Historia

Apple Lisa - przełomowy komputer, ale nie pierwszy i strasznie drogi

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2023 05:30
40 lat temu, 19 stycznia 1983 roku, miała miejsce premiera przełomowego w historii komputerów osobistych projektu występującego pod ogólną nazwą Apple LISA.
Steve Jobs (z lewej) i John Sculley stoją z komputerami Apple Lisa II. Kalifornia, USA, 24 stycznia 1984 r.
Steve Jobs (z lewej) i John Sculley stoją z komputerami Apple Lisa II. Kalifornia, USA, 24 stycznia 1984 r.Foto: Forum

Wizjoner Steve Jobs

Nazwę trzeba zapisywać kapitalikami jak akronim, a przynajmniej tak utrzymuje firma Apple Computer (dawna nazwa). Inaczej utrzymuje jeden z pomysłodawców tergo komputera Steve Jobs. Według niego nazwa Lisa pochodzi od imienia jego pierwszej córki, a według firmy, w zarządzie której miał jedno z trzech najważniejszych miejsc, był to akronim "Local Integrated Software Architecture" (Lokalna zintegrowana architektura oprogramowania). Niezależnie od twierdzeń firmy, imię córki, która przyszła na świat w chwili kiedy został zapoczątkowany projekt LISA, głównie przez Jobsa, ma dal niego wymiar prawdziwie osobisty.

Nie był to pierwszy komputer, w jakimś sensie osobisty. Na rynku zdążyły pojawić się maszyny takich firm jak IBM, Xerox czy HP, z którego część inżynierów została konkurencyjnie zatrudniona właśnie do projektu LISA. Od 1978 roku, kiedy zapoczątkowano prace, do 1983 roku, kiedy zaprezentowano ten przełomowy produkt minęło pięć lat walki Jobsa z tymi inżynierami. Dość powiedzieć, że wizjonerski Steve potrafił co noc dzwonić o drugiej lub trzeciej nad ranem i przez godzinę lub dwie tłumaczyć nowe pomysły, które chciał wprowadzać "na już". Dla programistów i konstruktorów było tego za dużo i firma zdecydowała się odsunąć Jobsa od projektu. Nadal pozostał w zarządzie Apple Inc. - ale przyłączył się do nieco innego projektu pod nazwą Macintosh. Co ciekawe, konkurujące ze sobą zespoły po cichu wymieniały się rozwiązaniami i pomysłami, co pozytywnie wpłynęło na późniejsze sukcesy firmy i podobieństwo produktów.

Nowa era komputerów osobistych

David T. Craig, w swoim opracowaniu "Dziedzictwo komputera osobistego Apple Lisa", podaje co następuje: "Po powtarzających się opóźnieniach i dwóch latach po początkowej żądanej przez Apple dacie wprowadzenia (styczeń 1981), Apple zaprezentował Lisę pod koniec 1982 roku wybranym osobom z zewnątrz. 19 stycznia 1983 r. firma Apple oficjalnie ogłosiła, że Lisa jest działającym systemem, który miał być dostarczony w maju 1983 r. Firma Apple miała wówczas nadzieję na rozpoczęcie nowej ery w komputerach osobistych i ustanowienie standardu technologii oprogramowania z lat 80.".

Jak widać, premiera nie była wystawnym przedsięwzięciem, lecz oficjalnym oświadczeniem firmy Apple, którego podstawą była wcześniejsza prezentacja komputera przedstawicielom trzech najbardziej wpływowych magazynów. Firma dodała również, że pierwszą partię komputerów jest w stanie dostarczyć dopiero na przełomie kwietni i maja 1983 roku. Co zresztą miało miejsce.

