Redakcja Polska

Wzrost progu minimalnych wydatków w NATO do 3 procent. Radosław Sikorski: to nie jest stanowisko rządu

06.05.2024 09:40
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski powiedział, że prezydent Andrzej Duda nie uzgadniał z rządem propozycji podniesienia do 3 procent PKB minimalnych wydatków obronnych w NATO. W wywiadzie dla Polskiego Radia szef polskiej dyplomacji ocenił, że podniesienie tego progu mogłoby posłużyć Donaldowi Trumpowi do podważania zobowiązań, wynikających z artykułu 5 Paktu Północnoatlantyckiego.
Audio
  • Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski zakończył wizytę w Waszyngtonie, gdzie spotykał się przedstawicielami administracji, doradcą byłego prezydenta Donalda Trumpa i ekspertami ośrodków analitycznych. Materiał Marka Wałkuskiego (IAR)
Radosław Sikorski:
Radosław Sikorski: Twitter/ Marek Wałkuski @Marekwalkuski

W marcu prezydent Andrzej Duda wezwał do podniesienia progu minimalnych wydatków obronnych w NATO z 2 do 3 procent, a Donald Trump podchwycił ten pomysł. - Pan prezydent nie uzgadniał tego z rządem - powiedział minister Radosław Sikorski w wywiadzie z korespondentem Polskiego Radia, Markiem Wałkuskim.

Posłuchaj
00:48 12963655_1.mp3 Sikorski: pomysł prezydenta Dudy podniesienia do 3% progu minimalnych wydatków w NATO nie jest stanowiskiem rządu - materiał Marka Wałkiskiego (IAR)

 

Szef polskiej dyplomacji zwrócił uwagę, że Donald Trump powtarza, iż jako prezydent USA nie będzie bronił krajów, które wydają za mało na obronność. - Wtedy grupa krajów, która miałby być broniona, by się radykalnie zawęziła - tłumaczył minister.

Szef polskiej dyplomacji stwierdził, że propozycja prezydenta Dudy nie pozwoliłaby odnotować podczas zbliżającego się szczytu NATO w Waszyngtonie sukcesu, jakim jest rosnąca liczba krajów przekraczających próg 2 procent. - Jestem sceptyczny, jeśli chodzi o takie windowanie oczekiwań, bo wtedy zamiast sukcesu szczytu, czyli wypełnienia przez większość uzgodnionych w Newport standardów, możemy sami siebie skazać na porażkę. A po co? - pytał retorycznie minister.

Sikorski: to rząd prowadzi politykę zagraniczną

Radosław Sikorski spodziewa się, że przed lipcowym szczytem NATO polski rząd przyjmie stanowisko w tej sprawie, do prezentowania którego prezydent Duda będzie zobowiązany. Szef polskiej dyplomacji podkreślił, że zgodnie z decyzja Trybunału Konstytucyjnego, to Rada Ministrów prowadzi politykę zagraniczną.

W tym roku aż 20 krajów NATO przekroczy próg 2 procent PKB na wydatki obronne. Pułap 3 procent przekraczają tylko USA, Polska i Grecja.

Wizyta Sikorskiego w USA

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski poinformował, że jego rozmowę z amerykańskimi władzami w Waszyngtonie dotyczyły dostaw broni na Ukrainę oraz wykorzystania na pomoc dla Kijowa zamrożonych rosyjskich aktywów. Szef polskiej dyplomacji zakończył wizytę w Waszyngtonie, gdzie odbył szereg spotkań politycznych i uczestniczył w konferencji organizowanej przez dziennik Financial Times.

Posłuchaj
06:00 12963639_1.mp3 Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski zakończył wizytę w Waszyngtonie, gdzie spotykał się przedstawicielami administracji, doradcą byłego prezydenta Donalda Trumpa i ekspertami ośrodków analitycznych. Materiał Marka Wałkuskiego (IAR)

 

Podczas wizyty w Waszyngtonie Radosław Sikorski spotkał się z dyrektorem ds. Europy w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu Michaelem Carpenterem. - To są rozmowy dwóch poważnych sojuszników, którym zależy na tym samym, żeby Putin przegrał - powiedział w wywiadzie dla Polskiego Radia. Minister nie chciał ujawnić czy w rozmowie z przedstawicielem Białego Domu pojawiała się kwestia niedawnej wypowiedzi prezydenta Dudy o gotowości Polski do przyjęcia amerykańskiej broni jądrowej w ramach programu Nuclear Sharing. - Im mniej będziemy dywagować na ten temat tym lepiej - oświadczył. Szef polskiej dyplomacji podtrzymał swoje stanowisko w sprawie wymiany ambasadorów, w tym obecnego ambasadora w Waszyngtonie. „Są moje wnioski do pana prezydenta i czekam na ich podpisanie - powiedział minister.

Radosław Sikorski rozmawiał także z doradcą Donalda Trumpa generałem Keithem Kelloggiem. Jak powiedział, "Polska ma w generale Kelloggu przyjaciela". Minister rozmawiał również z ekspertami ośrodka analitycznego "Institute of the Study of War", a także udzielił wywiadu telewizji Fox News.


IAR/dad

Marszałek Senatu złożyła życzenia wielkanocne prawosławnym i grekokatolikom

05.05.2024 12:12
Z okazji obchodzonych w niedzielę Świąt Wielkanocy przez prawosławnych, grekokatolików i wyznawców innych Kościołów wschodnich, nadziei i miłości życzyła im marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska. Niech to będzie czas wspólnego przeżywania i dzielenia się wzajemnym szacunkiem - powiedziała.

20 lat Polski w Unii Europejskiej. "Obecność we Wspólnocie to polska racja stanu"

05.05.2024 12:39
20 lat Polski w Unii Europejskiej przyniosło naszemu państwu wiele korzyści - ocenia były prezydent Aleksander Kwaśniewski. Wskazał, że odczuli to między innymi młodzi ludzie. Jak tłumaczył dołączenie do Unii wpłynęło także istotnie na naszą gospodarkę.

Biden czy Trump? Sondaż poparcia na pół roku przed wyborami w USA

05.05.2024 21:13
Sześć miesięcy pozostało do ostatecznej rozgrywki o Biały Dom. Najnowszy ranking poparcia ubiegających się kandydatów o urząd prezydenta opublikowała stacja ABC News. W porównaniu z ostatnimi miesiącami lepsze wyniki zaczął uzyskiwać Joe Biden.