09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Agnieszka Kunikowska
Co w naszym domu zużywa najwięcej prądu? Przegląd urządzeń, który pozwoli poszukać oszczędności. Gość: Kuba Marcinowicz, Polskie Radio Kierowców, miłośnik nowoczesnych rozwiązań technologicznych i technicznych.
Urlopy 2022. Kiedy najbardziej "opłaca się" planować wolne? Zaległy urlop - do kiedy wykorzystać? Jak wpływa na to COVID? Przegląd kalendarza pod kątem długich weekendów, świąt, tzw. mosty - P. Bedliński i gość - Agnieszka Bagieńska-Petryka, radca prawny, specjalistka prawa pracy. Ponadto kolejny odcinek słuchowiska "Rodzina Połanieckich" i konkursy "Od małego dla dużego" oraz "A to kto to…".
19.00-19.30 - "Jedynka Dzieciom" - zaprasza Joanna Ficińska
Dzień spaghetti. Wszystko o włoskich makaronach i innych włoskich potrawach.
LITERATURA W JEDYNCE:
10.35 - "Rodzina Połanieckich" Henryka Sienkiewicza z Janem Englertem, Martą Lipińską, Zdzisławem Mrożewskim - fragmenty słuchowiska z 1977 roku.
Ta obyczajowa powieść inspirowana nieszczęśliwym małżeństwem Sienkiewicza z Marynuszką został wydana w 1894 roku. Opowiada o Maryni z Pławickich i Stachu Połanieckim. Nie od razu dane im było zawrzeć małżeństwo, na przeszkodzie stanęło zbyt kupieckie podejście Stacha do życia. To jednak nie tylko historia małżeństwa Połanieckich, ale także obraz nowej klasy.
21.45 - "Ania z Zielonego Wzgórza" w interpretacji Ireny Kwiatkowskiej, nagranie z roku 1969, w ramach Radiobooka (w sam raz na czas świąteczny i poświąteczny, jako książka rodzinna, którą darzą sentymentem różne pokolenia).
23.50 - Joseph Bedier "Dzieje Tristana i Izoldy", czyta Krzysztof Kolberger.
PŁYTA TYGODNIA:
"50 lat śpiewania" - ANDRZEJ SIKOROWSKI
00.00-01.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Ewa Szczecińska
00.55-01.00 - "Przypadki słowa" / Bogusława Latawiec "nieoznakowany szlak" - aud. Iwony Smolki
01.00-02.00 - "Fantazja polska" (powtórzenie) - prowadzi Marek Zwyrzykowski
Franciszek Lessel Wielkie Trio op. 4 na fortepian, klarnet i róg, wyk. Joanna Domańska - fortepian, Roman Widaszek - klarnet, Tadeusz Tomaszewski – róg, Karol Szymanowski
I Koncert skrzypcowy op. 35, wyk. Kaja Danczowska – skrzypce, Orkiestra Symfoniczna FN w Warszawie, dyr. Kazimierz Kord
02.00-06.00 - "Muzyczna noc Euroradia" - prowadzi Krzysztof Dziuba
06.00-07.00 - "Fantazja polska" (premiera) - prowadzi Marek Zwyrzykowski
Józef Władysław Krogulski Oktet d-moll op. 6 na fortepian, dwoje skrzypiec, altówkę, flet, klarnet, wiolonczelę i kontrabas, wyk. Nelson Goerner – fortepian, Jan Krzeszowiec – flet,
Radoslaw Soroka – klarnet, Lena Neudauer – I skrzypce, Erzhan Kulibaev – II skrzypce, Artur Rozmyslowicz – altówka, Marcin Zdunik – wiolonczela, Sławomir Rozlach – kontrabas, Mieczysław Surzyński Koncert g-moll na organy i orkiestrę op. 35, wyk Jerzy Dziubiński, Polska Orkiestra Radiowa, dyr. Jacek Rogala
07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek
"Oscar Wilde szczycił się, że w BUNBURYM wreszcie udało mu się napisać tekst wolny od logiki i sensu, całkowicie błahy i pozbawiony głębi. Nie ma w nim ani jednej dydaktycznej nuty, jest wolny od wszelkiego moralizatorstwa, a świat, w którym się rozgrywa ma więcej wspólnego z ALICJĄ W KRAINIE CZARÓW, niż z realistyczną komedią brytyjską końca XIX wieku.
