Redakcja Polska

Krzysztof Szczerski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ: rosyjskie cyberataki na Polskę znacząco się nasiliły

26.05.2023 12:45
Polska była w ostatnich miesiącach celem potężnych cyberataków, głównie zza naszej wschodniej granicy - powiedział w czwartek Stały Przedstawiciel RP przy ONZ Krzysztof Szczerski podczas nieformalnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa. Wezwał do wzmocnienia norm i zasad wiążących państwa w tym zakresie.
Ambasador Szczerski: Polska była celem potężnych cyberataków, których dokonano głównie zza naszej wschodniej granicy
Ambasador Szczerski: Polska była celem potężnych cyberataków, których dokonano głównie zza naszej wschodniej granicyCARLO ALLEGRI/Reuters/Forum

- W ostatnich miesiącach, Polska również była celem potężnych cyberataków, których dokonano głównie zza naszej wschodniej granicy. Od początku agresji Rosji przeciwko Ukrainie, ich intensywność znacząco wzrosła - powiedział dyplomata podczas posiedzenia Rady zwołanego przez Albanię, która w ubiegłym roku była celem zmasowanych ataków przypisanych Iranowi.

- Naszą wspólną odpowiedzialnością jest, by nie szczędzić wysiłków, aby dokładnie przypisać wszystkie te ataki i wymierzyć sprawiedliwość cyberprzestępcom - dodał polski ambasador, wspominając, że ofiarami ataków padała również Ukraina.

Wezwał do wzmocnienia norm i zasad wiążących państwa w zakresie ochrony infrastruktury krytycznej, zarówno powstrzymujących państwa przed takimi atakami, jak i zachęcających do wzajemnej pomocy w razie wyrządzonych szkód.

- Uważamy, że tylko poprzez intensyfikację międzynarodowej współpracy w globalnym i regionalnym wymiarze, jak też przez budowanie zdolności będziemy mogli osiągnąć wystarczający poziom bezpiecznej cyberprzestrzeni - powiedział Szczerski. 


PAP/dad

Siostra Patrycja Skorupa: powołanie misyjne zwróciło mnie polskiej ziemi

26.05.2023 11:18
Siostra Patrycja Skorupa wychowała się w Grecji, gdzie wyemigrowali jej rodzice. Przyznaje, że na emigracji człowiek jest samotny. „Z jednej strony jesteś dzieckiem emigrantów więc trudno zintegrować się ze społecznością lokalną. Z drugiej, kiedy przyjeżdżałam do Polski, dla wszystkich byłam już stamtąd, a przynajmniej dwadzieścia lat temu były z tym związane pewne stereotypy, które komunikacji nie ułatwiały” - zauważa.

W warszawskiej Galerii Kordegarda otwarto wystawę "Jerzy Nowosielski. Przeciwpragnienia"

26.05.2023 11:18
Do 25 czerwca można tam zobaczyć obrazy wybitnego malarza, rysownika, scenografa, filozofa a przede wszystkim jednego z najwybitniejszych współczesnych ikonopisarzy.