X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Kultura

Nominowani do Nagrody im. Mackiewicza

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2009 13:45
11 listopada br. poznamy kolejnego, ósmego już, laureata nagrody im. Józefa Mackiewicza. Członkowie kapituły przyznali nominacje za rok 2008.
Audio

O złoty medal z portretem patrona Nagrody w tym roku rywalizowały będą książki: Jarosława Marka Rymkiewicza „Kinderszenen” (Sic!, Warszawa), Piotra Gontarczyka „Nowe kłopoty z historią” (Prohibita, Warszawa), Bronisława Wildsteina „Dolina nicości” (Wyd. M, Kraków), Grzegorza Eberhardta „Pisarz dla dorosłych – opowieść o Józefie Mackiewiczu” (Lena/Stowarzyszenie Solidarność Walcząca, Wrocław), Tomasza Gabisia „Gry imperialne” (Arcana, Kraków), Sławomira Cenckiewicza „Sprawa Lecha Wałęsy” (Zysk i S-ka, Poznań), Joanny Siedleckiej „Kryptonim Liryka – bezpieka wobec literatów” (Prószyński i S-ka, Warszawa), Ryszarda Legutki „Esej o duszy polskiej” (Ośrodek Myśli Politycznej, Poznań), Wojciecha Grzelaka „Rosja bez złudzeń – uroki demokracji suwerennej” (Wyd. 35 Media, Warszawa), Szczepana Twardocha „Prawem wilka” (Super NOWA, Warszawa), Krzysztofa Koehlera „Porwanie Europy” (Biblioteka Toposu, Sopot), Wojciecha Chmielewskiego „Brzytwa” (Czytelnik, Warszawa), Michała Wojciechowskiego „Moralna wyższość wolnej gospodarki” (Prohibita, Warszawa).

Przewodniczący kapituły Marek Nowakowski podkreślił w rozmowie z Polskim Radiem, że jednym z celów nagrody jest wyłanianie książek, które przy zgiełku medialnym nie zostały zauważane. - Za taką książkę uważam "Rosję bez złudzeń" Wojciecha Grzelaka, "Prawem wilka" Szczepana Twardocha czy "Brzytwę" Wojciecha Chmielowskiego - dodał Marek Nowakowski.

Nagroda Literacka im. Józefa Mackiewicza została ustanowiona w 2000 roku, po raz pierwszy przyznano ją dwa lata później. Wręczana jest zawsze 11 listopada. Kapituła nagrody rozpatruje każdorazowo utwory literackie (powieści, eseje, poezję) i publicystyczne (w tym polityczne) oraz naukowe rozprawy historyczne i krytycznoliterackie, napisane w języku polskim przez autorów żyjących, wydane w formie książkowej w minionym roku i zgłoszone przez wydawców do konkursu. Zwycięzca otrzymuje nagrodę pieniężną, a ponadto złoty medal z podobizną Józefa Mackiewicza oraz cytatem „Jedynie prawda jest ciekawa”.

Dotychczasowi laureaci Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza:
• 2002 rok – Ewa i Władysław Siemaszkowie „Ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich na ludności polskiej Wołynia 1939-1945” (Wydawnictwo Von Borowiecky)
• 2003 rok – Marek Jan Chodakiewicz (red.) „Ejszyszki. Kulisy zajść w Ejszyszkach, epilog stosunków polsko-żydowskich na Kresach, 1944-45” (Fronda)
• 2004 rok – Wojciech Albiński „Kalahari” (Wydawnictwo „Twój Styl”)
• 2005 rok - Eustachy Rylski „Człowiek w cieniu” (Świat Książki)
• 2006 rok - Janusz Krasiński „Przed Agonią” (Arcana)
• 2007 rok - Tadeusz Isakowicz-Zaleski „Księża wobec bezpieki” (Społeczny Instytut Wydawniczy Znak).
•2008 rok- Jarosław Marek Rymkiewicz "Wieszanie" (Wydawnictwo Sic!)Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Książka czeka na nas

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2009 12:59
Nowości, albumy, powieści, tomiki wierszy, spotkania z autorami i wydawcami, 500 wystawców, 600 imprez towarzyszących - tak zapowiadają się 54. Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie rozpoczynające się 21 maja w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nike rozdane

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2009 08:49
Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki został uhonorowany Literacką Nagrodą NIKE za tom poezji "Piosenka o zależnościach i uzależnieniach". Książka Tkaczyszyna-Dyckiego to jedyny tomik poezji wśród książek nominowanych do tegorocznej nagrody.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najlepsze książki Europy Środkowej

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2009 09:12
We Wrocławiu poznamy dzisiaj 7 autorów, którzy zakwalifikują się do ścisłego finału Literackiej Nagrody Europy Środkowej ANGELUS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Goncourt dla Marie Ndiaye

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2009 09:17
Marie Ndiaye została tegoroczną laureatką nagrody Goncourtów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jedynie prawda jest ciekawa

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2010 06:46
Józef Mackiewicz to jeden z najważniejszych pisarzy polskich XX wieku. Jego talent prozatorski doceniano niemal jednogłośnie. Wśród jego czytelników był Hertz, Gombrowicz czy Wittlin, Czesław Miłosz nazywał go „najlepszym polskim prozaikiem powojennej Polski”. W styczniu minęło 25 lat od jego śmierci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wręczono nagrodę imienia Ryszarda Kapuścińskiego

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2010 20:52
Jean Hatzfeld - autor książki "Strategia antylop" - jest laureatem Nagrody imienia Ryszarda Kapuścińskiego. Książkę ukazała się nakładem wydawnictwa "Czarne".
rozwiń zwiń