Polskie Radio

Relacje, wywiady i kampanie społeczne. Polskie Radio na środę

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2022 18:00
O Kodeksie Dobrych Praktyk w walce z dezinformacją oraz o kampanii "Mów do mnie grzecznie", która powstała jako sprzeciw wobec coraz powszechniejszej mowie nienawiści. Odbudowa Notre Dame - gdzie leży granica ingerencji w kształt zabytkowych budowli? Poza tym - jak zbudować zdrowy, trwały i szczęśliwy związek.  
Studio radiowej Jedynki
Studio radiowej JedynkiFoto: Marlena Borawska/PR
logo

Sytuacja na wschodzie - śledzimy sytuację na Ukrainie; informacje po ukraińsku pojawiają się na bieżąco w "Aktualnościach Jedynki" oraz w pasmach publicystycznych: "Sygnały dnia", "W samo południe", "Ekspres Jedynki" oraz "Polska i świat". We współpracy z Polskim Radiem dla Zagranicy Wiadomości po ukraińsku - przez cały tydzień po 10.00 i po 17.00. 

06.00-09.00 - "Sygnały dnia" - zapraszają Daniel Wydrych i Grzegorz Jankowski

Gośćmi audycji (o godzinie 7.15) Radosław Fogiel - zastępca Rzecznika Prawa i Sprawiedliwości, (o godzinie 7.40) Anna Moskwa - minister klimatu oraz (o godzinie) 8.15 Piotr Zgorzelski - wicemarszałek Sejmu z Polskiego Stronnictwa Ludowego. 

13.00-15.00 - "Muzyczna Jedynka" - zaprasza Zbigniew Zegler

19.30-20.00 - "Eureka" - / Przystanek Historia - zaprasza Paweł Lekki

* Sowiecka "operacja polska 1944-1945" - bezprawny charakter władzy komunistycznej w Polsce w 1944 i 1945 r., status Armii Czerwonej na terenie naszego kraju jako wojsk okupacyjnych. Przez półtora roku obecności sowietów w granicach II RP (tj. od 4 stycznia 1944 r. do 28 czerwca 1945 r.) jedynym legalnym rządem polskim uznawanym na arenie międzynarodowej (za wyjątkiem ZSRS) – będącym na dodatek członkiem tej samej zwycięskiej koalicji antyniemieckiej był rząd polski na uchodźstwie. Wszystkie nieuzgodnione z nim działania obejmujące jego agendy rządowe, siły zbrojne, obywateli – prowadzone na terenie Rzeczpospolitej – a mające cechy represyjne – należy intepretować jako działania wrogie noszące w pełni znamiona okupacji. Ekspert - dr Tomasz Łabuszewski, IPN.

* Raz w tygodniu we wtorki o 20.00 warszawski oddział Instytutu Pamięci Narodowej organizuje "Spotkania z Historią" w ramach akcji #MuremZaPolskimMundurem. W czasie spotkania przez pierwszą godzinę historyk prezentuje temat, przez drugą odpowiada na pytania zadawane przez uczestników. W tym czasie na profilu warszawskiego oddziału IPN prezentowane są materiały, informacje i grafiki związane z omawianym tematem. Do tej pory udało się rozmawiać m.in o Korpusie Ochrony Pogranicza, Armii Krajowej, Żołnierzach Wyklętych, Powstaniach Śląskich. Na 10 maja br. zaplanowany jest temat poruszany dziś w audycji: Sowiecka „operacja polska 1944-1945”.

* 70 lat temu Radio Wolna Europa zainaugurowało nadawanie polskich audycji (03 maja 1952 roku). O tym opowie dr Rafał Opulski z OBBH IPN w Krakowie. 

* Książka: "Polska jesień, rosyjska zima. Spotkanie Juliena Bryana z misją UNRRA w Europie Środkowo-Wschodniej 1946-1947 - fotografie i zapiski" - ekspert : Jacek Sawicki

* Wybrane wydarzenia organizowane przez IPN oraz ciekawe artykuły na portalu przystanekhistoria.pl.