Co ciekawe, prezentacji dokonywał sam Jobs ze swoimi pracownikami, o czym pisze Michael J. Posner w "The Apple LISA Handbook", swoistym podręczniku historii tego komputera. Czytamy tam: "Steve Jobs lubił zatrzymywać się w hotelu Carlyle, kiedy przyjeżdżał do Nowego Jorku. (...) Było to szczególnie miłe miejsce dla dziennikarzy, być może trochę na uboczu, ale na tyle niezwykłe, że zwrócili na nie uwagę. Poza tym nikt nie miałby nic przeciwko temu, żeby pojechać dwadzieścia czy trzydzieści przecznic na przedmieścia, żeby prywatnie obejrzeć Lisę, ekscytujący nowy komputer biznesowy Apple. Oficjalne odsłonięcie miało nastąpić dopiero na dorocznym spotkaniu w 1983 roku, 19 stycznia, do którego pozostały jeszcze dwa tygodnie; a jednak Jobs i jego świta, trzej wiceprezydenci, kobieta zajmująca się nagłośnieniem publicznym i kilku techników, przylecieli z Kalifornii, aby osobiście zademonstrować to kilku wybranym członkom prasy. Byli to Andrew Pollack z New York Timesa. Richard Shaffer z The Wall Street Journal oraz przedstawiciele Forbesa, Fortune, Business Week, Time i Newsweek, jak również grup wpływowych biuletynów poświęconych branży komputerów osobistych dla społeczności inwestorów z Wall Street. A kiedy ci faworyzowani 
reporterzy przybywali - pojedynczo, w odstępach od jednej do dwóch godzin - zostali wprowadzeni do apartamentu w wieży wysoko nad miastem, odosobnionego gniazda pełnego ciętych kwiatów i truskawek, gdzie znaleźli niewiarygodnie prężnie wyglądającego Steve'a Jobs, a przed oknem wychodzącym na Central Park jego najnowsza maszyna, ta, która zrewolucjonizuje amerykańskie biuro".

Technologiczna rewolucja

Tak właśnie wyglądała ta premiera rewolucyjnego komputera, który do obecnego komputera osobistego był totalnie niepodobny. Dość powiedzieć, że użyta do niego mysz była równie rewolucyjna i miała tylko jeden przycisk na jedno lub dwa kliknięcia, co dla niewprawnych wtedy użytkowników było o wiele prostsze i bardziej intuicyjne. Można też było przytrzymać klawisz myszy, co również skutkowało reakcją. Stąd trzy-funkcyjna mysz i dwa sloty na dyskietki, umieszczone obok monitora stały się znakiem firmowym tego komputera.

Oczywiście znajdziecie państwo mnóstwo materiałów w Internecie dotyczących specyfikacji tej jednostki... nawet na tamte czasy nie były one powalające, a wielu twierdziło, że komputer ten jest zdecydowanie za wolny, co było związane z jego interfejsem użytkownika. System po prostu nie nadążał z odświeżaniem obrazu. Jednak białe tło ekranu, w odróżnieniu do ciemnego bądź szarego innych jednostek, czyniło z niego pewne nowość.

Posner dodaje jeszcze: "W pewnym sensie komputer Lisa był prototypem Maca i początkiem tego marzenia. Mac był wizją Jobsa, który postrzegał go jako komputer dla ludu, podobnie jak Volkswagen z lat 50. i 60., postrzegany jako środek transportu dla mas. Lisa była także nadzieją Apple na zaspokojenie dużej części potrzeb komputerowych świata biznesu. Lisa był potężnym komputerem o wartości 10 000 dolarów, pozytywnie ocenionym w prasie komputerowej. Pierwsze komputery zostały wysłane w kwietniu 1983 roku – z wielkimi oczekiwaniami. Lisa była bardzo podobna do Macintosha — ze wspaniałą grafiką i znajomą, łatwą w użyciu myszką".

My, wspominając te pierwsze historyczne kroki w świecie komputerów osobistych, musimy też zwrócić uwagę na pewną rozbieżność... coś, co ma być powszechne nie może kosztować 10 tysięcy dolarów, bo na t mogły sobie pozwolić jedynie średnie i większe firmy biurowe, a i tam kupowano zaledwie 2 - 3 komputery LISA. Wielu twierdzi, że to cena zabiła ten projekt, prawda jednak jest znacznie prostsza. To szybkość rozwoju i mnogość konkurencyjnych rozwiązań, nawet tych łonie firmy Apple, spowodowały, że rynek wymusił jednostki szybsze i znacząco tańsze, a przez to zwiększył ich popyt. Stąd LISA, choć rewolucyjna w niektórych rozwiązaniach, spoczęła w liczbie kilku tysięcy sztuk na strzeżonym wysypisku śmieci w Logan, w stanie Utah. Te jednostki, które pozostały na rynku z każdym rokiem stawały się coraz bardziej kolekcjonerskie, a ich ceny sięgały ponad 50 czy 60 tysięcy dolarów.

