Historia

Na murze w Pompejach odkryto wizerunek węża. "To prawdopodobnie Agatodajmon"

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2023 05:40
Wyjątkowo sugestywna rzeźba pełznącego węża ukazała się archeologom, którzy prowadzą prace wykopaliskowe na terenie starożytnych Pompejów we Włoszech. "W tym miejscu odkrycia nigdy się nie kończą" - podkreślają eksperci.
Pompeje
PompejeFoto: Shutterstock

Wśród pozostałości słynnego miasta zniszczonego przez Wezuwiusza w 79 roku naszej ery archeolodzy natrafiają podczas wykopalisk na kolejne niezwykłe znaleziska. Tylko w ostatnich dniach odkryto malowidło przedstawiające placek uznany za.. przodka pizzy.

Duże wrażenie zrobił też na specjalistach wyrzeźbiony, pełznący po murze wąż. Wizerunek ten odnaleziony został na nowym terenie robót. Na tym obszarze o powierzchni 3200 metrów kwadratowych pod koniec maja br. archeolodzy odkopali trzy nowe szkielety oraz mury pralni i piekarni.

"Zobaczymy, co tam jeszcze jest"

Badacze przypuszczają, że nowe znalezisko to wizerunek Agatodajmona - greckiego bóstwa uważanego za dobrego ducha natury, patrona wina i żniw. Agatodajmona wyobrażano sobie właśnie również pod postacią węża.

Nowo odkryta rzeźba, przypuszczają znawcy, została pierwotnie umieszczona przy lararium, czyli domowym miejscu kultu larów: opiekuńczych bóstw.

"Odkrycia nie mają końca. Z kamieni wypełza wąż. Zobaczymy, co tam jeszcze jest" - napisał w mediach społecznościowych dyrektor parku archeologicznego w Pompejach Gabriel Zuchtriegel.

***

Czytaj także:

***

Pompeje to miasto położone w dzisiejszej Kampanii we Włoszech. Zostało założone w VII w. p.n.e. przez Osków, by w następnych wiekach znaleźć się pod panowaniem greckim i etruskim. Pod koniec V wieku p.n.e. Pompeje zostały zdobyte przez Samnitów, a od 310 roku p.n.e. znalazły się pod panowaniem Rzymian.

5 lutego 62 roku Pompeje zostały w 65 procentach zniszczone przez silne trzęsienie ziemi. Całkowita zagłada miasta nastąpiła 17 lat później, 24 sierpnia 79 roku, w czasie wybuchu Wezuwiusza.

PAP/jp

Czytaj także

Hanna Malewska. Opowieści o Grekach, budowaniu katedry i końcu świata

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2023 05:57
– Nie interesowała ją historia kronikarska w stylu Kraszewskiego. Była również antysienkiewiczowska – opowiadał w Polskim Radiu literaturoznawca Jan Pieszczachowicz o twórczości Hanny Malewskiej. 21 czerwca wspominamy 112. rocznicę urodzin tej cenionej pisarki, uczestniczki Powstania Warszawskiego, wieloletniej redaktorki miesięcznika "Znak".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polsko-indyjski zespół archeologów przebadał Soparę - starożytne miasto portowe

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2023 05:40
Dzięki pracom polskich i indyjskich archeologów udało się ustalić zasięg zabudowy, z czasów starożytnych i średniowiecznych, portowego miasta Sopara w zachodnich Indiach. W pierwszych wiekach naszej ery port ten łączył kontynent azjatycki ze światem śródziemnomorskim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Księżna Daisy. Dziesięć faktów z życia pani na zamku Książ

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2023 05:45
– W historii Daisy jest wszystko: miłość i wojna, ogromna fortuna i jej utrata, zdrada i problemy z dziećmi. Dlatego jej postać tak fascynuje – podkreślał w Polskim Radiu Mateusz Mykytyszyn, prezes Fundacji Księżnej Daisy von Pless, opowiadając o tej jednej z najpiękniejszych i najbardziej adorowanych kobiet przełomu XIX i XX wieku.
rozwiń zwiń