Sztywne, hierarchiczne wiktoriańskie społeczeństwo Wilde wywraca do góry nogami, kpiąc po drodze z takich świętości jak małżeństwo, chrzciny, majątek czy pochodzenie. Nie zadowala się jednak formą prostej satyry. Wręcz przeciwnie, niczym prawdziwy dandys celebruje rytuały naszego życia społecznego, uwypukla je, gloryfikuje i doprowadza do absurdu..." - tak Kuba Kowalski mówi o reżyserowanym przez siebie spektaklu "BUNBURY. Komedia dla ludzi bez poczucia humoru". Spotkanie z reżyserem i rozmowa o sztuce wystawianej na deskach Teatru Wybrzeże, w Poranku Dwójki o godz. 9.30.
W audycji sprawdzimy także, twórczość których autorów przechodzi w tym roku do domeny publicznej. Zaprosimy również na premierę spektaklu "Następna do raju" w rzeszowskim Teatrze im. Wandy Siemaszkowej. Jak w każdy wtorek, także 2022 roku, spotkanie z Bartkiem Chacińskim, który przedstawi Państwu odkrycia słowne pojawiające się w polszczyźnie.
10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Magdalena Łoś
10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie" - Purcell & Haendel - muzyka królewska, wyk. Alison Balsom - trąbka, Iestyn Davies - kontratenor, Lucy Crowe - sopran, The English Concert, dyr. Trevor Pinnock
11.10-12.00 - Józef Haydn 87 Symfonia A-dur, wyk. Kameralna Orkiestra w Bazylei, dyr. Giovanni Antonini; Jean-Philippe Rameau Dardanus - Premier & deuxieme Tambourin pour les peuples de differentes nations, wyk. MusicAeterna, dyr. Teodor Currentzis
12.05-12.45 - Henryk Wieniawski Fantaisie brillante Fantaisie brillante sur des motifs de l'Opéra Faust de Gounod op. 20, wyk. Bomsori Kim - skrzypce, NFM Filharmonia Wrocławska, dyr. Giancarlo Guerrero
12.45-13.00 - "Zapiski ze współczesności" / Przyjaciele Dwójki - Wojciech Tomczyk - opr. Małgorzata Szymankiewicz
13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Klaudia Baranowska
Actus Humanus 2021 - koncert Orkiestry Czasów Zarazy, dyr. Paweł Iwaszkiewicz (Gdańsk, Dwór Artusa, 8.12.2021) Stile Polonaise
Johann Heinrich Dahlhof Polonaise 43, 45, 79, 66, 102; MS 4023
16.00-17.30 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla
Rok 2021 dla Zamku Królewskiego na Wawelu był czasem szczególnym. Mimo pandemii padł kolejny frekwencyjny rekord: Wawel odwiedziło ponad 1 mln 200 tysięcy osób. To, oczywiście, nie przypadek, bo to miejsce przyciąga widzów niezwykłymi wydarzeniami, o których wielokrotnie informowaliśmy na antenie Dwójki.
Czy kolejny rok również będzie owocny? Jakie atrakcje znajdą się w tegorocznym planie? - o tym porozmawiamy z dyrektorem Zamku Królewskiego na Wawelu - prof. Andrzejem Betlejem.
W audycji podsumujemy również ubiegły rok pod względem językowym. Sprawdzimy, czy i jak, zwłaszcza pod wpływem pandemii, zmienił się język polski. O tym, jakich słów używamy częściej niż wcześniej, jakie neologizmy weszły do codziennego języka, o tym opowie dziennikarz Polskiego Radia - Bartłomiej Chaciński.
