Kultura

Apokalipsa w Muzeum Narodowym

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2012 17:05
W Muzeum można oglądać zabytki przedstawiające wizje końca świata.
Praca własna
Praca własnaFoto: domena publiczna/Arnaud 25

Eksponaty pochodzą z bardzo różnych epok – od średniowiecza po współczesność, co daje możliwość porównania różnych wyobrażeń apokalipsy. Na co dzień są elementami wystaw stałych Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Zwiedzający mogą zobaczyć malowane epitafia duchownych i mieszczan, na których przedstawiono starotestamentowe wizje Sądu Ostatecznego. Są też w Muzeum nagrobki książąt piastowskich; widnieją na nich sceny zmartwychwstania tych władców. O wszystkich tych zabytkach opowiada zwiedzającym Muzeum historyk sztuki, Grzegorz Wojdurski.

Jak informuje Wojdurski, w Muzeum Narodowym wśród prac przedstawiających wizje apokalipsy znalazły się  dzieła takich artystów współczesnych, jak, na przykład, Władysław Hasior i Zdzisław Beksiński. – Ich wizję końca świata ukształtowało to, że musieli patrzeć na okrucieństwa wojny, obozy koncentracyjne i więzienia. Nie bez znaczenia jest też wpływ ich osobistej refleksji – mówi Grzegorz Wojdurski.

W XX wieku o końcu świata zaczęli mówić przedstawiciele ruchu New Age, którzy na podstawie kalendarza Majów stwierdzili, że apokalipsa nastąpi 21 grudnia 2012 roku. W prawdziwość ich oznajmienia nie uwierzyli niektórzy naukowcy, na przykład, dr Jarosław Źrałka z Zakładu Archeologii Nowego Świata Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Uznał on, że osoby te nie były ekspertami w dziedzinie kultury Majów.

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Jacek Malczewski o swoim życiu

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2009 09:56
Z okazji 80. rocznicy śmierci Jacka Malczewskiego, przypadającej w 2009 r., Muzeum Narodowe w Warszawie postanowiło zaprezentować publiczności wystawę obejmującą własną kolekcję dzieł artysty. Wystawa "Moje życie. Dzieła Jacka Malczewskiego ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie" dostępna będzie dla zwiedzających od 4 grudnia 2009 – 7 lutego 2010.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Obserwator rzeczywistości

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2009 13:15
Sam Malczewski nie lubił jubileuszy. Dziwić więc może okazja z jakiej Muzeum Narodowe w Warszawie postanowiło zorganizować wystawę jego prac. Komisarz wystawy Elżbieta Charazińska postanowiła jednak wykorzystać 80. rocznicę śmierci artysty do prezentacji kolekcji dzieł malarza znajdujących się w zbiorach warszawskiego muzeum.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kalendarz Majów spieszy o pół wieku

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2010 09:00
Czy apokalipsa czeka nas kilkadziesiąt lat później?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gwiazdy na gwiazdkę

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2010 16:04
Unikatowy pokaz sztuki XX wieku i jednocześnie okazja do dyskusji nad statusem współczesnych arcydzieł. Zapraszamy na wystawę do Muzeum Narodowego w Warszawie
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gwiazdy na gwiazdkę

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2010 16:04
Unikatowy pokaz sztuki XX wieku i jednocześnie okazja do dyskusji nad statusem współczesnych arcydzieł. Zapraszamy na wystawę do Muzeum Narodowego w Warszawie
rozwiń zwiń
Czytaj także

Obraz "Pomarańczarka" Gierymskiego w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2011 21:15
Obraz Aleksandra Gierymskiego, który w czasie II wojny światowej, został zrabowany z warszawskiego Muzeum Narodowego, wrócił do Polski - dowiedziało się nieoficjalnie Polskie Radio.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skradziona "Murzynka" odnaleziona w Berlinie

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2011 06:20
W jednym z domów aukcyjnych w Berlinie wystawiono na sprzedaż obraz "Murzynka" Anny Bilińskiej-Bohdanowiczowej, skradziony podczas drugiej wojny światowej z Muzeum Narodowego w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odzyskane obrazy Juliana Fałata

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2011 08:51
"Naganka na polowaniu w Nieświeżu" i "Przed polowaniem w Rytwianach" po raz pierwszy po powrocie do kraju zostaną pokazane publicznie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzeum Narodowe jak nowe

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2012 13:56
Po rocznej przerwie Muzeum Narodowe dziś uroczyście inauguruje działalność, ale w nowej formie. W odnowionych wnętrzach będzie można zobaczyć nowy układ ekspozycji.
rozwiń zwiń