Redakcja Polska

Orlen wybuduje w w gdańskiej rafinerii terminal do obsługi jednostek morskich

20.01.2023 13:51
Grupa Orlen wybuduje w w gdańskiej rafinerii terminal do obsługi jednostek morskich. Nowa inwestycja umożliwi od 2025 roku przeładunek ponad miliona ton produktów, w tym olejów bazowych, paliw żeglugowych i biododatków do paliw. Koszt inwestycji to blisko pół miliarda złotych.
Konferencja Daniela Obajtka
Konferencja Daniela ObajtkaPKN Orlen/mat.pras

Oprócz tego ponad 1,4 miliarda złotych zostanie przeznaczone na budowę związanej z terminalem, instalacji HBO - Hydrokrakingowego Bloku Olejowego. Realizacja tej inwestycji rozpoczęła się w 2021 roku.

Orlen podkreśla, że "dzięki instalacji HBO poprawi się ekonomika przerobu ropy naftowej (...), ma produkować rocznie ponad 400 tys. ton najnowocześniejszych olejów oraz kilkadziesiąt tysięcy ton półproduktów paliwowych".

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek powiedział, że spółka przeznaczy 2 mld złotych na inwestycje, które zwiększą opłacalność przerobu ropy naftowej rafinerii, a także wzmocnią bezpieczeństwo dostaw produktów. - Inwestując we własną infrastrukturę, zwiększamy naszą niezależność od partnerów zewnętrznych, a tym samym generujemy znaczące oszczędności w obszarze logistyki - dodał.

Docelowe moce przeładunkowe morskiego terminala zlokalizowanego na Martwej Wiśle w kolejnych latach mogą wynieść do 2 milionów ton produktów rocznie. Przedstawiciele Orlenu podkreślają, że realizacja inwestycji poprawi rentowność i bezpieczeństwo dostaw biokomponentów do produkcji paliw - biobenzyny i biodiesela - oraz transportu produktów takich jak: oleje bazowe i paliwa żeglugowe.

Projekt obejmuje budowę nabrzeża przeładunkowego do obsługi jednostek morskich o długości do 130 m, głębokości zanurzenia do ok. 5,8 m i szerokości do 17,6 m.

IAR/dad

Szef MON Mariusz Błaszczak będzie rozmawiał z nowym ministrem obrony Niemiec. Tematem - Leopardy

20.01.2023 11:21
W piątek po godzinie 17, w amerykańskiej bazie w niemieckim Ramstein, wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak będzie rozmawiał z nowym ministrem obrony Niemiec Borisem Pistoriusem. Podczas spotkania zostanie poruszona między innymi kwestia przesłania czołgów na Ukrainę. W Ramstein rozpoczęła się o godzinie 10 narada grupy około 50 krajów dozbrajających Ukrainę.

Kwestie bezpieczeństwa i Ukrainy. Szef MSZ Polski bierze udział w konferencji "Snow Meeting"

20.01.2023 12:42
Wsparcie Zachodu dla Ukrainy oraz kwestie bezpieczeństwa to główne tematy tegorocznego "Snow Meeting" na Litwie. W spotkaniu bierze udział minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau.

„Dzieci trzeciej kultury”. Rodzicielstwo na emigracji

20.01.2023 13:28
Helena urodziła się dwanaście lat temu w Londynie. Później mieszkała jeszcze w Waszyngtonie i Nowym Jorku. Młodsza córka, pięcioletnia, również urodziła się w Londynie. Nasze życie określały cztero- lub sześcioletnie kontrakty zawodowe. Takie życie sobie wybraliśmy. Nasze dzieci innego życia nie znają. Nigdy na stałe nie mieszkały w Polsce. Nie do końca zdawaliśmy sobie sprawę jak wybór życia na emigracji kształtuje pojawiające się po drodze dzieci – przyznaje Magdalena Zawadewicz.