Przeniesiemy się również do wyjątkowego miejsca w Beskidzie Niskim. Dom Ikon w Nowicy swoim klimatem przyciąga mieszkańców z najbardziej odległych miejsc w Polsce. Opowiemy także o inauguracji Koncertów Karnawałowych w Filharmonii Bałtyckiej.
17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" - aud. Małgorzaty Szymankiewicz
Spotkanie z laureatami nagrody Krzysztofa Zaleskiego: Magdaleną Miecznicką i Łukaszem Lewandowskim.
18.00-19.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Roch Siciński
19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Joanna Grotkowska
Festiwal w Lucernie (24.08.2021) W.A. Mozart Symfonia D-dur „Praska” KV 504, Antonín Dvořák VI Symfonia D-dur op. 60, wyk: Orkiestra Festiwalowa w Lucernie, dyr. Jakub Hrůša
21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Galeria Sztuki XIX wieku w Muzeum Narodowym w Warszawie - aud. Michała Nowaka
Boznańska, Matejko, Gierymscy, Fałat, Chełmoński, Mehoffer, Malczewski, Wyspiański… Obrazy, które wszyscy znają, różnorodność technik, nurtów, gatunków i postaw artystycznych w nowej oprawie barwnej i infograficznej. Tak w skrócie można by opisać odnowioną Galerię Sztuki XIX Wieku Muzeum Narodowego w Warszawie.
22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór" / Tematy operowe - prowadzi Aleksander Laskowski
23.00-00.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Piotr Metz
LITERATURA W DWÓJCE:
11.00-11.10 - "To się czyta" - Jarosław Marek Rymkiewicz "Leśmian - encyklopedia", czyta Andrzej Ferenc.
15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Bruno Schulz "Sklepy cynamonowe", czyta Jerzy Radziwiłowicz.
19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Józef Mackiewicz "Sprawa pułkownika Miasojedowa", czyta Mariusz Benoit.
00.00-02.00 - "Trójka pod księżycem" - Patryk Pawlak
02.00-03.00 - "Annały Migały" - Michał Migała
03.00-05.00 - "Między dniem a dniem" - Tomasz Miara
05.00-06.00 - "Trójka budzi: soul & funk" - Justyna Grabarz
06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Piotr Firan
W audycji m.in.: przegląd forów internetowych, które są pełne próśb o pomoc w znalezieniu psów, które uciekły spłoszone hukiem petard w sylwestrową noc. Większość zwierząt wraca do swoich właścicieli dzięki ludzkiej solidarności.
08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz
Gość - Artur Dziambor, Konfederacja.
09.00-12.00 - "Trójka przed południem" - Katarzyna Cygler
Każdego roku 1 stycznia "uwalniane są" prawa autorskie do utworów, których twórcy zmarli 70 lat wcześniej (jest to jedna z podstawowych przesłanek tzw. przejścia do domeny publicznej). W tym roku "uwolnione" zostały dzieła, których autorami są m.in. Tadeusz Borowski, André Gide, Hermann Broch, Andrei Platonov. Gdzie w polskim internecie szukać legalnych, darmowych książek? Kto je digitalizuje?
Odwiedzimy również wystawę "Miast-Moda-Maszyna" oraz przyjrzymy się popularności komiksów historycznych.
12.00-13.00 - "Nasza tonacja" - Radosław Okrasko
13.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Witold Lazar
W audycji m.in.: o Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, która jest w czołówce uczelni z największą liczbą patentów wynalazków. Co otrzymało patenty i jak sobie radzą inne uczelnie w tej kwestii. Powiemy również o polskich naukowcach (m.in. z Politechniki Łódzkiej i Akademii Medycznej w Lublinie), którzy pracują nad nowym rodzajem opatrunku na rany – czy uda im się stworzyć coś nowego i na czym ma polegać ta zmiana – rozmowa z kierownikiem tego projektu, dr. hab. Joanną Pietrasik z PŁ;
15.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Piotr Łodej
18.40 - Reportaż w Trójce / "Rowery Mariana" Agnieszki Pospiszyl. To opowieść o Panu Marianie, który ma jedną z największych kolekcji zabytkowych rowerów w Polsce. Na swoim podwórku, w Dziewkowicach na Opolszczyźnie, urządził prywatne muzeum. Żeby je pozwiedzać, trzeba się wcześniej umówić przez stronę na Facebooku, i koniecznie zarezerwować sobie minimum 3 godziny, bo jak pan Marian zacznie opowiadać o rowerach.