20.00-22.00 - "Tu jest muzyka" / Wieczór z operą i operetką - zaprasza Robert Kamyk

Jej śpiew znamy wszyscy ze wspólnego występu z Andreą Bocellim w utworze "Time to Say Goodbye". Dysponuje bardzo wysokim sopranem, który umiejętnie wykorzystuje łącząc muzykę klasyczną z popularną. W latach 80-tych świat ekscytował się jej związkiem z najsłynniejszym kompozytorem musicali - Andrew Lloydem-Webberem. Po rozstaniu zaczęła działać na własną rękę, tworząc spektakularne spektakle ze swoim udziałem. Bohaterką audycji będzie Sarah Brightman. W drugiej godzinie "Msza o pokój" Karla Jenkinsa.


LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - "Emancypantki" Bolesława Prusa - nagranie z 1974 roku.

21.45 - "Chłopi" Władysława Reymonta w interpretacji Krzysztofa Gosztyły (Radiobook).

23.50 -  Fragmenty Radiobooka z powieścią Edgara Allana Poe "Opowieści Artura Gordona Pyma" w interpretacji Krzysztofa Kołbasiuka.

logo

00.00-01.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Piotr Metz

00.55-01.00 - "Przypadki słowa" / Łukasz Jarosz "Pełnia Robaczego Księżyca" - aud. Iwony Smolki

01.00-02.00 - "Fantazja polska" (powtórzenie) - prowadzi Ewa Szczecińska

Emil Młynarski Symfonia F-dur op. 14 Polonia, wyk. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, dyr. Kazimierz Kord; Ignacy Jan Paderewski Cztery Pieśni op. 7 do słów Adama Asnyka; wyk. Anna Mikołajczyk – sopran, Marcin Łukaszewski – fortepian

02.00-06.00 - "Muzyczna noc Euroradia" - prowadzi Marcin Majchrowski

Michele Mascitti, Nicola Matteis, Gian Carlo Callo, Alessandro Scarlatti, Carlo Ambrogio Lonati, Giovanni Antonio Piani, Tomaso Albinoni, Luigi Boccherini, Giovanni Pierluigi da Palestrina, Richard Strauss, Gabriel Fauré, Orlande di Lasso, Joseph-Hector Fiocco, Louis Spohr, Henri Messemaeckers Jr., Fernando Sor, Jean Sibelius

06.00-07.00 - "Fantazja polska" (premiera) - prowadzi Ewa Szczecińska

Władysław Żeleński pieśni do słów m.in. Narcyzy Żmichowskiej, Józefa Ignacego Kraszewskiego i Zygmunta Krasińskiego, wyk. Urszula Kryger - mezzosopran, zespół instrumentalny Concerto Avenna, dyr. Andrzej Mysiński; Antoni Kątski Sonata F-dur, op. 156, wyk. Anna Parkita – fortepian

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek  

Gościem audycji mezzosopranistka Anna Radziejewska. W swoim artystycznym dorobku ma występy w wielu teatrach operowych oraz salach koncertowych Europy i Azji, posiada bogaty repertuar koncertowy, na który składają się recitale pieśni i muzyki kameralnej, dzieła oratoryjne  i wokalno-instrumentalne,  koncerty z zespołami muzyki dawnej oraz współczesnej​. Od 2004 roku po debiucie w roli Lady Macbeth w operze "Macbeth" Salvatore Sciarrino w Luzernie zaliczana jest do czołowych wykonawczyń utworów kompozytora na świecie. Spotkanie z artystką oraz zaproszenie na najbliższą "Miejscówkę z Dwójką", w której usłyszymy i zobaczymy Annę Radziejewską wraz z Justyną Reczendi oraz Krzysztofem Trzaskowskim o godz. 8.30.

Ponadto w audycji: o premierze utworu Wojciecha Chałupki The Ancient Night na saksofon sopranowy, akordeon i orkiestrę symfoniczną w Musikverein Wien​; o książce "Dwudziestolecie pomiędzy. Miniatury o Wolnym Mieście Gdańsku (1920-1939)"; o premierze musicalu "Koty" w Teatrze Rozrywki w Chorzowie. 

