Kultura

Irański reżyser wie dobrze, co czujemy

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2012 14:34
- Nie są to filmy symboliczne, w nich toczy się gra między ludźmi - mówi Tadeusz Sobolewski o Iranie, oazie ambitnego kina.
Audio
Kadr z filmu Rozstanie
Kadr z filmu "Rozstanie"Foto: mat.prasowe

Filmy montowane w Teheranie czerpią z myśli wschodniej, która jest zaskakująco bliska naszym odczuciom. Opisują cywilizację na krawędzi, która się ujednolica i przez to traci wiele wartości.
- Mówią o poczuciu wyobcowania, o tym, że nasza tożsamość jest niepewna, nie wiemy kim jesteśmy - opowiada w Dwójce krytyk "Gazety Wyborczej".
Jest to kino ważne także dlatego, że Iran jest obecnie w centrum uwagi. Jest zagrożony i sam stanowi dla świata zagrożenie. - To jest takie małe centrum świata. Być może przyszłość nas wszystkich tam się rozstrzyga - mówi.
Wyrazem tego zainteresowania był Oscar dla "Rozstania" Asghara Farhadiego.  - Wszyscy w tym filmie są winni, wszyscy kłamią i wszyscy boją się sądu. "Rozstanie" mówi o egzystencjalnej sytuacji, w której nikt nie chce ogarnąć drugiego swoim myśleniem - opowiada Tadeusz Sobolewski - Coś jest uchwycone, ja to poczułem będąc na festiwalu w Teheranie - przymus kłamstwa wymagany przez prawo, przez drakońskie zwyczaje.

usc

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

"Rozstanie" z Oscarem. "Wygrał film najlepszy"

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2012 04:50
Agnieszka Holland nie wróci do Polski ze złotą nagrodą. - To nie jest rezultat, który łamałby nam serca, poczucie sprawiedliwości. "Rozstanie" to dobra wiadomość, dobry film - oceniają krytycy filmowi w Trójce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bliżej im do Europejczyków niż do Arabów

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2012 19:26
Zdobywca Oscara, irański film "Rozstanie” rozbudził zainteresowanie nie tylko tym krajem, ale też jego kulturą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dostał Oscara, ale fety nie będzie. Film się nie podoba

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2012 14:38
Władze Iranu nagle cofnęły zgody na uroczyste powitanie Asghara Farhadiego, którego film "Rozstanie" zdobył w Oscara w kategorii "najlepszy film nieanglojęzyczny".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dziennikarze stracili legitymacje przez kobiety ninja

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2012 21:43
Rząd Iranu zawiesił akredytację prasową ekipie agencji Reuters w Teheranie ponieważ materiał wideo na temat szkolenia kobiet w sztukach walki otrzymał niewłaściwy tytuł.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Guenter Grass ma zakaz wjazdu do Izraela

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2012 12:12
Szef izraelskiego MSW uznał niemieckiego pisarza, laureata Literackiej Nagrody Nobla Guntera Grassa za "persona non grata".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Iran nie jest zainteresowany porozumieniem

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2012 17:56
Nie chcemy zawierać z mocarstwami zachodnimi porozumienia o wymianie paliwa jądrowego - oświadczył szef irańskiej Organizacji Energii Atomowej.
rozwiń zwiń