Historia

Fraile w Hiszpanii. Bogata przeszłość opustoszałej dziś wyspy

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2024 05:40
Wysepka Fraile usytuowana u południowo-wschodnich brzegów Hiszpanii pełniła w okresie obecności Rzymian na Półwyspie Iberyjskim rolę ważnego punktu w obrocie towarami na Morzu Śródziemnym – wynika z najnowszych badań archeologicznych.
Wysepka Fraile w Hiszpanii
Wysepka Fraile w HiszpaniiFoto: Shutterstock

Badania dotyczące dawnej roli wyspy Fraile były kierowane przez Alejandra Quevedo z Wydziału Archeologii na madryckim uniwersytecie Complutense, a ich wyniki opublikowano w piśmie naukowym "Antiquity".

Centrum redystrybucji

Według badaczy, co najmniej od II w. p.n.e. na wyspie Fraile istniała osada. Była ona usytuowana około 100 metrów od wybrzeża, do którego zawijały statki handlowe. Jeden z nich, 10-metrowy okręt, zatonął w I w. p.n.e., kiedy wyspa (niewielkich rozmiarów: 441 m długości i 258 m szerokości) zyskiwała dopiero na znaczeniu w handlu morskim.

Archeolodzy twierdzą również, że szczyt znaczenia Fraile przypadł na schyłek Cesarstwa Rzymskiego, kiedy wyspa stała się ważnym centrum redystrybucji handlowej. Za jej pośrednictwem prowadzono eksport i import z Galii, a także z północnej części Afryki.

Sardynki i sos garum

Na Fraile, zdaniem badaczy, istniała wielopokoleniowa społeczność, a jej mieszkańcy nie byli jedynie pracownikami sezonowymi. Dowodem na to, jak utrzymuje zespół kierowany przez Alejandra Quevedo, jest odnalezienie małej nekropolii z czasów rzymskich, na terenie której znaleziono kości małych dzieci.

W trakcie prac wykopaliskowych potwierdzono, że przylegająca do hiszpańskiej prowincji Murcja wysepka była zamieszkana na stałe przez kilka rodzin w okresie późnego Imperium Rzymskiego. Jej mieszkańcy, jak twierdzą autorzy studium, zajmowali się przede wszystkim handlem suszonymi rybami oraz produkcją i sprzedażą sosu garum.

Na Fraile zachowały się ruiny basenów solankowych, w których fermentowały sardynki. Z nich wyrabiano garum, który następnie przelewano do naczyń ceramicznych – te zaś pochodziły z północnej części Afryki.

Uchwyt dzbanka, maski bogów

Alejandro Quevedo wyjaśnił, że z analizy znalezionych na wyspie przedmiotów ceramicznych wynika, że aż 30 procent naczyń, w których przetrzymywano garum, pochodziło z terenów dzisiejszej Libii oraz Tunezji.

Ważnym źródłem wiedzy dla archeologów o mieszkańcach Fraile była analiza wyrobów ceramicznych pochodzących z magazynów garum, które z nieznanych dotychczas przyczyn zostały nagle porzucone w V w. n.e.

Innym istotnym dla archeologów miejscem badań jest znajdujące się pod wodą stanowisko, na którym przed wiekami wytwarzano sól, a także przechowywano garum. W miejscu tym znaleziono m.in. wykonany z brązu uchwyt dzbanka ozdobiony wizerunkiem Pegaza oraz maski Dionizosa.

***

Czytaj także:

***

Autorzy wspomnianego artykułu z "Antiquity" potwierdzili również, że po zajęciu wyspy przez Arabów na Fraile muzułmanie grzebali zmarłych. Dowodem na to są znalezione pod dawnymi solankami kości co najmniej ośmiu osób, które zostały pochowane pomiędzy XII i XIII w.

PAP/Marcin Zatyka/jp

Czytaj także

Szkoła Tłumaczy w Toledo. Wyznawcy trzech religii ocalają skarby starożytności

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2023 05:49
W pierwszej połowie XII wieku arcybiskup Rajmund I założył w Toledo ośrodek przekładowy, w którym chrześcijanie, muzułmanie i Żydzi tłumaczyli z języka arabskiego m.in. antyczne dzieła. W Międzynarodowym Dniu Tłumacza warto przypomnieć to jedno z miejsc, dzięki któremu Europa uzyskała dostęp do skarbnicy dawnej wiedzy.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Poznań. W Bibliotece Uniwersyteckiej odkryto część prywatnego księgozbioru braci Grimm

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2024 05:40
Dwadzieścia siedem nowych pozycji z prywatnej biblioteki braci Grimm odnaleziono w zbiorach Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu. Poszukiwania trwały niemal pół roku, a odkrycie może pomóc w rozwoju badań nad twórczością autorów słynnego zbioru baśni - podano w komunikacie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Oryginalne płytki ceramiczne z XVII wieku wróciły do Łazienek Królewskich. "Niezwykle cenne eksponaty"

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2024 05:40
List i 12 oryginalnych niderlandzkich płytek ceramicznych, które w XVII wieku zdobiły wnętrza Łaźni, otrzymało od tajemniczego nadawcy z Kanady Muzeum Łazienki Królewskie. Eksponaty można oglądać na wystawie do 1 września br.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Naukowcy ustalili miejsce pochówku Platona. Pomogła sztuczna inteligencja

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2024 05:40
Badacze wykorzystali sztuczną inteligencję do rozszyfrowania starożytnego papirusu odnalezionego w zniszczonym wybuchem Wezuwiusza Herkulanum. Okazało się, że zawiera on szczegółowe informacje na temat miejsca pochówku greckiego filozofa Platona. 
rozwiń zwiń