10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Róża Światczyńska 

10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie" - Vivaldi & Bach: 12 Concertos, Op. 3 ‘L’estro Armonico’, wyk. Rinaldo Alessandrini, Concerto Italiano

11.10-12.00 - Paul Wranitzky Symfonia d-moll "La tempesta”, wyk. Akademie fur Alte Musik Berlin dyr. Bernhard Forck

12.05-12.45 - Roman Palester Wariacje na orkiestrę kameralną, wyk. Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, dyr. Łukasz Borowicz

12.45-13.00 - "Głosy z przeszłości" / Andrzej Korzyński - opr. Jakub Kukla

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Marcin Majchrowski

Koncert specjalny na rzecz pokoju i solidarności z Ukrainą (04.03.2022, Paryż, Studio Radia France)

Mikhailo Verbytsky Hymn; Ludmiła Aleksandrowa Watching the sky and thinking a thought; Gabriel Faure Andante op 75 na skrzypce i orkiestrę; Camille Saint- Saens Elegia op. 160 na skrzypce i orkiestrę; Borys Latoszyński Preludia na fortepian op 44; Franciszek Schubert Der Hirt auf dem Felsen D. 965; Wolfgang Amadeus Mozart Kwartet obojowy  F-dur KV 370; Francis Poulenc Sonata na obój i fortepian;

Wyk. Alexander Tsymbaluk - bas, Gabriel Tchalik - skrzypce, Dania Tchalik - fortepian, Ji Joon Park - skrzypce, Adrien Bellom, Vladimir Chevel - wiolonczela, Dimitri Tschesnokov, Dimitri Naiditch - fortepian, Olivier Dolse - obój, Denis Pascal - fortepian, Aurore Dolse - skrzypceElodie Guillot - altówka, Irina Kyshllaruk - sopran, Bogdan Sydorenko - klarnet, Yun-Ho Chen - fortepian

16.00-18.00 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

Zbiór czternastu prac Marca Chagalla wykonanych na podłożu papierowym trafił do zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie. Dzieła pochodzą z kolekcji rodziny Chagalla, a zakupione zostały w renomowanym szwajcarskim domu aukcyjnym Kornfeld. Zakup został zrealizowany dzięki środkom z rezerwy budżetowej Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego przekazanych w ramach dotacji celowej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego. Dzieła te zostaną zaprezentowane w Muzeum Narodowym w Warszawie na wystawie czasowej o czym opowie na naszej antenie dyrektor Muzeum - Łukasz Gaweł. Ponadto w audycji: Dracula - premiera baletowa w Teatrze Wielkim Operze Narodowej, książka "Ślepa kuchnia. Jedzenie i ideologia w PRL", Muzeum Drukarstwa w Nowym Targu oraz zaproszenie na koncert z cyklu Jazz.pl.

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" / Odbudowa Notre Dame

Powszechna zgoda panuje co do tego, że paryska katedra Notre Dame jest jednym z najcenniejszych zabytków kultury i sztuki europejskiej. Kształt jej odbudowy po pożarze wzbudza jednak rozliczne kontrowersje. Osią sporu jest stosunek do rekonstrukcji wnętrza. Jedni uważają, że powinno się jak najbardziej zbliżyć do średniowiecznego wyglądu katedry, stawiając na jej sakralną funkcję, inni chcą przerzucić pomost do współczesności, podkreślając walory muzealne świątyni. Gdzie leży granica ingerencji w kształt zabytkowych budowli? Czy ochronie powinna podlegać także ich funkcja? Jakie materiały i techniki powinny być używane do rekonstrukcji? Zastanowimy się nad tym z prof. Danutą Kłosek-Kozłowską - kierowniczką Pracowni Dziedzictwa Miast Politechniki Warszawskiej, Stefanem Foltzerem - korespondentem Polskiego Radia w Paryżu i Michałem Dudą - zastępcą dyrektora Muzeum Architektury we Wrocławiu.

18.00-19.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Przemysław Psikuta

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Magdalena Łoś

15. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Chopin i Jego Europa (Warszawa, Filharmonia Narodowa, 23.08.2019) 

Eric Lu - fortepian, Charles Richard-Hamelin - fortepian, Sinfonia Varsovia, dyr. Howard Shelley

W. A. Mozart 23 Koncert fortepianowy A-dur KV 488, Johann Nepomuk Hummel Koncert F-dur op. posth, Fryderyk Chopin Koncert fortepianowy e-moll op. 11

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Przed premierą "Draculi" - aut. Monika Zając 

22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór" / Nowa Polska - prowadzi Ewa Szczecińska 

