Redakcja Polska

Sytuacja na rynku pracy w Polsce jest dobra. Minister rodziny i polityki społecznej komentuje dane GUS

25.10.2022 09:09
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg powiedziała, że sytuacja na rynku pracy w Polsce jest dobra. Obecnie bezrobocie w kraju jest najniższe od 32 lat. Główny Urząd Statystyczny podał dziś dane na temat bezrobocia we wrześniu.
Audio
  • Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg poinformowała, że w tej chwili w Polsce pracuje około 600 tysięcy uchodźców z Ukrainy [posłuchaj]
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com

Minister Marlena Maląg mówiła, że wskaźnik GUS może być wyższe niż prognoza resortu pracy, ale - jak zaznaczyła - to nie znaczy, że liczba bezrobotnych w kraju rośnie.

Z wstępnych danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że w poprzednim miesiącu stopa bezrobocia ukształtowała się na poziomie 4,8 procent. W porównaniu z sierpniem spadło o 3,9 tysiąca osób. Pod koniec września w urzędach pracy zarejestrowanych było 803 tysiące osób bez pracy. 

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg poinformowała, że w tej chwili w Polsce pracuje około 600 tysięcy uchodźców z Ukrainy. Polski rząd po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji w Ukrainie otworzył nasz rynek pracy dla uchodźców z tego kraju.

Marlena Maląg, która była gościem Polskiego Radia 24, podkreśliła, że dodatkowa siła wspiera naszą gospodarkę, ponieważ osiągnięto efekt synergii: z jednej strony Ukraińcy potrzebowali pracy, by godnie żyć, z drugiej zaś, polski rynek potrzebował rąk do pracy i bez problemu wchłonął dodatkową siłę. 

Według rządowych szacunków po 24 lutego do Polski z Ukrainy przyjechało około miliona, czterystu tysięcy uchodźców z Ukrainy. Minister rodziny zwróciła uwagę, że część uciekinierów, to dzieci. W związku z tym można mówić, że duża część przebywających Ukraińców w naszym kraju pracuje na swoje utrzymanie.

IAR/ks

Prezydent na szczycie FAO: to Rosja odpowiada za braki i wzrost cen żywności

23.10.2022 13:30
- Wbrew szerzonej przez Rosję dezinformacji obwiniającej o to Zachód - to nie sankcje, ale rosyjskie działania przyczyniły się do znacznego spadku dostępności i wzrostu cen żywności, nawozów i nośników energii, których Rosja jest ważnym eksporterem - mówił prezydent Andrzej Duda na Światowym Forum Żywnościowym (FAO).

Sukces na szczycie RE. Szymon Szynkowski vel Sęk: konkluzje odzwierciedlają nasze ambicje i postulaty

23.10.2022 12:45
W piątek w Brukseli zakończył się dwudniowy szczyt UE, który był poświęcony m.in. bieżącej sytuacji na rynku energetycznym, w tym cenom energii, a także dalszemu wsparciu Ukrainy w obliczu rosyjskiej inwazji.

Ambasador Francji podziękował polskim strażakom za pomoc w gaszeniu pożarów lasów

25.10.2022 09:24
Ambasador Francji Frederic Billet podziękował polskim strażakom, którzy pomagali gasić sierpniowe pożary w okolicach Bordeaux. W misji wzięło udział prawie 150 strażaków, którzy dysponowali niemal 50 pojazdami.