Historia

Maria Bogda - jedna z najpiękniejszych polskich aktorek międzywojnia

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2023 05:40
114 lat temu, 25 listopada 1909 roku, urodziła się we Lwowie Maria Bogda (a właściwie Janina Kopaczek, później Kopaczek-Brodzisz) – ceniona i popularna aktorka dwudziestolecia międzywojennego.
Maria Bogda, 1933 r.
Maria Bogda, 1933 r.Foto: Polona

Maria Bogda prywatnie była żoną słynnego filmowego amanta Adama Brodzisza. Ich małżeństwo było skrzętnie ukrywane, choć aktor "wygadał się" przy okazji prasowego wywiadu, że w filmie "Bogurodzica" gra razem z żoną. Nie trzeba mieć wielkiej wyobraźni, by zauważyć, że to "wygadanie się" przysporzyło ogromnej reklamy filmowi, bo każdy chciał zobaczyć najładniejsze małżeństwo na kinowym ekranie.

Tak, najładniejsze. Jak do tej pory cała żeńska publika wzdychała do przystojnego amanta Brodzisza. Natomiast Bogda wygrała w roku 1927 konkurs "Ilustrowanego Kuryera Codziennego" na najpiękniejszy wśród aktorek typ Polki. Los chciał, że oboje małżonkowie trafili do filmu dzięki właśnie konkursom na najbardziej fotogeniczne twarze. A spotkali się przy okazji studiowania w Instytucie Filmowym W. Biegańskiego w Warszawie.

Filmowe małżeństwo

Agnieszka Niemojewska, na łamach "Rzeczpospolitej", tak opisuje tę piękną parę: "Adam Brodzisz i jego żona Maria Bogda w przedwojennym kinie odnieśli prawdziwy sukces. Zagrali wspólnie w ośmiu filmach, a jako małżeństwo przetrwali wojnę, powstanie warszawskie i lata emigracji w Ameryce. (...) Oboje zaistnieli w świecie kina po wygranej w konkursie "Fotogeniczne twarze" zorganizowanym przez redakcję "Warszawskiego Wieczoru" w 1926 r. Nagrodą w konkursie był roczny kurs w Instytucie Filmowym im. Biegańskiego. Na owym kursie poznali się i zakochali w sobie".

Warto też odwołać się do skarbnicy wiedzy przedwojennego kina, a jest nią Stanisław Janicki prowadzący cykliczne audycje "W Iluzjonie". Na portalu "YouTube" obejrzeć możemy niezwykle ciekawe dwie części historycznego przypomnienia pt. "Gwiazdorskie małżeństwo - Maria Bogda i Adam Brodzisz".


Maria Bogda jako Janka Zatorska i Adam Brodzisz jako Adam Halny w jednej ze scen filmu "Rapsodia Bałtyku", 1935 r. Fot. NAC Maria Bogda jako Janka Zatorska i Adam Brodzisz jako Adam Halny w jednej ze scen filmu "Rapsodia Bałtyku", 1935 r. Fot. NAC

Kinowy hit międzywojnia

W dalszej części przywołanego artykułu Agnieszka Niemojewska pisze: "Popularność Adama Brodzisza i Marii Bogdy ciągle rosła. Ugruntowali ją wspólnymi występami m.in. w filmach Pod Twoją obronę (1933 r.; jeden z najbardziej dochodowych kinowych hitów międzywojnia), Młodym lesie (1934 r.), a zwłaszcza Rapsodii Bałtyku (1935 r.) wyreżyserowanej przez Leonarda Buczkowskiego".

Tu należy zwrócić też uwagę na liczne produkcje filmowe, w których wystąpiła Maria Bogda. Tych filmów było 17, a wśród najsłynniejszych znalazły się: "Bogurodzica", "Kobiety nad przepaścią", "Ty, co w Ostrej świecisz Bramie", "Pan Twardowski", "Rapsodia Bałtyku", "Antek policmajster", "ABC miłości", "Młody las", "Pod Twoją obronę", "Głos pustyni" czy "Bezimienni bohaterowie". Ten ostatni film był pierwszym, w którym zagrała wspólnie z Adamem Brodziszem (1931 rok).

Powstańcy warszawscy

Dalsze losy małżeństwa Agnieszka Niewiadomska opisuje niezwykle wzruszająco: "Brodziszowie przetrwali okupację w Warszawie. Adam zatrudnił się jako kelner (…). Wszystko skończyło się wraz z wybuchem powstania warszawskiego. Aktor wziął w nim udział pod pseudonimem Bonza. Został przydzielony do pułku saperów "Baszta" - na Mokotowie nadzorował budowę barykad i umocnień. Ale powstanie to nie tylko walka: razem z Mirą Zimińską i Mieczysławem Foggiem często recytował i śpiewał dla mieszkańców Warszawy - na podwórkach, w piwnicach, szpitalach polowych.

W tym czasie jego żona Maria dokarmiała powstańców, a we własnej willi zorganizowała punkt sanitarny".

***

Czytaj także:

***

Powojenne losy małżonków sprowadzają się głównie do gry w objazdowych teatrach i do wyjazdu do Stanów Zjednoczonych, gdzie osiedli na stałe. Tam Adam w Desert Hot Spring w Kalifornii wybudował dom i tam też, najpierw Bogda, a później Brodzisz, zmarli. Maria odeszła z końcem czerwca 1981 roku, a jej mąż z początkiem listopada 1986.

Tak, jak chciała Maria Bogda, prochy małżonków spoczywają od kwietnia 1988 roku na krakowskim Cmentarzu Rakowickim.

PP

Źródło: Agnieszka Niemojewska, "Królewska para na ekranie", "Rzeczpospolita",  22.11.2018.

Czytaj także

Władysław Hańcza. Raz Radziwiłł, trzy razy Kargul

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2023 05:40
46 lat temu zmarł Władysław Hańcza, aktor, reżyser teatralny i pedagog, odtwórca m.in. kultowej postaci Kargula w trylogii Sylwestra Chęcińskiego "Sami swoi", "Nie ma mocnych" oraz "Kochaj, albo rzuć".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Himilsbach - gra w papier, nożyce i kamień

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2023 05:35
35 lat temu, 11 listopada 1988 roku zmarł w Warszawie Jan Himilsbach, aktor, pisarz i scenarzysta. Należał do najbarwniejszych postaci czasów PRL. Pod powierzchownością zniszczonego życiem kamieniarza - alkoholika skrywał głęboką wrażliwość artystyczną.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zbigniew Cybulski - legendarny aktor, otwarty człowiek i społecznik

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2022 17:00
- Zbigniew Cybulski niechętnie mówił o swoim dzieciństwie i młodości. Miałam ogromne szczęście, znalazłam rodzinne archiwum, tam odkryłam fotografie i opis domu, w którym wychowywali go dziadkowie. To pozwoliło mi odtworzyć to, co ukształtowało Zbigniewa Cybulskiego - mówiła w Dwójce Dorota Karaś, autorka książki "Cybulski. Podwójne salto".
rozwiń zwiń