Andrzej Karałow "Out of the light", wyk. sekstet wokalny proModern; "Venis" wyk. Orkiestra Kameralna Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, dyr. Rafał Janiak; "Florescence", wyk. Chromatophonic Trio; "De invitatione mortis" -scena IX z metaopery, wyk. Joanna Freszel - sopran, Dziołak/Stankiewicz Duo, Michał Ochab - saksofony, Andrzej Karałow - fortepian, Messages Quartet, dyr. Martyna Szymczak

23.00-00.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Rafał Księżyk 

LITERATURA W DWÓJCE: 

11.00-11.10 - "To się czyta" - Tamara Duda "Córeczka", czyta Katarzyna Dąbrowska, opr. Elżbieta Łukomska.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Tadeusz Konwicki "Mała apokalipsa", czyta Adam Ferency.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Józef Mackiewicz "Sprawa pułkownika Miasojedowa", czyta Mariusz Benoit.


logo

"Informacje po ukraińsku w Trójce" od poniedziałku do czwartku o godz. 10.30, 14.30 oraz 18.30, w piątek o godz. 10.30, 14.30 i 18.00, a w weekendy o godz. 11.00, 15.00 i 18.00. 

00.00-02.00 - "Ciemna strona mocy" - Patryk Pawlak

29 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tańca. W tym dniu odbywa się uroczysta gala w wybranym wcześniej mieście, które staje się gospodarzem uroczystości w danym roku. Tradycją jest też wygłaszane orędzie, przygotowywane przez wybitne postaci ze świata tańca. Istotnym punktem są też taneczne prezentacje. W tym roku miastem organizującym jest Seul. Jednak gala - przygotowana - jeszcze w wersji online - wystartuje w najbliższy piątek o godzinie 14.00 czasu europejskiego, każdy może bezpośrednio śledzić te wydarzenia na stronie International Dance Day. W planach jest prezentacja pięciu tanecznych produkcji: z Afryki, Azji, Europy, Ameryki oraz krajów arabskich. Orędzie wygłosi Kang Sue-Jin, z Korei Południowej, tancerka i dyrektor artystyczny Koreańskiego Baletu Narodowego. Jaka była geneza tego święta? Kim jest patron tego wydarzenia?

02.00-03.00 - "Apteka nocna" - Jędrzej Kodymowski

03.00-05.00 - "Między dniem a dniem" - Witold Lazar

05.00-06.00 - "Trójka budzi" - Michał Grabkowski

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Karol Gnat 

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz 

Gościem Waldemar Buda - Minister Rozwoju i Technologii.

09.00-12.00 - "Trójka przed południem" - Marta Piasecka 

W audycji odwiedzimy wystawę "Stan rzeczy" w Muzeum Narodowym w Warszawie - ekspozycje o otaczających nas rzeczach. Zapraszają na nią w Trójce kuratorki wystawy: Grażyna Basteki i Monika Janisz. Z kolei o brytyjskim dramacie biograficznym "Szalony świat Louisa Waina" porozmawiamy z Małgorzatą Borychowską reprezentującą polskiego dystrybutora filmu. Wybierzemy się również na wystawę "Miastowidzenie. Fotografie Czesława Olszewskiego" w Domu Spotkań z Historią. Na zdjęciach autor pokazuje państwo polskie w latach trzydziestych i jego odbudowę po II wojnie światowej. Zdjęcia z różnych miast staną się częścią aplikacji, o czym opowie Tomasz Kubaczyk, kurator wystawy. 

Zaprosimy również na spektakl "Koty" w Teatrze Rozrywki w Chorzowie. Przedstawienie opowiada i pokazuje świat kotów, ich liczne talenty oraz cały wachlarz kocich, niezwykłych możliwości. Koty to jeden z najsłynniejszych i najchętniej oglądanych musicali wszechczasów. Został skomponowany przez Andrew Lloyda Webbera. Gość: Jakub Szydłowski, reżyser spektaklu.

Literacki debiut Anny Szczypczyńskiej, pisarki ze Szklarskiej Poręby, zostanie zekranizowany przez jedną z platform streamingowych. Książka "Dzisiaj śpisz ze mną" opowiada historię kobiety, spełnionej życiowo i zawodowo, która rozpoczyna romans z młodszym o dekadę mężczyzną. Pisarka podkreśla, że dla niej ekranizacja jej prozy jest spełnieniem marzeń.