19.00-20.00 - "W tonacji Trójki" - Grzegorz Hoffmann
20.00-21.00 - "Cały ten rock" - Marek Wiernik
21.00-22.00 - "Klub Trójki" - Michalina Szymborska
Suwerenność Europy Środkowo-Wschodniej w kontekście geopolitycznym i kulturowym. Goście: dr Jacek Bartosiak, prof. Cezary Kościelniak i Rafał Ziemkiewicz.
22.00-23.00 - "Dogrywka" - Michał Grabkowski
23.00-00.00 - "Konstelacja M." - Mateusz Tomaszuk
LITERATURA W TRÓJCE:
10.45 - w cyklu "Powieść w Trójce": "Przez kraj ludzi, zwierząt i bogów" Antoniego F. Ossendowskiego w interpretacji Mirosława Zbrojewicza.
22.06 - "Głębia ostrości" - zaprasza Iga Niewiadomska
W rozmowie między innymi wspomnienie o Andrzeju Różyckim, fotografie i filmowcu, omówienie wystaw Tadeusza Rolke w Muzeum Literatury oraz Katarzyny Navarry "Maski" w Kielcach czy Jędrzeja Nowickiego "Blizny" w Poznaniu. Znajdzie się też miejsce na przypomnienie nagrodzonej World Press Photo za projekt "Reborn" Karoliny Jonderko oraz Marty Przybyło, która przygotowała intymny fotoalbum "Zrosty". Gościem będzie dr Weronika Kobylińska z Łódzkiej Szkoły Filmowej.
23.35 - "Kwadratura kultury" - zaprasza Monika Małkowska
Na zakończenie wtorkowego wieczoru zapraszamy Państwa do wysłuchania rozmowy o wpływie COVID-19 na to, jak dbamy o siebie. Jak nie pozwolić, by pandemia wzięła górę nad dbałością o siebie?
Na to pytanie Monice Małkowskiej odpowie Wiganna Papina, kostiumograf i stylistka.

06.00-09.00 - "Pierwsze słyszę" - Kami Jasieński
Czym jest Polska demoscena, która została oficjalnie polskim dziedzictwem kulturowym?
10.00-12.00 - "Stacja Kultura" - Kasia Dydo
W cyklu "Białe Kruki" / "Perfect" - debiutancki album zespołu Perfect.
12.00-13.00 - "Stacja Nauka" - Oliwia Krettek
Co się dzieje z ginącymi łyżeczkami? Czy Duńczycy maja rację wierząc we wchłanianie alkoholu przez stopy? Czy sen sprawia ze jesteśmy piękniejsi? Zapraszamy na podsumowanie najciekawszych artykułów z ostatnich lat z BMJ - czołowego czasopisma medycznego.
14.00-15.00 - "Strefa studenta" - Weronika Puszkar
Na uczelniach rusza zimowa rekrutacja. To przede wszystkim opcja dla tych, którzy uzyskali tytuł inżyniera na kierunkach technicznych, ale nie tylko. Niektóre uczelnie oferują również rozpoczęcie studiów pierwszego stopnia zimą. Sprawdzimy na jakiej zasadzie te studia funkcjonują i jakie kierunki można wybrać?
