Historia

Piotr Fronczewski. "Nie ma w sobie nic z gwiazdy"

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2024 05:40
- Jest to jeden z tych aktorów, którego wszyscy koledzy lubią. To się rzadko zdarza. Nie znam człowieka, który by nie lubił Piotra Fronczewskiego - tak o artyście mówił na antenie Polskiego Radia Jan Englert, jeden z najwybitniejszych aktorów swojego pokolenia. 
Piotr Fronczewski w 2016 roku
Piotr Fronczewski w 2016 rokuFoto: Agencja Forum

78 lat temu, 8 czerwca 1946 roku w Łodzi urodził się Piotr Fronczewski - Pan Kleks, Szpicbródka, Stańczyk i King Bruce Lee w jednym. Aktor słynie ze swojego profesjonalizmu, pracowitości i nadzwyczajnej skromności.


Posłuchaj
21:34 Fronczewski 1992 Retmaniak.mp3 Rozmowa z Piotrem Fronczewskim przeprowadzona przez Annę Retmaniak w audycji "Portret słowem malowany" (PR, 19.09.1992)

 

Teatr to azyl

Piotr Fronczewski na scenie zadebiutował jeszcze jako dziecko. W latach 50. występował w Teatrze Telewizji, a po raz pierwszy na wielkim ekranie pojawił w 1958 roku w filmie Stanisława Różewicza "Wolne miasto". Jako 14-latek rozpoczął swoją przygodę z radiem od udziału w nagraniach słuchowiska "W Jezioranach".

Choć miał już pewne doświadczenie, o mały włos wcale nie zostałby słynnym artystą. Przeciwnikiem kariery aktorskiej młodego Piotra był jego ojciec, który jako pracownik teatru miał styczność ze środowiskiem artystycznym. Co więcej, przyszły wybitny aktor uciekł z egzaminu wstępnego do szkoły teatralnej. Na szczęście wrócił i dostał się na studia.

Od ukończenia Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie w 1968 roku związany był z kilkoma stołecznymi teatrami. Początkowo występował w Teatrze Narodowym, następnie Współczesnym, w latach 1973-83 Dramatycznym. Później był jeszcze Teatr Studio, a od 1991 roku regularnie grał w Ateneum. W ostatnich latach widzowie mogli go również oglądać w Teatrze 6. Piętro.

- Teatr jest schronieniem, jest azylem, jest domem dla aktora. Jest miejscem, które go nobilituje, które mu daje rzeczywiste, prawdziwe szlify, które stanowi o jego jakości i wartości – stwierdził Piotr Fronczewski na antenie Polskiego Radia w rozmowie z Anną Retmaniak w 1992 roku.

Poważne role w teatrze, Fronczewski łączył z występami na scenie kabaretowej. W latach 70. wstąpił do Kabaretu pod Egidą, a następnie do Kabaretu Olgi Lipińskiej. Satyra na PRL-owską rzeczywistość nie przypadła do gustu ówczesnej władzy. Aktor był inwigilowany przez Służbę Bezpieczeństwa i namawiany do podjęcia współpracy, jednak stanowczo odmówił.

Szpicbródka, Konsul, Pan Kleks

Mimo przywiązania do teatru, to jednak role filmowe przyniosły Piotrowi Fronczewskiemu największą sławę. "Ziemia obiecana" (1974), "Trędowata" (1976) czy "Znachor" (1981) to pozycje chętnie oglądane do dnia dzisiejszego. Dodać do tego należy tytułowe role w filmach takich, jak "Hallo Szpicbródka" i "Konsul". Oczywiście nie można zapomnieć o bajkowej postaci Pana Kleksa, w którą Fronczewski wcielał się trzykrotnie.

Aktor wielokrotnie użyczał swojego charakterystycznego głosu w produkcjach dubbingowych. Do najbardziej popularnych anonimowanych postaci, za którymi stał, należą Diego we wszystkich częściach "Epoki Lodowcowej" i głowa rodziny w obu epizodach "Iniemamocnych". Miłośnicy gier komputerowych z pewnością pamiętają go jako narratora we "Wrotach Baldura".

Fronczewski często występował także w serialach telewizyjnych. Starsi widzowie na pewno kojarzą granego przez niego Stańczyka w produkcji "Królowa Bona". Pojawił się także w kultowych: "Lalce", "Domu" czy "Polskich drogach", jednak chyba najbardziej znany pozostanie jako Jacek z "Rodziny zastępczej". W ostatnim czasie artystę można było oglądać w popularnym serialu "Rojst". 

Oczywiście nie sposób wymienić tu wszystkich ról filmowych i serialowych aktora. Fronczewski zagrał bowiem w ponad 100 produkcjach.


Posłuchaj
09:05 Fronczewski 1978 cz1.mp3 Pierwsza część rozmowy z Piotrem Fronczewskim w audycji Jerzego Bienieckiego "Gwiazdy Estrady" (PR, 20.05.1978)

02:40 Fronczewski 1978 cz2.mp3 Druga część rozmowy z Piotrem Fronczewskim w audycji Jerzego Bienieckiego "Gwiazdy Estrady" (PR, 20.05.1978)

  

Warto jeszcze wspomnieć o radiu. Począwszy od wspomnianego już słuchowiska "W Jezioranach", Fronczewski wziął udział w wielu produkcjach w Polskim Radiu, takich jak "Rodzina Poszepszyńskich" czy "Przygody Wuja Alberta", gdzie wcielił się w tytułową rolę. Fronczewski bardzo sobie cenił pracę w tym miejscu.