PP

Czytaj także

Dom Jobsa zabytkiem. Tam powstały pierwsze Apple

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2013 20:07
Komisja historyczna Doliny Krzemowej za zabytek uznała kalifornijski dom Steve'a Jobsa, gdzie powstawały pierwsze egzemplarze słynnych komputerów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jacek Karpiński. Zmarnowany potencjał polskiego Gatesa

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2024 05:43
Komputer, który skonstruował, wyprzedzał o dwa lata konkurencyjne maszyny z USA. Polska miała szansę stać się informatyczną potęgą. Jak doszło do tego, że ta szansa nie została wykorzystana?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Steve Jobs – spełniony american dream

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2020 05:40
- Pionier w dziedzinie elektroniki. Tomas Edison naszych czasów, który swoimi pomysłami wybiegał daleko poza początek XXI wieku. Zrewolucjonizował nie tylko technologię, ale sam kontakt człowieka z komputerem – mówił na antenie Polskiego Radia Piotr Chęciński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mikroprocesor - zwycięzców było kilku

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2020 05:30
Dokładnie 49 lat temu, 15 listopada 1971 roku, firma Intel zaprezentowała swój model pod nazwą "Intel 4004", pierwszy mikroprocesor świata. Do wyścigu konstrukcyjnego wystartowały trzy firmy, a oprócz wspomnianej o prym pierwszeństwa walczyły jeszcze Garrett AiResearch’s ze swoim "Central Air Data Computer" oraz Texas Instruments z "TMS 1000". W tym miejscu zaczyna się to, co nieodgadnione w tej historii. Albowiem wszystkie wyścigi tego typu potrafią mieć kilku zwycięzców.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Windows 1.0 - nasze pierwsze okno na świat zakodowane w komputerze

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2020 05:35
Dzisiaj mija 35 lat od dnia, w którym słynny gigant oprogramowania wyruszył "na wojnę" z innymi producentami systemów komputerowych. Dokładnie 20 listopada 1985 roku został zaprezentowany system Windows 1.0.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czyżby PlayStation była dziełem przypadku?

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2020 05:35
Ten dzień jest świętem dla setek milionów graczy na świecie - 26 lat temu, 3 grudnia 1994 roku, została po raz pierwszy zaprezentowana konsola do gier wideo PlayStation. Premiera odbyła się w Japonii, bo tam właśnie została zaprojektowana przez Kena Kutaragiego i wyprodukowana przez znaną firmę Sony Computer Entertainment. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pierwszy HDD początkiem współczesnej cyfryzacji

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2021 05:30
65 lat temu, we wtorek 4 września 1956 roku, amerykańskie przedsiębiorstwo IBM (International Business Machines Corporation) ogłosiło powstanie pierwszego w świecie dysku twardego o nazwie RAMAC 350. Od tej chwili śmiało możemy mówić, że dał on początek tworzeniu komputerów osobistych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Leon Łukaszewicz - wybitny twórca pierwszych polskich komputerów i języków programowania

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2021 05:40
98 lat temu, 20 listopada 1923 roku, urodził się w Warszawie jeden z najwybitniejszych polskich umysłów matematycznych XX wieku, Leon Łukaszewicz, ojciec polskich maszyn liczących - pierwszych polskich komputerów ARR i później XYZ.
rozwiń zwiń
Czytaj także

UNIVAC I - oficjalnie pierwszy komputer na świecie

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2022 05:35
71 lat temu, 31 marca 1951 roku, po wielu perturbacjach uruchomiono w USA pierwszy elektroniczny komputer ogólnego przeznaczenia, czyli nie była to maszyna licząca zaprojektowana pod jeden rodzaj analizy danych, a dużej wielkości urządzenie, które mogło przeprowadzać wielobranżowe analizy i obliczenia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Leon Łukaszewicz – pionier polskiej informatyki

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2022 05:40
99 lat temu, 20 listopada 1923 roku, urodził się w Warszawie Leon Łukaszewicz, który zasłynął jako konstruktor komputera XYZ i twórca języka programowania EOL. Można śmiało nazwać go ojcem polskich maszyn liczących - pierwszych w naszym kraju komputerów ARR i później XYZ.
rozwiń zwiń