15.00-17.00 - "Czat Czwórki" - Piotr Firan
Czy działają na nas apokaliptyczne wizje? Film "Nie patrz w górę", w którym do Ziemi zbliża się kometa mająca zniszczyć naszą planetę, stał się hitem. Produkcja w krzywym zwierciadle pokazuje nasz stosunek do nauki. Czy takie przekazy popkulturowe mogą wpłynąć na nasze myślenie o naukowych faktach?
19.00-20.00 - "12 cali na godzinę"
Duet Zuchy to nowy projekt, w skład którego wchodzi dwóch znanych polskich producentów związanych z wytwórnią The Very Polish Cut Outs. Ich niepublikowany dotąd miks został nagrany z okazji 11. rocznicy działalności tej znanej oficyny.
LITERATURA W CZWÓRCE:
10.45 - "Lektura w Czwórce" - pierwszy odcinek "Opowieści niesamowitych" Edgara Allana Poe - wybrane przez Teatr Polskiego Radia opowiadania czyta Michał Mikołajczak, aktor Teatru Współczesnego w Warszawie.
07.00-10.00 - "Poranek w PRD" - Z okazji "Dnia Spaghetti" wybierzemy się do Włoch by poznać ciekawostki o tym kraju.
10.00-11.00 - "Muzyczne podróże" - 4 stycznia 1710 r. urodził się włoski kompozytor epoki baroku Giovanni Battista Pergolesi. Poznajemy jego twórczość.
15.00-17.00 - "Popołudnik w PRD" - 4 stycznia 1809 roku urodził się Louis Braille – twórca alfabetu dla osób niewidomych. Corocznie w dniu jego urodzin obchodzimy Światowy Dzień Braille’a.
17.15 - "Bezpieczny maluch" - Zimowa pogoda i bezpieczeństwo na ulicach.
21.00-23.00 - "Strefa rodzica"
1. Temat: Czym są noworoczne postanowienia i jak w nich wytrwać? Gość: Mirosław Brejwo - psycholog efektywności.
2. Temat: Czym skutkuje zbyt mało ruchu? Jak wpływa na nasze zdrowie, jakie niesie skutki, jak ewentualnie walczyć z tymi skutkami? Jaka aktywność wybrać, gdy z powodu pandemii mamy nieco utrudniony dostęp do niektórych aktywności fizycznych? Gość: Piotr Ignatiuk - fizjoterapeuta.
LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:
12.15 i 14.00 - zwycięskie prace konkursu "Gwiazdkopisanie".

08.00 - "Laureaci nagrody PR" - Anna Skulska
Lidia Grychtołówna - nestorka polskich pianistów, laureatka VI nagrody na V Międzynarodowym Konkursie Chopinowskich w Warszawie w 1955 r., która otrzymała od Artura Benedettiego Michelangelego, ówczesnego jurora, zaproszenie na mistrzowskie kursy do Arezzo i Bolzano.
13.00 - "Śpiewnik Chopinowski" - Dorota Kozińska
W audycji liczne konteksty muzyczne i kulturowe pieśni Narzeczony Chopina do tekstu Stefana Witwickiego. Utwór zabrzmi w kilku najtrafniejszych interpretacjach, m.in. Elżbiety Szmytki, Olgi Pasiecznik, Teresy Żylis-Gary czy Iwony Sobotki. Całość dopełnią: fortepianowa transkrypcja pieśni autorstwa Ferenca Liszta (m.in. w mistrzowskim wykonaniu Sergiusza Rachmaninowa) i Sonata b-moll Chopina pod palcami Alfreda Cortot.
21.00 - "Chop-in-pop" - Mariusz Gradowski
Mówienie, że muzyka Chopina kojarzy się z nocą, to truizm. Ale co z atrybutami nocy, na przykład ze snem... Jak sypiał Chopin, o czym śnił? A kiedy śni się o Chopinie, to co się w tym śnie zjawia? I jak te dwie oniryczne przestrzenie - wyobrażony sen Chopina i sen o Chopinie - wpływają na muzykę? O tym w audycji, w której Mariusz Gradowski śledzić będzie tropy spod znaku snów Chopina i snów o Chopinie.