Nauka

Elektryczne Katowice

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2010 13:00
Katowice znalazły się w dziesiątce europejskich miast, których doświadczenia mają pomóc w rozwoju elektrycznych samochodów i odpowiedniej dla nich infrastruktury.

Międzynarodowy projekt EVUE - elektryczne pojazdy w miejskiej Europie, będzie realizowany w ramach unijnego programu Urbact II.

Stolica województwa śląskiego uczestniczy już w innym międzynarodowym projekcie - Green Stream, w ramach którego zimą w mieście pojawiły się pierwsze terminale do ładowania pojazdów elektrycznych i hybrydowych (dotychczas dwa, docelowo kilkadziesiąt). Do użytku służb miejskich wprowadzone zostaną także pojazdy z napędem elektrycznym, m.in. dla straży miejskiej.

Liderem projektu EVUE jest Westminster City Council z Wielkiej Brytanii, a partnerami - obok Katowic - Lizbona i Beja z Portugalii, hiszpański Madryt, niemiecki Frankfurt nad Menem, skandynawskie Oslo i Sztokholm, Suceava z Rumunii oraz Zografou z Grecji. Przedsięwzięcie ma dotyczyć wszystkich aspektów użytkowania elektrycznych samochodów - od ekologicznych (zmniejszenie emisji CO2), poprzez bezpieczeństwo użytkowania, po czynniki ekonomiczne, związane z kosztami niezbędnej infrastruktury, oraz aspekty prawne i organizacyjne.

- Dla Katowic uczestnictwo w projekcie EVUE to kontynuacja trwających już działań w ramach projektu Green Stream, którego przedmiotem jest wspólne dążenie do zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska i poprawa efektywności energetycznej - mówi rzecznik katowickiego magistratu, Waldemar Bojarun. W naukowo-badawczym projekcie Green Stream oprócz Katowic uczestniczą inne Polskie miasta - Warszawa, Kraków i Gdańsk, a także ośrodki badawcze i firmy zajmujące się technologiami produkcji elektrycznych aut.

Efektem współpracy międzynarodowej w ramach EVUE ma być praktyczny przewodnik, w którym znajdą się informacje o ekonomicznych modelach eksploatacji samochodów elektrycznych, kosztach przejazdów oraz analiza obciążeń podatkowych. W raporcie będzie też przegląd dokonanych już w Europie inwestycji w elektryczny transport, analiza kosztów infrastruktury oraz możliwości podnoszenia standardu punktów ładowania samochodów. Projekt EVUE może także przyczynić się do rozwoju transportu opartego na pojazdach elektrycznych.

Budżet projektu to ponad 650 tys. euro, z czego 36 tys. euro przypada na Katowice. Ok. 80 proc. tej kwoty to środki unijne, a pozostała część - wkład własny miasta. Program Urbact II, w ramach którego realizowany jest projekt EVUE, jest elementem unijnej polityki spójności, umożliwiającym europejską współpracę terytorialną. Służy ułatwianiu i finansowaniu wymiany doświadczeń oraz wzajemnemu uczeniu się przez miasta europejskie, które w tym celu organizują się w sieci tematyczne lub grupy robocze.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nowe baterie będą 11 razy pojemniejsze niż ogniwa litowo-jonowe

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2009 14:13
W budowie nowatorskich akumulatorów ma pomóc grant 5,13 mln dolarów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prąd z powietrza i wody

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2010 16:01
Dzięki innowacyjnemu podejściu stworzono tanie, bezpieczne i łatwe w uzupełnianiu paliwa ogniwo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pasywny budynek zużyje 80 proc. energii mniej

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2010 16:16
Do 2012 roku w Katowicach powstanie tzw. biurowiec pasywny, który dzięki nowoczesnym technologiom i instalacjom będzie potrzebował nie więcej niż 12 proc. tradycyjnej energii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kosmiczna elektrownia w domu: Bloom Box

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2010 11:43
Będzie energetyczny przełom - miniaturowa elektrownia może zasilać domy i firmy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Elektryczne auto w Katowicach

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2010 06:30
Jest dwuosobowy, wykonany głównie z plastiku, szybki i prawie niesłyszalny. W Katowicach zaprezentowano norweski samochód elektryczny Think. Nieprzypadkowo w stolicy województwa, gdzie działają już pierwsze publiczne miejsca do ładowania pojazdów elektrycznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katowice - miasto ogrodów

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2010 22:20
Miasto chce kwitnąć i to dosłownie. Katowice zmieniają się przez finałem konkursu "Europejska Stolica Kultury".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Darmowe porady prawne

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2010 12:53
Ubezpieczyciele oferują kierowcom nową usługę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzień Bez Samochodu

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2010 06:25
Dziś w Europejskim Dniu Bez Samochodu w Ekosygnałach o samochodach ekologicznych napędzanych prądem. Za dziesięć lat nawet co dziesiąty kupowany nowy samochód na świecie może mieć napęd elektryczny. Tak prognozują koncerny przygotowujące projekty aut elektrycznych. Na razie takich pojazdów jest niewiele. Kupują je głównie instytucje i miłośnicy motoryzacji. Ale zdaniem ekologów samochody elektryczne to auta przyszłości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paranormalne skrzyżowanie

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2010 15:30
Na jednej z katowickich dróg ma miejsce zjawisko rodem z "Archiwum X". Nie działają tam żadne urządzenia, które do funkcjonowania potrzebują prądu.
rozwiń zwiń