnych reprezentantów Polski w połowie września 2021 roku. Artyści mogli nadsyłać zgłoszenia do 20 listopada ub. roku. Ostatecznie reprezentanta Polski wyłoniła pięcioosobowa komisja konkursowa. (Komisja najpierw wybrała od 3 do 15 utworów spośród najlepszych propozycji, a każdy juror miał prawo do dodania jednej kandydatury spoza zgłoszeń). Potem nadszedł drugi etap, w którym swoje oceny najlepszych utworów przyznawał każdy ekspert, w skali od 1 do 10.  

Na liście jest w sumie trzynaście kobiet i tylko trzech mężczyzn. Zdecydowana większość brała udział w talent-show Telewizji Polskiej "The Voice Of Poland". Kilkoro kandydatów brało też udział w programie "Szansa na sukces". 

Alfabetyczna lista kandydatów

Anna Gąsienica-Byrcyn - "Dokąd"; 
Daria Marcinkowska (Diana Marx) - "Paranoia"; 
Emilia Dębska (Mila) - "All I Need"; 
Karolina Lizer - "Czysta woda";
Karolina Stanisławczyk & Toro Chica - "Move"; 
Krystian Ochman - "River"; 
Kuba Szmajkowski - "Lovesick"; 
Lidia Kopania - "Why Does It Hurt?";
Siostry Szlachta - "Drogowskazy";
Zespół Unmute - "Głośniej niż decybele. 

Na liście brakuje wymienianej przez wiele mediów Dody, która o swoim zgłoszeniu poinformowała na Instagramie i TokToku. Według jej relacji - zgłosiła piosenkę "Fake Love" - ale stało się to dwa miesiące po zakończeniu przyjmowania zgłoszeń. Fani wokalistki chcą zatem prowadzić akcję, dzięki której Doda otrzyma tak zwaną "dziką kartę". 

Kim są wybrani wokaliści? 

Anna Gąsienica-Byrcyn to finalistka jedenastej edycji programu TVP2 "The Voice of Poland". Dotarła do samego finału, w którym wtedy okazał się lepszy Krystian Ochman. Wokalistka urodziła się w Kanadzie, ale mieszka w Zakopanem, skąd pochodzi jej znana podhalańska rodzina. (Jej pradziadek Stanisław Gąsienica-Byrcyn był pionierem narciarstwa tatrzańskiego i jednym z najbardziej znanych i bohaterskich ratowników TOPR). Ania muzykuje od najmłodszych lat, a w 2018 roku trafiła do zespołu ludowego 9 Syił, z którym koncertowała w różnych zakątkach świata. Wokalistka studiuje na Wydziale Jazzu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Do konkursu zgłosiła piosenkę "Dokąd?" 

Źródło: serwis YouTube.com/oficjalny kanał: Anna Byrcyn


Daria Marcinkowska (Diana Marx)choć pochodzi ze Śląska, jest absolwentką London College of Music. Jesienią 2019 roku uczestniczyła w 10 edycji "The Voice of Poland", a po udziale w programie podpisała kontrakt płytowy z wytwórnią Pelican Songs. W kwietniu 2020 roku wydała singiel "Leave a Sign", który nagrała we współpracy z Carsky’im, a w marcu 2021 roku - singiel "Love Blind". Jesienią ukazał się jej utwór "Paranoia", który w serwisie YouTube ma już ponad 9 milionów odtworzeń. Ostatnio wzięła udział w kilku telewizyjnych show, m.in. w "You Can Dance - nowa generacja" czy "Sylwester marzeń z Dwójką". Zgłoszoną do preselekcji piosenką jest ostatni hit Darii - "Paranoia": 

Źródło: serwis YouTube.com/oficjalny kanał: D A R I A 


Emilia Dębska (Mila) również brała udział w telewizyjnym show "The Voice of Poland". Wokalistka wzięła udział w szóstej edycji programu (w 2015 roku), gdzie - co ciekawe dla fanów Eurowizji - odpadła po zaśpiewaniu eurowizyjnej piosenki "Euphoria". Emilia Dębska zakwalifikowała się również do słoweńskiego finału selekcji w 2018 roku, gdzie występowała pod pseudonimem Mila. Na co dzień jest aktorką Teatru Buffo, a występowała w takich programach TVP jak "Przebojowa noc", a wcześniej - podczas Debiutów Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, w 2007 roku. Dębska zgłosiła do konkursu piosenkę "All I Need", której nagranie jeszcze nie trafiło do sieci. 

Karolina Lizer obok wokalistyki - muzycznie rozwijała się grając na klawesynie i pianinie. Była uczennicą Szkoły Piosenki Elżbiety Zapendowskiej i Andrzeja Głowackiego oraz Autorskiej Szkoły Musicalowej przy Teatrze Roma. Występuje w zespołu pieśni i tańca Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie - LZA Promni. W 2020 roku wzięła udział w programie "Szansa na sukces", gdzie została wyróżniona w odcinku z wiosennymi piosenkami. Po tym sukcesie była też finalistką Koncertu Debiutów na 57 KFPP w Opolu. Lizer do konkursu zgłosiła utwór "Czysta woda". Piosenka jeszcze nie doczekała się teledysku. 

