Historia

Druskieniki - jedno z najlepszych uzdrowisk balneologicznych w Europie

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2023 05:35
229 lat temu, 20 czerwca 1794 roku, król Stanisław August Poniatowski na mocy dekretu ogłosił położone na ziemiach litewskich Druskieniki miejscowością leczniczą.
Druskieniki, fot. Leon Baranowski, ok. 1915 r.
Druskieniki, fot. Leon Baranowski, ok. 1915 r. Foto: Polona

Druskieniki obecnie znajdują się w Litwie, nieopodal granic z Polską i Białorusią. Są powszechnie znanym i popularnym kurortem. Nazwa, po polsku pisana przez jedno "n", w języku litewskim oznacza człowieka zajmującego się warzeniem soli – i z tych solanek właśnie to uzdrowisko słynie.

"Balneum", czyli "łaźnia"

Dzięki solankowym źródłom mineralnym i licznym pokładom borowiny chorzy mogą leczyć się tu w dziewięciu sanatoriach, a także w wysoko wyspecjalizowanym centrum balneologicznym (z łac. "balneum" – "łaźnia", z gr. "lógos" – "słowo, nauka"). Warto również dodać, że Druskieniki są pięknie położne nad brzegiem Niemna, a jego urodą i zdrowotnym właściwościami zachwycał się Józef Piłsudski, który od 1924 roku przyjeżdżał tu rokrocznie dla odpoczynku i podreperowania zdrowia.

Historia miasta datuje się od wieku XIV, choć pierwsze udokumentowane wzmianki pisemne pochodzą z 1636 roku. Co ciekawe, miejscowa legenda wiąże dzieje obecnego kurortu z XVIII-wiecznym znachorem Parnasem Surutisem, który leczył właśnie wodą z pobliskich źródeł solankowych.

Lokalne przekazy okazały się być na tyle wiarygodne, że król Polski i Wielki Książę Litewski Stanisław August Poniatowski na mocy dekretu ogłosił Druskieniki mianem miejscowości leczniczej. Jednak dopiero nadanie cara Mikołaja I, z 31 grudnia 1837 roku, uczyniło z Druskienik oficjalne i uznane uzdrowisko. Dopiero wtedy bowiem zaczęto budowę licznych drewnianych zabudowań leczniczych.


Druskieniki, pawilon kąpieli leczniczych.. Pocztówka z pocz. lat 30. XX w. Fot. Polona Druskieniki, pawilon kąpieli leczniczych. Pocztówka z pocz. lat 30. XX w. Fot. Polona

Marszałek w uzdrowisku

Współczesna historia uzdrowiska w Druskienikach łączy się, jak wspomniano, z częstymi pobytami Józefa Piłsudskiego. To Marszałek właściwie rozreklamował jego piękno i zalety w okresie II Rzeczypospolitej.

Pierwszy raz przyjechał tu w 1924 roku i od tej pory bywał w Druskienikach co roku. Mieszkał skromnie - nawet bez prądu, pisma swoje pisał przy lampie naftowej. W późniejszych latach przebywał w znanym domku "Na Pogance", który dopiero w 1964 roku władze komunistyczne rozebrały.


Druskieniki, kolumnada. Pocztówka z 1935 r. Fot. Polona Druskieniki, kolumnada. Pocztówka z 1935 r. Fot. Polona

Portal informacyjny o Józefie Piłsudskim tak opisuje jego częste pobyty: "Czerwiec 1924 r., pierwszy pobyt Marszałka Piłsudskiego w Druskienikach. Do zdrojowiska przybył wraz z rodziną i zamieszkał w willi pani Bolcewiczowej przy ulicy Jasnej 8. Był to dwupiętrowy drewniany dom, bez światła elektrycznego wybudowany w połowie XIX w. Czas wolny Marszałek poświęcał na studiowanie map, czytanie książek i czasopism. 16 czerwca 1925 r. Druskieniki ponownie gościły Marszałka z rodziną. Na peronie dworca kolejowego honory zaszczytnym Gościom oddała kompania 5.pp Legionów. Pułk stacjonował w Wilnie. Po uroczystości powitalnej dorożka zawiozła kuracjuszy na ulicę Jasną 8".

***

Czytaj także:

***


Druskieniki. Ławeczka Marszałka Piłsudskiego. Pocztówka z 2. poł. lat 30. XX w. Fot. Polona Druskieniki. Ławeczka Marszałka Piłsudskiego. Pocztówka z 2. poł. lat 30. XX w. Fot. Polona

Działacz polonijny Tomasz Siemiradzki tak z kolei pisał o pobytach Marszałka: "Willa drewniana, malutki stary jakiś dworek na wzgórzu, ukryty w lesie nad Niemnem. Marszałek mieszka tu sam pod opieką oficera i kilku żołnierzy, zastawa prosta, skromna jak w obozie, żadnych trunków nie było".

W 1928 roku Józef Piłsudski został Honorowym Obywatelem Druskiennik. Miasta ze wspaniałym kurortem, a jednocześnie: z piękną, związaną z wielkimi postaciami, historią.

PP

Źródła: "Druskieniki", w: pilsudskiinfo.pl; Adam Czesław Dobroński, "W tej willi wypoczywał marszałek Piłsudski. Zobacz pocztówkę", "Kurier Poranny", 8 października 2009, poranny.pl.


Czytaj także

Ukraina barwna i europejska. Jarosław Iwaszkiewicz o swojej małej ojczyźnie [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2024 06:00
– Wieczorami siedziałem w kuchni, przy palącym się pod płytą ogniu, i słuchałem pięknych ukraińskich bajek, gadek i legend – tak pod koniec lat 50. XX w. w Polskim Radiu wspominał swoje dzieciństwo Jarosław Iwaszkiewicz. Ten znakomity polski poeta urodził się i wychował na terenach dzisiejszej Ukrainy. Fakt ten miał wpływ na całą jego twórczość.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Od Podola po Amerykę. Zygmunt Haupt próbuje ocalić świat

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2024 05:45
– Jego proza jest jak trans, modlitwa, zaklinanie. Olśniła mnie i było to jedno z najważniejszych olśnień w moim życiu – podkreślał w Polskim Radiu prof. Krzysztof Rutkowski, opowiadając o twórczości Zygmunta Haupta. 5 marca 2024 roku mija 117. rocznica urodzin tego pisarza, którego losy obejmują przestrzeń od ukraińskich wiosek po Nowy Orlean.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wielkie Ślubowanie Młodzieży Akademickiej na Jasnej Górze

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2023 05:35
Dziś mija 87 lat od ślubowania na Jasnej Górze, w którym uczestniczyło prawie 20 tysięcy studentów. Data 24 maja jest nieprzypadkowa – w 1936 roku obchodzono 280. rocznicę ślubów lwowskich.  
rozwiń zwiń