Redakcja Polska

Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy o trzy czwarte punktu procentowego

08.09.2023 16:48
Rada Polityki Pieniężnej obniżyła podstawową stopę procentową o 0,75 procent. Prezes NBP Adam Glapiński mówił, że gospodarce udało się zahamować wzrost cen.
Audio
  • Rada Polityki Pieniężnej obniżyła podstawową stopę procentową o 0,75 procent. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
RPP zdecydowała o redukcji stóp procentowych
RPP zdecydowała o redukcji stóp procentowychNBP/Flickr

"Inflacja za wrzesień będzie prawdopodobnie wynosiła nieco powyżej 8,5 procent, a to oznacza, że w dziś inflacja jest jednocyfrowa. Dotrzymane zostały warunki - o których mówiłem na poprzedniej konferencji i jeszcze na poprzedniej, zapowiadając obniżki stóp procentowych - że wystarczające i konieczne warunki to jest jednocyfrowa inflacja i prognozy, zarówno nasze jak i zewnętrzne, które w sposób jednoznaczny stwierdzają, że w następnych kwartałach inflacja będzie szybko maleć" - podkreślił Adam Glapiński.

Prezes NBP dodał, że choć inflacja rok do roku wciąż jest wysoka, to inaczej wzrost cen wygląda, gdy porównamy miesiąc do miesiąca. Jego zdaniem od pięciu miesięcy w Polsce faktycznie nie mamy do czynienia ze zmianą cen. "Od czterech miesięcy dosłownie, bo w ciągu ostatnich czterech miesięcy inflacja zmalała o 0,2 - ta z miesiąca na miesiąc - a licząc od pięciu miesięcy - wzrosła o 0,5, czyli niezauważalnie. To oznacza, że średni poziom cen w Polsce w ostatnich pięciu miesiącach się nie zmienił" - zaznaczył.

Rada Polityki Pieniężnej wczoraj postanowiła obniżyć stopy procentowe NBP o -0,75 punktu procentowego do poziomu - w skali rocznej: stopa referencyjna 6,00 procent, stopa lombardowa 6,50 procent, stopa depozytowa 5,50 procent. stopa redyskontowa weksli 6,05 procent., stopa dyskontowa weksli 6,10 procent.

IAR/PP

Minister rolnictwa o embargu na ukraińskie zboża

06.09.2023 14:36
Nie będzie importu ukraińskiego zboża do Polski po 15 września - mówił na konferencji prasowej  szef resortu rolnictwa Robert Telus. Polska domaga się przedłużenia unijnego zakazu importu produktów rolnych z Ukrainy. Premier Mateusz Morawieckie naradzał się w tej sprawie z ministrami rolnictwa i finansów.

Wołodymyr Zełenski: jesteśmy przeciwko dalszym ograniczeniom eksportu ukraińskiego zboża

07.09.2023 07:16
Podczas szczytu Inicjatywy Trójmorza w Bukareszcie Wołodymyr Zełenski mówił, że na utrudnianiu Ukrainie eksportu płodów rolnych stracą wszyscy.

Trwa 31. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach

07.09.2023 14:30
Impreza w Kielcach to jedne z największych targów branży obronnej na świecie. Do piątku 700 wystawców z 35 państw będzie prezentować nowoczesny sprzęt i uzbrojenie dla armii.

Premier Estonii: kraje graniczące z Rosją powinny nałożyć wspólne embargo handlowe. Finlandia kluczowa dla jego sukcesu

08.09.2023 11:45
Estonia chce, by państwa graniczące z Rosją uzgodniły wspólne embargo na handel z tym krajem. Negocjacje w tej kwestii nie przyniosły dotychczas rezultatu