Historia

Złota biżuteria i lusterko z brązu odnaleziono w kurhanie sprzed ponad 2 tysięcy lat

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2022 05:40
Polsko-rosyjski zespół archeologów podczas wykopalisk prowadzonych na Syberii, w miejscu zwanym "syberyjską Doliną Królów", odkrył grób kobiety sprzed około dwóch i pół tysiąca lat. Znajdowało się w nim wiele cennych artefaktów, w tym między innymi złoty pektorał i lusterko z brązu. 
Syberyjska Dolina Królów - zdjęcie ilustracyjne
"Syberyjska Dolina Królów" - zdjęcie ilustracyjne Foto: Skorobogatko/Shutterstock

Niezwykłe znalezisko 

Stanowisko archeologiczne Chinge-Tey położone jest w dolinie Turano-Ujukskiej w północnej Tuwie - autonomicznej republice Federacji Rosyjskiej. Nazywa się je "syberyjską Doliną Królów" ze względu na znajdujące się tam liczne, olbrzymie, bogato wyposażone groby kurhanowe, często określane jako książęce. 

To właśnie tam polscy archeolodzy z krakowskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego natknęli się na dwa interesujące groby. Pierwszy z nich znajdował się w centralnej części niemal zupełnie zniwelowanego kurhanu o średnicy około 25 metrów. Wykrycie kurhanu było możliwe dopiero dzięki lotniczemu skanowaniu laserowemu, ponieważ kopiec był prawie niewidoczny gołym okiem. W drewnianej komorze grobowej (zbudowanej na zrąb z solidnych desek i przykrytej trzema warstwami belek) spoczywały dwie osoby - kobieta w wieku około 50 lat i kilkuletnie dziecko. Przy zmarłej badacze odnaleźli m.in. liczne złote ozdoby, żelazny nóż, lustro wykonane z brązu oraz bardzo dobrze zachowany grzebień drewniany, zdobiony rytym ornamentem (dwa ostatnie przedmioty znajdowały się w skórzanej sakiewce).

- Szczególnie interesującym zabytkiem był złoty pektorał, czyli ozdoba zawieszana pod szyją w kształcie sierpowatym lub księżycowatym - zwrócił uwagę w rozmowie z Polską Agencją Prasową szef polskiej ekspedycji dr Łukasz Oleszczak z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Podkreślił również, że tego typu przedmioty, znane z kurhanów położonych w południowej Syberii, dotychczas znajdowano niemal wyłącznie w grobach męskich. 

- Uważano je za symbol przynależności do jakiejś grupy społecznej, kasty, być może wojowników. W każdym razie mężczyzn. Umieszczenie go w grobie kobiety jest bardzo ciekawym odstępstwem od tego zwyczaju. Z pewnością poświadcza to wyjątkową rolę zmarłej w społeczności mieszkańców "Doliny Królów" - stwierdził archeolog.

Dr Łukasz Oleszczak zwrócił również uwagę na to, że zmarła została pochowana w grobowcu zlokalizowanym w bezpośrednim sąsiedztwie wielkiego kurhanu, który - jak uważają badacze - należał do księcia nomadów. - Wygląda na to, że podobnie jak inni zmarli pochowani w tym kurhanie należała zatem do książęcej świty - powiedział w rozmowie z PAP. 

Zaginiony skarb 

Drugi miejsce pochówku archeolodzy odnaleźli poza rowem otaczającym kurhan. Znajdował się w nim szkielet kilkunastoletniego dziecka, umieszczony w niewielkiej jamie z obstawą kamienną. Grób pozbawiony był jakiegokolwiek wyposażenia. - Pochówki dzieci na obwodzie kurhanów lub tuż poza otaczającym grobowiec rowem są stałym elementem obrządku pogrzebowego tej wczesnoscytyjskiej kultury - wyjaśnił dr Łukasz Oleszczak.

Podczas prac archeologicznych badacze natknęli się również na dowody świadczące o tym, że kiedyś na w tym miejscu zdeponowany był skarb pełen wykonanych z brązu przedmiotów - naukowcy odnaleźli bowiem kilkadziesiąt części rzędu końskiego, czekan z brązu, a także ozdoby w kształcie kozła. Według dr Łukasza Oleszczaka skarb prawdopodobnie został odnaleziony i rozproszony w XX wieku, gdy w pobliżu cmentarzyska funkcjonował sowiecki kołchoz. 

Zdaniem badaczy pochówki pochodzą z VI wieku przed naszą erą, kiedy na tych terenach mieszkały ludy pochodzenia scytyjskiego - według specjalistów była to kultura ałdy-bielska. W okresie wczesnoscytyjskim dolina Turano-Ujukska była jednym z najważniejszych centrów rytualnych całego świata scytyjsko-syberyjskiego. To właśnie stąd, z gór południowej Syberii, wywodzi się lud, który wówczas zdominował stepy Wschodniej Europy. Scytowie byli znani ze swojego zamiłowania do wojaczki. Ich dokonania opisał m.in. słynny grecki historyk Herodot. 

PAP/szz/jb

Czytaj także

Sudan: Polscy archeolodzy odkryli prawdopodobnie największy kościół średniowiecznej Nubii

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2021 05:00
Odkrycia dokonali badacze z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Świątynia mogła być siedzibą arcybiskupa, który zarządzał metropolią, która rozciągała się przez 1000 km wzdłuż Nilu. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Austria. Prehistoryczni górnicy pili piwo i jedli sery pleśniowe

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2021 05:40
W kopalniach soli znajdujących się na terenie dzisiejszej Austrii w regionie Hallstatt-Dachstein/Salzkammergut znaleziono ludzkie odchody sprzed blisko trzech tysięcy lat. Podczas ich analizy naukowcy odkryli, że zawierają one dwa gatunki grzybów, których używa się do produkcji piwa oraz sera pleśniowego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najstarsza biżuteria ozdobna w Eurazji odkryta w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2021 05:55
W 2010 roku w Jaskini Stajnia w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej archeolodzy odnaleźli wisiorek wykonany z kości słoniowej, ozdobiony motywem ułożonych w linie kropek. Najnowsze badania wskazują na to, że artefakt powstał 41 500 lat temu, co czyni go najstarszym znanym w Eurazji przykładem tego typu biżuterii. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Egipt. Odkryto dwie mumie ze złotymi językami

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2021 05:40
Podczas prac archeologicznych prowadzonych w miejscowości Al-Bahnasa (Górny Egipt) badacze odnaleźli szczątki mężczyzny i kobiety pochodzące sprzed 2500 lat. Ku zdziwieniu naukowców okazało się, że obie mumie mają złote języki.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Oman. Polscy archeolodzy odnaleźli grę planszową sprzed 4 tys. lat

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2022 05:50
Kamienną plansza do gry ma zaznaczone pola i zagłębienia. Tego typu znaleziska są rzadkie. Kilka znanych jest z Doliny Indusu i z Mezopotamii - zauważają autorzy odkrycia, badacze z Uniwersytetu Warszawskiego. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najstarsze szczątki Homo sapiens w Afryce są starsze niż dotąd sądzono

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2022 05:50
Zgodnie z ostatnio przeprowadzonym datowaniem najstarsze szczątki człowieka współczesnego liczą ponad 230 tys. lat. Zostały znalezione w Etiopii w latach 60. XX w. Dotąd uważano je za dużo młodsze.
rozwiń zwiń