12.00-13.00 - "Nasza tonacja" - Michał Kirmuć

13.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Mateusz Drozda

15.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Piotr Łodej 

18.45 - Reportaż w Trójce / "Dary" Magdy Skawińskiej. Pomoc jaką oferują Polacy uchodźcom z Ukrainy budzi podziw. Tuż po najeździe Rosji na Ukrainę zaczęto zbierać dary, które trafiają w części dla osób, które uciekły z Ukrainy, a w części dla tych, którzy pozostali na miejscu. Przedmioty są ofiarowane nie tylko przez Polaków, ale są również przywożone z zagranicy. Na miejscu trzeba je posegregować. Tym zajmują się wolontariusze. 

19.00-21.00 - "W tonacji Trójki" - Piotr Baron

21.00-22.00 - "Klub Trójki" - Monika Małkowska 

22.00-23.00 - "NocHarmonia" - Julia Sawicka

23.00-00.00 - "Białe szumy" - Justyna Grabarz

LITERATURA W TRÓJCE: 

10.45 - w cyklu "Powieść w Trójce": "Przez kraj ludzi,  zwierząt i bogów" Antoniego F. Ossendowskiego w interpretacji Mirosława Zbrojewicza. 

logo


13.00-14.00 - "Muzyczny lunch" - Mirosław Dzięciołowski 

Fragment nowego odcinka podcastu Czwórki "Muzyczny GPS" - tym razem odwiedzimy Lublin i porozmawiamy o Festiwalu Inne Brzmienia.

14.00-15.00 - "Dajesz radę" - Marta Hoppe 

Na początku są motyle w brzuchu i szaleństwo, a potem przychodzi proza życia. Każdy związek dwojga ludzi miewa lepsze i gorsze dni i nad każdym trzeba pracować. Jak zbudować zdrowy, trwały, szczęśliwy związek, w którym obie strony tworzą nową jakość opowiedzą autorki książki "Superzwiązek".

17.00-19.00 - "Top - Trochę optymizmu popołudniem" - Jan Olejniczak 

Powstał Kodeks Dobrych Praktyk, który współtworzyli eksperci m.in. Crazy Nauki, Instytutu Zamenhofa, Fundacji Rozwoju Przez Całe Życie, Stowarzyszenia Pravda, Stowarzyszenia Sieć Obywatelska Watchdog Polska i NASK-PIB. Jak walczyć z dezinformacją?

19.00-20.00 - "RAUdycja" - Tomasz Rałowski "RAU" 

Audycja tym razem w klimacie unplugged: posłuchamy akustycznych utworów zarejestrowanych na żywo podczas koncertów.

20.00-21.30 - "Strefa prywatna" - Kuba Jamrozek 

"Mów do mnie grzecznie" - kampania, która powstała jako sprzeciw wobec coraz powszechniejszej mowie nienawiści. Na pytanie: "grzecznie, czyli jak?" odpowiadamy - zgodnie z etymologią tego słowa - do rzeczy, uprzejmie i adekwatnie do sytuacji” piszą na swojej stronie organizatorzy, którzy będą gośćmi audycji.

21.30 -22.00 - "Strefa sportu" - Darek Matyja 

Zapraszamy na spotkanie z Tomaszem Dylakiem, trenerem kadry kobiet w boksie. Jakie szanse mają nasze pięściarki w mistrzostwach świata w Stambule?

LITERATURA W CZWÓRCE:

10.45 - "Lektura w Czwórce" - fragmenty książki "Podróże z Herodotem" Ryszarda Kapuścińskiego, czyta Paweł Krucz. 

logo

07.00-10.00 - "Poranek w PRD" - Światowy Dzień Tapira. Ciekawostki z życia tapirów.

15.00-17.00 - "Popołudnik w PRD" - Dzień Florysty. Porozmawiamy o kwiatkach, o tym jakie już możemy spotkać w ogródkach, jakie kwiaty mają zapach, co jest im potrzebne, żeby rosły. Porozmawiamy również o tym, kim jest florysta i na czym polega jego praca.

17.15 - "Jestem, więc myślę" - Rozważania filozoficzne o odpowiedzialności.

18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Jak powstają góry. 

21.00-23.00 - "Strefa rodzica"

* Gdzie na weekend wybrać się w Polsce do miasta, co koniecznie trzeba i warto zobaczyć, gdzie zjeść pyszny obiad i jak najłatwiej dotrzeć do najciekawszych zakamarków. Nie tylko tych najbardziej obleganych i znanych turystycznie miast. Gość: Katarzyna Węgrzyn, blogerka i podróżniczka.

