Nauka

Piknik Naukowy - zobacz filmy!

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2010 12:00
Dorośli, młodzież i dzieci – ponad sto tysięcy osób wzięło udział w 14. Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Przyjechali specjalnie 12 czerwca do Parku Rydza-Śmigłego w Warszawie, aby oglądać pokazy naukowe, samodzielnie przeprowadzać doświadczenia i odkrywać tajemnice świata.Hasłem przewodnim tegorocznej imprezy był „Wielki MikroŚwiat”. W Pikniku wzięło udział 215 instytucji z 21 krajów świata, które w swoich namiotach przeprowadziły ponad 1000 pokazów i eksperymentów. Po raz pierwszy w tym roku uczestniczyły w nim, m.in.: Łotwa, Korea Południowa i Serbia. Gościem specjalnym była Wielka Brytania przy współpracy z British Council, która zaprosiła grupę naukowców Science Made Simple.

14. Piknik Naukowy odbył się w nowym miejscu, które sprawdziło się znakomicie; wśród zieleni i fontann parku można było miło spędzić czas z rodziną i nabrać sił po całodziennych trudach eksperymentowania. Mimo upalnej pogody i innych ciekawych wydarzeń w mieście, goście nie zawiedli – imprezę odwiedziło ponad 100 tysięcy osób.

Każdy, niezależnie od wieku i zainteresowań mógł znaleźć tu coś dla siebie; prezentowane były pokazy z wielu dziedzin wiedzy, począwszy od matematyki oraz widowiskowych chemii i fizyki, poprzez archeologię, historię i geografię, aż po biologię i medycynę. Podział na sektory tematyczne umożliwiał szybkie znalezienie interesującego tematu. Na stronie Pikniku Naukowego, przy pomocy interaktywnej mapy, można było wcześniej wyszukać konkretny pokaz lub dziedzinę wiedzy, dowiedzieć się więcej o badaniach naukowych prowadzonych przez instytucje biorące udział w imprezie albo zaplanować i wydrukować własną trasę zwiedzania.
Na scenie Pikniku publiczność oglądała naukowe pokazy polskich i zagranicznych popularyzatorów nauki, m.in.: magiczne sztuczki z prądem przygotowane przez Koło Naukowe „FAZA" Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej czy Pietro Ollę z Science Circus we Włoszech, przybliżającego zagadnienia matematyczne i fizyczne przy pomocy cyrkowych sztuczek. Przez cały czas trwania imprezy, od godz. 11.00 do 20.00 Polskie Radio nadawało specjalnie przygotowany lokalny program Radio Piknik (87,8 MHz), tworzony z udziałem słuchaczy, zawierający m.in. rejestrację ich rozmów z radiowymi gwiazdami w studiu plenerowym Polskiego Radia.

Impreza miała bogatą oprawę muzyczną. Widzowie obejrzeli m.in. „Eksplozję dźwięków” – koncert zespołu All Sounds Allowed, połączony z wybuchowymi pokazami Centrum Nauki Kopernik, a przez cały czas trwania Pikniku grali didżeje: Gra DJ Barto oraz Duże Pe. W koncercie finałowym wystąpił Afro Kolektyw.

(Polskie Radio)

Czytaj także

Chemia – po pierwsze zaciekawić

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2008 15:31
Chemia wbrew pozorom nie jest dziedziną nudną - udowodnią to pokazy młodych chemików podczas Pikniku Naukowego
rozwiń zwiń
Czytaj także

12. Piknik Naukowy

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2008 06:33
14 czerwca w Warszawie odbędzie się kolejny, 12. Piknik Naukowy. W tym roku jest on współorganizowany przez Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik. Tematem przewodnim będzie język nauki i sposoby przystępnego przekazywania naukowych treści.
rozwiń zwiń
Czytaj także

„Karnawał naukowy”

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2008 17:06
Już w najbliższą sobotę rozpocznie się „naukowy karnawał”. Zobacz jak najbardziej zaawansowane technologie pomagają nam w codziennym życiu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wyznacz liczbę Pi - konkurs Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2010 11:45
Konkurs związany jest z 14. Piknikiem Naukowym Polskiego Radia i CNK.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Koszty studiowania najwyższe w stolicy

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2010 08:05
Warszawa jest najdroższym polskim miastem do studiowania. W raporcie przygotowanym przez SuperStudia.pl wynika, że średni koszt nauki w stolicy wynosi 2172 złote miesięcznie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tu Baron

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2010 09:00
Zaprasza Piotr Baron
rozwiń zwiń
Czytaj także

Warszawa: 14. Piknik Naukowy. "Wielki mikroświat"

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2010 11:00
W Warszawie w sobotę 14. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki "Kopernik". To największa i najciekawsza impreza tego typu w Europie. Będą ciekawe eksperymenty i doświadczenia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nauka jest fantastycznie ciekawa

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2010 08:15
Makaron, który liczy, piłka sterowana falami mózgowymi, poszukiwanie koloru złota. To tylko niektóre spośród kilkuset artakcji Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Naukowego Kopernik.
rozwiń zwiń