Historia

Andrzej Waligórski. Rycerz radiowego kabaretu

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2023 05:40
31 lat temu, 10 maja 1992 roku, zmarł we Wrocławiu Andrzej Waligórski, legenda Polskiego Radia, aktor, poeta, satyryk i dziennikarz.
Andrzej Waligórski
Andrzej WaligórskiFoto: T. Woźny, archiwum Ośrodka "Pamięć i Przyszłość"

"Rycerzy trzech: Kmicic, Wołodyjowski, Zagłoba"

Występował w popularnym słuchowisku radiowym "Rycerze", nadawanym w magazynie "60 minut na godzinę" w radiowej Trójce. W programie będącym parodią Trylogii Henryka Sienkiewicza, Andrzej Waligórski wcielił się w niezapomnianą postać Onufrego Zagłoby. Grał wraz z kolegami z Kabaretu Elita - Janem Kaczmarkiem, Jerzym Skoczylasem, Włodzimierzem Plaskotą - i Ewą Szumańską w roli Oleńki Billewiczówny.

Zasłynął jako twórca tekstów piosenek wykonywanych między innymi przez Tadeusza Chyłę ("Ballada o Cysorzu") i Olka Grotowskiego z Małgorzatą Zwierzchowską. Na radiowej antenie stworzył też postać Dreptaka. Był autorem między innymi "Bajeczek Babci Pimpusiowej", a także kierownikiem wrocławskiego radiowego magazynu rozrywkowego "Studio 202".

Teatr, kino, piosenka

Związany był też z wrocławskimi kabaretami i tworzył własne grupy. Pierwszą z nich był kabaret "Zielony gacek", kolejną "Dreptak". Inny ważny składnik jego twórczości stanowiły piosenki, do których pisał słowa. Śpiewały je między innymi: Sława Przybylska, Maria Koterbska, Tadeusz Chyła, Alina Janowska oraz Iga Cembrzyńska.

W latach sześćdziesiątych Waligórski pracował dla teatru. Teatr Polski we Wrocławiu wystawił jego parodię "Tytoniowej drogi" Erskine'a Caldwella pt. "Tabaczana ścieżka". Napisał także nowe teksty intermediów do "Księżniczki Turandot" - komedii dell'arte Carla Gozziego w reżyserii Henryka Tomaszewskiego.

Do jego dorobku należą ponadto scenariusze do filmów "Za rok, za dzień, za chwilę" oraz "Ostatni peron", a także wiersze publikowane na ostatniej stronie tygodnika "Najwyższy czas!".

Andrzej Waligórski zmarł na zawał serca 10 maja 1992 roku we Wrocławiu. Po śmierci artysty jego imię otrzymała jedna z ulic tego miasta. Jest także patronem wrocławskiego gimnazjum nr 16.

IAR

Czytaj także

Humorysta przed mikrofonem. Jacek Janczarski, pan Sułek i inni

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2024 05:55
2 lutego mija 24. rocznica przedwczesnej śmierci Jacka Janczarskiego, pisarza, dramaturga i scenarzysty, twórcy legendarnych seriali, filmów i słuchowisk, takich jak "Kocham pana, panie Sułku" i "Rodzina Poszepszyńskich". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Adam Kreczmar - poeta, satyryk, radiowiec

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2023 05:40
26 sierpnia 1982 roku w Warszawie zmarł Adam Kreczmar. Był nie tylko autorem licznych satyrycznych słuchowisk emitowanych przez Polskie Radio w ramach audycji "Ilustrowany Tygodnik Rozrywkowy", lecz także twórcą wielu piosenek wykonywanych przez takie sławy polskiej sceny muzycznej, jak Maryla Rodowicz czy Jerzy Połomski. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Kaczmarek. "Z pamiętnika młodej lekarki" to było jego dzieło

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2022 05:40
- To jest zasługa Tadeusza Drozdy, że on tego introwertyka zmusił do działania na estradzie, bo Janek był skromnym człowiekiem i z trudem przychodziły mu występy na scenie - mówił Stanisław Szelc, wspominając popularnego satyryka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jerzy Skoczylas: Andrzej Waligórski doskonale czuł nadchodzące w radiu zmiany

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2022 17:00
- Wyczuł ten moment, kiedy radio z lektorskiego, aktorskiego stawało się radiem autorskim. To były wtedy głównie początki Programu 3. Później mówiło się o tym okresie, że radio zaczęło mówić ludzkim głosem, pozbyło się tej nakładki sztuczności w pewnym sensie. Andrzej Waligórski wiedział, że trzeba ściągnąć ludzi, którzy ten wózek pociągną dalej - mówił w Dwójce Jerzy Skoczylas z kabaretu "Elita".
rozwiń zwiń