Historia

102. rocznica urodzin Stanisława Lema. Posłuchaj głosu pisarza i zobacz serwis specjalny

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2023 05:59
Udaj się w niezwykłą międzyplanetarną podróż przez życie, twórczość, pomysły i koncepcje jednego z najpopularniejszych polskich pisarzy i najwybitniejszych umysłów XX wieku – poznaj przygotowany przez Polskie Radio multimedialny i interaktywny serwis internetowy. Poznaj Galaktykę Lema na Galaktykalema.pl
1957. Stanisław Lem słucha radia.
1957. Stanisław Lem słucha radia. Foto: PAP/CAF /gj/

Polskie Radio jako pierwsze wysłało Lema w kosmos, a właściwie jego cząstkę w postaci głosu pisarza. Nagranie wyemitowane w 1961 roku przebiło w postaci fali radiowej atmosferę i od tego czasu mknie przez galaktykę z prędkością światła. Dlatego przewodnikiem po niezwykłej przygodzie, jaką jest poznawanie treści serwisu, będzie głos samego Lema utrwalony w unikatowych, nieudostępnianych od czasu emisji antenowej, nagraniach.

Kliknij w obrazek i przenieś się do galaktyki Lema:

src=" //static.prsa.pl/18c6af74-3478-4b75-bc41-37b63c3bea80.file"

Dzięki narracyjnemu serwisowi internetowemu Polskiego Radia użytkownik m.in. pozna najważniejsze dzieła Stanisława Lema, zagłębi się w świat biografii pisarza i odkryje tajniki jego warsztatu. Nowoczesna szata graficzna i obiekty 3D sprawią, że podróż po wirtualnym układzie planetarnym będzie niezapomnianym doświadczeniem!

***

***

Integralną częścią witryny Galaktykalema.pl jest specjalna gra przeglądarkowa osnuta na motywach "Bajek robotów" Stanisława Lema. Rozgrywka, która wymaga od gracza zręczności i wiedzy na temat życia i twórczości Stanisława Lema, może być znakomitym doświadczeniem międzypokoleniowym i zachętą do sięgnięcia po twórczość pisarza.

Z myślą o zagranicznych wielbicielach twórczości Stanisława Lema serwis został przygotowany również w angielskiej wersji językowej pod adresem Lemgalaxy.com.

Redakcja

Czytaj także

Stanisław Lem. Pisarz, naukowiec, filozof

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2023 06:00
– Był to typ i człowieka i pisarza, u którego intelekt przeważał – charakteryzował Lema publicysta i tłumacz, Lech Jęczmyk na antenie Polskiego Radia. – Nic dziwnego, że literatura popularnonaukowa szczególnie mu odpowiadała.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przekładaniec z Lema i Wajdy. "Zarówno robota Pana, jak dzieło aktorów wydały mi się bardzo dobre"

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2024 05:45
17 marca 1968 roku odbyła się premiera telewizyjnego filmu Andrzeja Wajdy "Przekładaniec", na podstawie opowiadania Stanisława Lema.
rozwiń zwiń
Czytaj także

(Nie) wszystkie dziwactwa Stanisława Lema. 18. rocznica śmierci króla polskiej fantastyki

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2024 06:00
Geniusze nierzadko bywają ekscentrykami. Autor "Solaris" nie był wyjątkiem. Uzależnienie od słodyczy, niecodzienne godziny pracy i uwielbienie dla wszelkiego rodzaju mechanicznych zabawek dopełniają wizerunku jednego z najwybitniejszych umysłów XX wieku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Lem to nie jest jeden człowiek". Jak Philip K. Dick doniósł na Lema do FBI

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2024 13:20
W 1974 roku Stanisław Lem mimowolnie i nieświadomie stał się bohaterem szpiegowskiej awantury rozpętanej przez pisarza Philipa K. Dicka. U jej źródeł leżały nie tylko zaburzenia psychiczne i narkotyki, lecz także pragnienie pieniędzy i sławy, a wreszcie - absurdy PRL.
rozwiń zwiń