Karolina Stanisławczyk & Chica Toro. Pierwsza z wokalistek w ubiegłym roku wydała utwór "Cliche", która miała blisko 10 milionów odtworzeń w serwisie YouTube. Śpiewu uczyła się w Autorskiej Szkole Muzyki Rozrywkowej i Jazzu im. Krzysztofa Komedy w Warszawie. Wystąpiła w duecie z Jonatanem Chmielewskim z MIYO - w utworach "Wyliczanka" i "Zapomnieć", a gościnnie udzielała się również w piosenkach "Świetlne cienie" Kamerzysty i "Whisky" Merghaniego. Jesienią 2020 roku z raperem Urbanem nagrała utwór "Linia". Wystąpiła też w chórkach w utworach Białasa, Muńka Staszczyka, Kuby Więcka i Sir Micha. Druga z wokalistek - Chika Toro - to kolumbijska piosenkarka, która w swoim muzycznym portfolio ma m.in. duet z Popkiem (piosenka "Polombia", która w serwisie YouTube ma ponad 9 milionów wyświetleń). Chika Toro śpiewa piosenki z gatunku reggaeton, który jest niezwykle popularny w Hiszpanii i w krajach Ameryki Łacińskiej. Ten duet zgłosił do konkursu piosenkę "Move". Utwór czeka na swoją premierę w serwisie YouTube.com. 

Krystian Ochman to z kolei zwycięzca 11 edycji programu "The Voice of Poland". Ten wokalista urodził się i dorastał nieopodal Waszyngtonu. Pochodzi z rodziny o muzycznych tradycjach - jego ojciec grał na syntezatorze w zespole Róże Europy, a dziadek, Wiesław Ochman, jest powszechnie znanym śpiewakiem operowym. To właśnie za namową dziadka zaczął studia na Akademii Muzycznej w Katowicach - w klasie wokalistyki klasycznej. Najpierw wydał autorski singiel "Światłocienie", później: "Wielkie tytuły", "Wspomnienie" i "Ten sam ja". We wrześniu 2021 roku otrzymał Nagrodę Publiczności w koncercie "Premiery" na 58 Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, w którym wykonał utwór "Prometeusz". Do konkursu zgłosił piosenkę "River", która czeka na swoją premierę. 

Kuba Szmajkowski to finalista pierwszej edycji programu "The Voice Kids", gdzie połączył siły z innymi uczestnikami, tworząc zespół 4Dreamers. To właśnie ta grupa występowała podczas ceremonii otwarcia Eurowizji Junior 2019 w Gliwicach. Od początku 2021 roku Szmajkowski stawia na karierę solową. Ma na swoim koncie już kilka singli, w tym nagrany w duecie z Sarą James tytułowy utwór do filmu "Czarny młyn". Ostatnio wystąpił podczas "Sylwestra Marzeń z Dwójką", gdzie m.in. wykonał przebój "Leave Before You Love Me" oraz "Cold Heart" w duecie z Mają Hyży. Do konkursu Eurowizji zgłosił piosenkę "Lovesick". 

Źródło: serwis YouTube.com/kanał KUBA

Lidia Kopania już raz wygrała polskie eliminacje do konkursu. W 2009 roku wokalistka okazała się najlepsza podczas koncertu "Piosenka dla Europy", zdobywając maksymalną notę od widzów i drugie miejsce w głosowaniu jurorów. Jednak z piosenką "I Don’t Wanna Leave" zajęła dwunaste miejsce w półfinale. Również w 2018 i 2019 roku Lidia Kopania bez powodzenia wysyłała swoje utwory do TVP. Jednym z nich był utwór "Scars Are Beautiful", napisany przez siostry Lindę i Ylvę Persson, znane z udziału swoich kompozycji w selekcjach w kilku europejskich krajach. Przed laty w jednym z wywiadów wokalistka przyznała, że rozważała także reprezentowanie Niemiec w konkursie. W tym roku Kopania zgłosiła do TVP piosenkę "Why Does It Hurt", a za kompozycję ponownie odpowiadają siostry Ylva i Linda Persson, których największym sukcesem jest trzecie miejsce… w Krajowych Eliminacjach 2018, gdy Monika Urlik wykonywała utwór "Momentum". Jak teraz brzmi piosenka? Czekamy na premierę w sieci. 

