Historia

Jerry Lawson w Google Doodle. Zrewolucjonizował rynek gier wideo

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2022 05:45
1 grudnia 2022 roku mija 82. rocznica urodzin Jerry’ego Lawsona - amerykańskiego inżyniera elektronika, twórcy pierwszych wymiennych kartridżów z grami. Z tej okazji Google Doodle uhonorowało wynalazcę specjalną multimedialną grafiką.
Jerry Lawson w Google Doodle
Jerry Lawson w Google DoodleFoto: Google Doodle

Jerry Lawson był nowojorczykiem, urodził się w Brooklynie 1 grudnia 1940 roku. Od młodości interesował się naukami ścisłymi, a także elektroniką. Studiował zarówno w Queens College, jak i City College of New York, ale ostatecznie żadnej z tych uczelni nie ukończył.

gra_retro_1200_shatter.jpg
Stare konsole mają moc!

Wymienne nośniki gier

Jako trzydziestolatek zaczął współpracę z kalifornijską firmą z branży elektronicznej, Fairchild Semiconductor. Tu awansował – od stanowiska konsultanta po dyrektora ds. inżynierii i marketingu w dziale gier wideo – i opracował konsolę Fairchild Channel F.

Konsola ta, na rynku od 1976 roku, pozwalała na użycie wymiennych kartridżów z grami. Było to wówczas wielką nowością – dotychczasowe konsole miały zaprogramowane gry na stałe, a opracowane przez Jerry’ego Lawsona nośniki pozwalały na tworzenie zbiorów gier. I choć pomysł ten nie przełożył się na sukces komercyjny, ideę Lawsona wykorzystali później inni twórcy konsol.

Otworzyły się nowe możliwości tak dla graczy, jak i dla producentów.

***

Czytaj także:

***

W 1. poł. lat 80. XX w. Jerry Lawson prowadził własną firmę, VideoSoft, później współpracował jako konsultant – inżynier i znawca rozwijającego się świata gier wideo.

Zmarł 9 kwietnia 2011 roku. Zaledwie na miesiąc przed śmiercią został uhonorowany przez International Game Developers Association jako pionier branży gier komputerowych.

jp


Czytaj także

Retrotechnologie nie wychodzą z mody. Druga młodość retrokomputerów

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2022 17:22
Dzięki wydawnictwu Retronics do fascynatów pierwszych domowych mikrokomputerów ponownie trafiają oryginalne wydania gier i magazynów sprzed dekad.
rozwiń zwiń
Czytaj także

E-sport – umysłowy trening czy droga do uzależnienia?

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2022 08:26
E-sport to coraz bardziej popularny rodzaj aktywności, zwłaszcza wśród młodych ludzi. W świetle prawa jest uznany za dyscyplinę sportową, a na całym świecie (nawet na olimpiadach) można dopingować e-sportowców. E-sport może być fascynujący, jednak obserwacja kilkugodzinnej sesji przed ekranem komputera może nasunąć pytanie: czy od e-sportu można się uzależnić? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Weimar Triangle Videogames Walkthrough - o polskim przemyśle gier komputerowych w Bukareszcie

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2022 13:14
Dzięki wspólnej inicjatywie Instytutu Polskiego w Bukareszcie, Instytutu Francuskiego, Instytutu Goethego oraz przy wsparciu Romanian Game Developers Association, w dniach 2-5 listopada w Bukareszcie został zrealizowany projekt, zatytułowany „Weimar Triangle Videogames Walkthrough”.
rozwiń zwiń