* Z dzieckiem do muzeum. Gość: Jacek Bonarek, Prezes Piotrkowskiego Bractwa Akademickiego, Muzeum Marcepanów.

23.00-01.00 - "Muzyczne podróże Adama Dobrzyńskiego" - W audycji nowości muzyczne z całego świata. Wśród prezentacji, nowe dzieła syna Arta Garfunkela, Tal Benizri - artystki pochodzenia francusko-izraelskiego oraz gwiazdy pochodzącej z Malagi, Vanesy Martin.


.

08.00 - "Laureaci nagrody PR" - Anna Skulska

Bohaterem programu będzie Dang Thai Son wietnamski pianista, zwycięzca X Konkursu Chopinowskiego (1980), na którym zdobył również, aż trzy nagrody specjalne. Usłyszymy m.in. Koncert fortepianowy e-moll wykonany z orkiestrą XVIII wieku pod batutą Fransa Brüggena oraz wybrane nokturny Chopina.

21.00 - "Chop-in-pop" - Mariusz Gradowski

W audycji istna podróż przez historię muzyki popularnej - a to za sprawą jednego utworu Fryderyka Chopina: Marsza żałobnego z Sonaty b-moll. Wśród wykonawców Django Reinhardt, Cab Calloway, Art Tatum, Duke Ellington, Harry Nilsson i Leroy and The Drivers.

22.00 - "Czarne na białych" - Jakub Puchalski

W programie autor nakreśli sylwetkę wielkiego interpretatora dzieł Franciszka Liszta - węgierskiego pianisty György'ego (Georges'a) Cziffry. W programie usłyszymy Etiudy transcendentalne (1-11) oraz I Koncert fortepianowy Es-dur Franciszka Liszta z towarzyszeniem Budapesztańskiej Orkiestry Symfonicznej pod batutą György'ego Lehela, a także Rhapsody in Blue George'a Gershwina z towarzyszeniem Węgierskiej Orkiestry Państwowej pod batutą Zoltána Rozsnyai. 

Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU
Czytaj także

Nieprzeciętni 2022. W poniedziałek poznamy finalistów plebiscytu

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2022 00:01
To już ostatnie dni oczekiwania na finałową dziesiątkę Nieprzeciętnych 2022. Wybór jury poznamy już w poniedziałek 16 maja o godzinie 6.00. Wtedy też rozpocznie się głosowanie. Kto zostanie Nieprzeciętnym 2022? Zwycięzcę poznamy 23 czerwca. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Nędza uszczęśliwiona" w wykonaniu Orkiestry Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2022 10:00
"Nędza uszczęśliwiona" to najprawdopodobniej pierwsza polska opera zaprezentowana na publicznej scenie. W piątek 22 kwietnia ukazała się na płycie CD, w koncertowym wykonaniu Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Przygotowani". Nowy podcast portalu PolskieRadio24.pl na czasy kryzysu

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2022 13:30
Portal PolskieRadio24.pl uruchomił podcast "Przygotowani", w którym poruszane będą najważniejsze i aktualne kwestie dotyczące bezpieczeństwa w czasach kryzysowych. Produkcja będzie ukazywała się co tydzień w formie audio podcastu oraz videocastu na kanale YouTube Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Marta Zalewska Orchestra & Dżamble" - nowa płyta w serii "Jazz.PL"

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2022 13:25
Właśnie ukazał się (29 kwietnia) drugi album z nowej serii wydawniczej, prezentującej koncerty radiowej Dwójki z cyklu "Jazz.PL". Tym razem jest to dwupłytowe wydawnictwo "Marta Zalewska Orchestra & Dżamble".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Dąbrowski & All Stars "Live". Najwięksi polscy jazzmani i światowe standardy

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2022 14:56
- To zapis koncertu sprzed trzech lat. Dużo czasu zabrała procedura, żeby wydać płytę, ale wytwórnia For Tune pokonała te trudności i pięknie to wydała. Jest to jazzowa płyta na żywo, zagrana przez fantastycznych muzyków, absolutnie światowy poziom - mówił w "Muzycznej Jedynce" Andrzej Dąbrowski o płycie "Live", którą nagrał z największymi wirtuozami polskiej sceny jazzowej.
rozwiń zwiń