Siostry Szlachta czyli Julka i Wiktoria to osiemnastoletnie bliźniaczki. Zadebiutowały wspólnym występem w programie "Szansa na sukces. Opole 2019". Choć ostatecznie programu nie wygrały, zostały zaproszone do udziału w eurowizyjnym odcinku programu, który miał wyłonić reprezentanta Polski na konkurs w Rotterdamie w 2020 roku. W pierwszym odcinku z serii z przebojami zespołu ABBA (Eurowizja 1974, Szwecja) wykonały "Dancing Queen" i w tym samym roku brały udział w konkursie Debiuty podczas Festiwalu w Opolu. Teraz powracają z piosenką "Drogowskazy". 

Zespół Unmute to piątka osób głuchych: Zuzanna Szymańska, Jakub Stanisławczyk, Magdalena Wdowiarz, Julia Kramek i Alina Jagodzińska. Oprócz tworzenia muzyki, Unmute przekazuje odbiorcom treść za pomocą Polskiego Języka Migowego. Piosenka "Głośniej niż decybele" miała być częścią kampanii ukazującej, że osoby głuche również mogą tworzyć muzykę: "Nie słychać nas? Trzeba to zmienić / Ruch każdym krzykiem, ciszy nie ma / Skazani na ciszę, ale lepiej być głuchym, niż słuchać tych ograniczeń / Ty nie słuchasz - i kto tu jest głuchy?"

Źródło: serwis YouTube.com/kanał Zarządu Głównego Polskiego Związku Głuchych 

Czy moc fanów zwycięży?

Kilkanaście lat temu, w 2005 roku, Doda z zespołem Virgin byli mocnymi kandydatami do reprezentowania Polski w konkursie. Jednak grupę zniechęciła zasady selekcji artysty przez wybór wewnętrzny i ostatecznie grupa nie zgłosiła swojego utworu. Dziesięć lat później, w 2015 roku, Doda zdradziła, że prowadzi rozmowy z TVP w sprawie wyjazdu na Eurowizję, ale tych doniesień nie potwierdziła wówczas Telewizja. 

Teraz zgłoszony utwór - "Fake Love" to drugi singiel z czwartej solowej płyty Dody. Piosenka miała swoją premierę w grudniu i była wykonana m.in.  podczas sylwestrowego koncertu telewizji Polsat "Sylwestrowa moc przebojów" na Stadionie Śląskimw Chorzowie: 

Źródło: serwis YouTube.com/oficjalny kanał: Doda 


Co? Gdzie? Kiedy? 

Eurowizja 2022 odbędzie się między 10 i 14 maja we włoskim Turynie, u podnóża Alp. Koncerty odbędą się w hali Pala Alpitour, w której podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2006 roku rozgrywano mecze hokeja na lodzie. Na scenie zaprezentuje się w sumie 41 państw, a do stawki konkursowej wróci w tym roku Armenia i Czarnogóra. W dwóch półfinałach zaprezentuje się 36 państw, a w finale - 25. Swojego reprezentanta wybrało już kilka krajów: Belgia, Bułgaria, Czechy, Grecja, Gruzja i Holandia. 

Polskiego reprezentanta poznamy podczas preselekcyjnego koncertu, który odbędzie się 19 lutego. 


ZOBACZ JAK POLSKA RADZIŁA SOBIE PODCZAS FINAŁÓW KONKURSU EUROWIZJI:

Źródło: serwis YouTube.com/kanał eurostory  

oprac. rk 

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU Eurowizja Doda

Czytaj także

Patent na przebój Eurowizji

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2018 16:06
W Telewizji Polskiej 3 marca odbędą się krajowe eliminacje do tegorocznego konkursu Eurowizji. W tym roku rywalizacja zawita do Lizbony. Jednym z polskich zespołów zakwalifikowanych do preselekcji jest duet Happy Prince.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Album "ABBA". Sukces zwycięzców Eurowizji

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2021 05:25
21 kwietnia 1975 roku ukazał się trzeci album szwedzkiego zespołu Abba. Znalazły się na nim między innymi takie przeboje jak "Mamma Mia" czy "SOS", do dzisiaj żywo obecne w popkulturze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Włosi przed Francuzami i Szwajcarami. Rzymski kwartet zwycięzcą Eurowizji 2021

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2021 01:33
W konkursie Eurowizji 2021, który odbył się w Rotterdamie, zwyciężyły Włochy. Po zsumowaniu głosów jurorów i telewidzów włoski zespół Maneskin znalazł się na pierwszym miejscu, przed Francją i Szwajcarią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eurowizja Junior 2021. Polska na drugim miejscu. Kto pokonał Sarę James?

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2021 19:00
Tegoroczna Eurowizja Junior 2021 to rywalizacja reprezentacji 19 krajów. Polskę na podparyskiej scenie La Seine Musicale promowała Sara James, która zaśpiewała piosenkę "Somebody". Zobacz klip i posłuchaj utworu, który reprezentował Polskę podczas finału Eurowizji Junior. Konkurs zwyciężyła reprezentantka Armenii, Malena. Trzecie miejsce zajął reprezentant Francji, Enzo. 
rozwiń zwiń