- Radio jest najspokojniejszym i najmilszym miejscem pracy w naszych poczynaniach telewizyjnych, filmowych, teatralnych. […] Jest tu szansa na koncentrację, na oddech, na skupienie, na pracowanie bez pośpiechu, bez gwałtu, bez krzyku – stwierdził Fronczewski w rozmowie z Jerzym Bienieckim podczas audycji "Gwiazdy estrady" wyemitowanej w 1978 roku.

King Bruce Lee Karate Mistrz

Wszechstronnie uzdolniony aktor zajmował się także muzyką. W kabarecie wyśpiewał dziesiątki utworów satyrycznych, jednak prawdziwą furorę zrobiła wykreowana w latach 80. postać Franka Kimono. Utwór "King Bruce Lee Karate Mistrz" jest wciąż chętnie słuchanym przebojem. W 2008 roku Franek Kimono wystąpił gościnnie w bardzo popularnym utworze "W aucie" raperów Sokół & Pono.

Czytaj także:

Franek Kimono powraca!

Choć Fronczewski ma na swoim koncie kilka płyt i singli, nie przepada za śpiewaniem.


Posłuchaj
10:48 Fronczewski 2001 Urlich.mp3 Piotr Fronczewski opowiada o swojej karierze muzycznej w rozmowie z Jakubem Urlichem w "Sygnałach dnia" (PR, 08.12.2001)

 

17:15 Fronczewski 2013 Retmaniak.mp3 Rozmowa z Piotrem Fronczewskim przeprowadzona przez Annę Retmaniak w audycji "Spotkanie z mistrzem" (PR, 10.03.2013)

 

- Gdybym umiał naprawdę, to może bym lubił, a tak ja bym tego nie nazywał śpiewaniem. To są jakieś instalacje słowno-muzyczne – opowiadał w 2001 roku w rozmowie z Jakubem Urlichem na antenie Polskiego Radia.

Znana jest również jego wyjątkowa interpretacja utworu "To ostatnia niedziela" Mieczysława Fogga. 

Mieczysław Fogg serwis specjalny Polskiego Radia 1200.jpg
Mieczysław Fogg – zobacz serwis specjalny Polskiego Radia

Skromny, zwykły człowiek

Najbliżsi współpracownicy aktora wielokrotnie podkreślali, że aktor jest zwyczajnym człowiekiem, który nie ma w sobie nic z gwiazdy. Jest zawodowcem, ale równocześnie osobą nieśmiałą i bardzo zamkniętą w sobie. Nie lubi udzielać wywiadów, ponieważ uważa, że nie ma nic ciekawego do powiedzenia na swój temat. Kocha motocykle, a jazdę na nich traktuje jak terapię.

- Jest to jeden z tych aktorów, którego wszyscy koledzy lubią. To się rzadko zdarza. Nie znam człowieka, który by nie lubił Piotra Fronczewskiego - tak o artyście mówił na antenie Polskiego Radia Jan Englert.

- Talent to cząstka Pana Boga, która jest nam dana na przechowanie – stwierdził aktor w rozmowie z Anną Retmaniak w audycji z cyklu "Rozmowa z mistrzami" z 2013 roku. – To jest coś co się ma. To można rozwinąć, ale tego nie można zyskać. 

W archiwum Polskiego Radia zachowało się wiele audycji, w których udział wziął Piotr Fronczewski. Prezentujemy kilka z nich i zachęcamy do wysłuchania rozmów z wybitnym aktorem.

th

Czytaj także

Tadeusz Janczar: pierwszy w moim życiu był teatr

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2024 05:40
- Muszę wykonywać swój zawód do tego momentu, kiedy będę ludziom potrzeby. Norwid mądrze powiedział "z rzeczy świata tego ostaną tylko te dwie, dwie tylko - poezja i dobroć... i więcej nic" - mówił Tadeusz Janczar w archiwalnym wywiadzie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jerzy Nowak – wybitny aktor charakterystyczny

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2024 05:40
11 lat temu, 26 marca 2013 roku, zmarł Jerzy Nowak. W świadomości widzów zapisał się wybitnymi kreacjami epizodycznymi, choć talentem z pewnością nie ustępował kolegom obsadzanym w rolach tytułowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ziemia obiecana". Najlepszy polski film

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2024 05:40
21 lutego 1975 roku odbyła się premiera filmu "Ziemia obiecana" w reżyserii Andrzeja Wajdy. Najbardziej dynamicznego i nowoczesnego dzieła nie tylko w tamtych czasach, ale do dziś niemającego sobie równych w polskim kinie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rozszerzona wersja dziecięcego klasyka. Powstaje Kleks Academy

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2022 14:03
Na początku była książka uwielbiana przez pokolenia, potem film z kultową rolą Piotra Fronczewskiego, a teraz powstanie uniwersum na miarę podziwianych na całym świecie superbohaterów. Trwają prace nad Kleks Academy. Jak będzie wyglądać i na czym polegać? 
rozwiń zwiń