Redakcja Polska

Mateusz Morawiecki w "Le Monde": wojna na Ukrainie ujawniła też prawdę o Europie

16.08.2022 16:25
Wojna na Ukrainie ujawniła też prawdę o Europie. Od lat UE nie chce słuchać ostrzeżeń o rosyjskim zagrożeniu, a zniesienie zasady jednomyślności doprowadziłoby do jeszcze większego uzależnienia (Unii) od Niemiec – napisał we wtorek premier Mateusz Morawiecki we francuskim dzienniku "Le Monde".
Premier Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz Morawiecki PAP/Tomasz Waszczuk

"Wojna na Ukrainie odsłoniła prawdę o Rosji. Ci, którzy nie chcieli widzieć, że państwo Putina ma tendencje imperialistyczne, muszą stawić czoła faktom. W Rosji odżyły demony XIX i XX wieku - nacjonalizm, kolonializm są coraz bardziej widoczne. Ale (ta) wojna ujawniła też prawdę o Europie. Wielu europejskich przywódców zostało uwiedzionych przez Władimira Putina. Są teraz w szoku" – ocenił premier Morawiecki.

"Powrót rosyjskiego imperializmu nie powinien nas dziwić. Europa znalazła się w obecnej sytuacji nie dlatego, że była niewystarczająco zintegrowana, ale dlatego, że nie chciała słuchać głosu prawdy. Ten głos dociera z Polski od wielu lat" – podkreślił szef polskiego rządu.

Ignorowany głos Polski 

"To ignorowanie głosu Polski jest ilustracją większego problemu, przed którym stoi dziś UE (…) Praktyka polityczna pokazuje, że głosy niemiecki i francuski mają ogromne znaczenie. Mamy więc do czynienia z formalną demokracją i de facto oligarchią, w której władzę sprawują najsilniejsi" – zauważył premier.

Morawiecki bronił zasady jednomyślności w UE, gwarantującej, że "każdy głos jest słyszany, a przyjęte rozwiązanie spełnia minimalne oczekiwania każdego państwa członkowskiego".

"Gdyby cała Europa poszła za głosowaniem Niemiec, (to wówczas) nie tylko Nord Stream 1, ale także Nord Stream 2 zostałby uruchomiony (już) wiele miesięcy temu. Zależność Europy od rosyjskiego gazu, którego Putin używa jako narzędzia szantażu przeciwko całemu kontynentowi, byłaby prawie nieodwracalna" – podkreślił premier, krytykując również postawę Niemiec w zakresie dostaw broni na Ukrainę.

PAP/dad

Przedstawiciele ukraińskiej armii dziękują Polsce. "Uratowaliście Europę przed bolszewikami"

15.08.2022 13:24
Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow oraz naczelny dowódca sił zbrojnych generał Wałerij Załużny złożyli Polakom życzenia z okazji Święta Wojska Polskiego, nawiązując m.in. do wspólnej walki polsko-ukraińskiej przeciwko Rosji bolszewickiej.

"Razem jesteśmy silniejsi". Życzenia z całego świata dla polskich żołnierzy

15.08.2022 14:18
Ministerstwo Obrony Narodowej dziękuje żołnierzom z innych krajów za życzenia z okazji Święta Wojska Polskiego. 15 sierpnia obchodzimy je na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej nad bolszewikami z 1920 roku.

Rosja nie zdobyła całego obwodu ługańskiego i ma kłopot z referendum

16.08.2022 10:39
Rosji przez sześć miesięcy nie udało się zdobyć wszystkich miejscowości obwodu ługańskiego - poinformował szef tamtejszej administracji Sierhij Hajdaj. W ocenie niezależnych komentatorów, to kolejna porażka Władimira Putina, który chciałby we wrześniu przeprowadzić na terenach okupowanych referendum w sprawie przyłączenia ukraińskich obwodów do Rosji.